Staré semafory se mění za nové. Někde mohou být řidiči překvapení

Staré semafory nahradí nové, chytré.
Staré semafory nahradí nové, chytré. | autor: hradeckralove.cz

Od začátku letních prázdnin město zahájilo práce na inteligentním dopravním systému (IDS) v Hradci Králové. Na vybraných křižovatkách dochází k výměně starých semaforů za nové moderní, které budou schopné zajistit plynulejší dopravu. V průběhu prací se mění také frekvence světelné signalizace, řidiči i chodci proto musí při průjezdů dotčenými křižovatkami dbát zvýšené opatrnosti.

„Setkáváme se s tím, že řidiči ve měste jezdí často po paměti a jiná frekvence světelné signalizace je může překvapit. Obzvláště s příchodem nového školního roku proto chceme požádat řidiče, aby měli trpělivost, pozorně sledovali dopravní značení a semafory a jezdili se zvýšenou opatrností. Té by pak měli dbát zejména v okolí škol,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek. Například v případě, kdy mají řidiči při odbočování vpravo zelenou, musí počítat s pohybem chodců na přechodu a dát jim přednost.

Práce na inteligentním dopravním systému byly zahájeny první etapou začátkem července, v rámci které byly vyměněny semafory na křižovatce Pražské třídy s ulicí Za Škodovkou, na křižovatce ulic Koutníkovy a Petra Jilemnického v Plotištích, dále u vily Aničky a na křižovatce Rašínovy třídy a ulice Na Rybárně. „První etapa by měla být hotová do konce září, semafory budou spuštěny v novém režimu, který ale ještě nebude využívat výhody celého systému IDS. Křižovatky spolu prozatím nebudou komunikovat v plném rozsahu, to bude možné až po dokončení všech prací, což plánujeme během roku 2023,“ vysvětluje náměstek primátora pro oblast rozvoje města Jiří Bláha.

Jedna křižovatka v Hradci, která sama tvoří druhou etapu, bude dočasně odlišná od ostatních. „Jedná se o vzorovou křižovatku v místě křížení ulic Střelecká a V Lipkách, která je již téměř dokončená a ke konci září na ní budeme spouštět zkušební provoz,“ doplňuje náměstek Bláha.

Koncem prázdnin zahájila stavební společnost práce na třetí etapě, ve které se vymění semafory na čtyřech místech. Jedná se o světelné signalizace na Gočárově třídě v místě křížení s Břetislavovou ulicí, dále na křižovatce Rašínovy třídy a Veverkovy ulice, na křižovatce ulic Antonína Dvořáka a Na Okrouhlíku a na přechodu na Pražské třídě u kuklenské základní školy.

Inteligentní dopravní systém zajistí ve městě plynulejší dopravu s důrazem na rychlejší průjezd MHD, větší bezpečnost a přehlednost na silnicích. Celkem 38 křižovatek po Hradci Králové bude mít zabudováno chytré zařízení, které řízením světelné signalizace dokáže zajistit průjezdnost upřednostněných vozidel. Doplňkovou funkční IDS je také penalizační modul. Za celý systém město zaplatí 229,3 milionu korun bez DPH. Město má schválenou žádost o dotaci z Operačního programu Doprava a v průběhu září by měla být podepsána Rámcová smlouva o financování. Dotace by mohla činit až 157,8 milionu korun. Práce na systému budou dokončeny v roce 2023, kdy by měl být uveden do provozu.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zelená vlna už na okruhu Hradce nefunguje, až budou v provozu všechny chytré semafory, měla by se obnovit

Inteligentní dopravní systém, který město od začátku července loňského roku postupně zavádí v 34 křižovatkách řízených semafory a čtyřech přechodech pro chodce, zajistí plynulejší dopravu bez zbytečných kolon, měl by preferovat autobusy a trolejbusy městské hromadné dopravy a…
Čtěte více

Hradec usiluje o dotace za více než 360 milionů. Co vše se postaví?

Více než 360 milionů korun chce radnice v Hradci Králové příští rok obdržet na svůj účet, aby mohla investovat do plánovaných projektů. O dotace žádá z evropských fondů, státního rozpočtu či jiných dotačních programů. Hradec chce dokončit inteligentní dopravní systém,…
Čtěte více

Inteligentní dopravní systém už se v Hradci začíná budovat, na křižovatkách může být omezený provoz

stavební práce na inteligentním dopravním systému (IDS) byly zahájeny, samotným výkopovým pracím ale předcházely ještě instalace provizorních semaforů. Změnami budou v následujících letních měsících procházet čtyři křižovatky, později se bude pokračovat dalšími. Dojít by mělo…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme