Hradec zmodernizuje 38 křižovatek, chytré semafory budou řídit dopravu

Inteligentní dopravní systém bude mít Hradec Králové do dvou let.
Inteligentní dopravní systém bude mít Hradec Králové do dvou let. | autor: hradeckralove.cz

Hradec Králové zahájí instalaci Inteligentního dopravního systému (IDS). Instalace prvních "chytrých semaforů" je naplánována na přelom května a června. Celý systém moderního řízení provozu v Hradci Králové za 230 milionů korun má být v provozu během roku 2023. Umožní plynulejší dopravu, přednost dostanou linky městské hromadné dopravy nebo sanity a hasiči.

Rada města v úterý schválila na tuto investiční akci technický dozor stavebníka a koordinátora bezpečnosti práce v průběhu stavebních prací především v okolí vybraných světelně řízených křižovatek. První úpravy a výměny semaforů mají být zahájeny na přelomu května a června.

„Projekt inteligentního dopravního systému se vyvíjí velice dobře, bez výraznějších komplikací. V tuto chvíli máme vyřešenou většinu křižovatek, které už mají územní rozhodnutí nebo byly oznámeny na stavebním úřadě a je u nich tedy možné zahájit stavební práce. Jedenáct dalších křižovatek nyní na vydání společného územního a stavebního rozhodnutí čeká, u několika dalších pak bude třeba ještě územní řízení zahájit. Předpokládáme ale, že tyto dokumenty jsou otázkou dnů a úpravy prvních křižovatek by měly být zahájeny v následujících týdnech,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek.

Aby mohlo město zahájit práce, musí mít ještě vysoutěžený technický dozor a koordinátora bezpečnosti práce. Toho s cenou zhruba 4,4 milionu korun bez DPH schválili tento týden radní města. 

Upraveno bude 38 křižovatek

„Technický dozor stavebníka a koordinátor bezpečnosti práce je zákonem stanovená podmínka pro veřejného zadavatele. V následujících dnech bude úkolem technického dozoru obeslat všechny inspektoráty práce kvůli vytyčení inženýrských sítí v každé křižovatce a jejím nejbližším okolí,“ doplňuje náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha.

Dodavatelem inteligentního dopravního systému je společnost CROSS Zlín s cenou 229,3 milionu korun bez DPH. Jeho smyslem je především zajištění plynulejší dopravy prostřednictvím řízených světelných křižovatek. Součástí systému budou nové semafory, datové sítě, senzory či moderní technologie pro řízení dopravy v reálném čase. Navíc umožní preferovat linky městské hromadné dopravy nebo bezpečný průjezd složek integrovaného záchranného systému.

Upraveno bude celkem 38 křižovatek, práce společnost zahájí v následujících týdnech, zatím na místa dováží stavební materiál. Systém má být dokončen na jaře 2023 a ve stejném roce by měl zahájit svůj provoz. Roční náklady na provoz IDS se odhadují na 19 milionů korun.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
19.4.2022 09:39
Jiří Kapras (neregistrovaný)
semafory na příjezdu od Brna /Holic v Č./ atd.
Jezdím často tímto směrem do Hradce Králové, ale v poslední době musím téměř na každé křižovatce zastavit a čekat až se rozsvítí zelená . Dříve jsem projel až za kruhový objezd plynule .Teprve až u křižovatky u Tesly jsem poprvé musel zastavit.Jestli to je toto avizované zlepšení dopravy , tak se zatím nepovedlo. Děkuji za odpověď .

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Začíná zkušební období dopravního systému v Hradci. Jak dlouho potrvá?

Stavební a instalační práce na novém inteligentním dopravním systému v Hradci Králové jsou až na několik drobností dokončené. Od prosince proto na systému začíná zkušební provoz, který bude probíhat po dobu čtyř měsíců. Na všech semaforech se spouští přednastavené signální…
Čtěte více

Hradecké silnice už hlídají radary. Zatím ve zkušebním provozu

V Hradci Králové se začaly objevovat kamery a radary měřící nejvyšší povolenou rychlost. Krajské město se tak zařadí mezi místa, kde bude dodržování dopravních předpisů kontrolováno soustavně a ne jen namátkově. Jeden takový radar je třeba nedaleko základní školy v Malšově Lhotě…
Čtěte více

Posledních pět křižovatek a dopravní systém v Hradci bude hotový

Posledních pět křižovatek zbývá dokončit v rámci budování inteligentního dopravního systému v Hradci Králové. Postupně se tak nastavují a koordinují jednotlivé dopravní tahy městem, jako celek se systém bude „ladit“ až po výměně semaforů na všech 34 křižovatkách. Do konce října…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme