Štítky: | Doprava | semafory | chytré semafory |

Nohu z plynu, za jízdu na červenou už v Hradci lítají pokuty

Dopravní systém už funguje i s pokutami.
Dopravní systém už funguje i s pokutami. | autor: pixabay.com

Kamery na křižovatkách v Hradci Králové od začátku dubna pokutují jízdu na červenou. V květnu přibudou i sankce za překročení povolené rychlosti. Nový inteligentní dopravní systém se testoval od loňského listopadu, kamery na dvanácti místech přitom zachytily neuvěřitelných 26 tisíc dopravních přestupků. V sobotu 1. dubna se pouhé testování změnilo v ostrý provoz, i s pokutami. Informaci přináší zpravodajský web iDNES.cz.

 

A kde všude musíte dávat pozor? Pokutový mód kamer slouží na křižovatkách, které dopravní odborníci vyhodnotili jako nejrizikovější: v Okružní ulici a na Rašínově třídě.

V Hradci už běží dohromady dvanáct kamerových bodů. Čtyři z nich jsou vyhrazené pro úsekové měření rychlosti: v Koutníkově ulici a Antonína Dvořáka, tedy od Vančurova náměstí až po velkou okružní křižovatku u ČKD. Dalších šest radarů měřících okamžitou rychlost je v Úprkově, Lhotecké, Zborovské a Pouchovské ulici a na Pražské třídě a třídě SNP.  

„Represivní systémy tu byly zřízeny po společenské poptávce, léta to vyžadovaly komise místní samosprávy i Hradečáci. Nyní tedy dochází k naplnění zadávacích podmínek. Pro některé řidiče, kteří mají těžkou nohu, to bude určitě složitější. Dopravní systém však nechceme pojmout jako doplňování městské kasy. Uděláme vše pro to, aby se měření rychlosti do povědomí dostalo včas,“ upozornil pro server iDNES.cz náměstek primátorky pro oblast dopravy Miroslav Hloušek (ODS).

Hlavní funkcí chytrého systému kromě rozdělování pokut je řízení dopravy, aby se netvořily kolony, například v ranní či odpolední špičce. Chytré semafory umí reagovat nejen na zvýšenou dopravu, ale také komunikovat s moduly zabudovanými ve vozech MHD a záchranných složek.

Semafory na hradeckých křižovatkách mají sloužit i v noci, novinkou bude režim spuštění červeného světla, když kamery zaznamenají překročení rychlosti a přibrzdí spěchající řidiče. Systém bude skutečně přísný. Na padesátce může kvůli technické odchylce tolerovat překročení rychlosti maximálně o tři kilometry za hodinu, přestupkem tedy bude už rychlost 54 kilometrů. Tolerance prý není možná.

Ke školám chce radnice vrátit třicítku

Inteligentní dopravní systém paradoxně umožnil zrychlit u tří hradeckých základních škol, odkud zmizely dopravní značky přikazující přibrzdit na 30 nebo 40 kilometrů za hodinu. K úpravě značení došlo kvůli projektové dokumentaci IDS. U základních škol SNP na Slezském Předměstí, Lhotecké v Malšově Lhotě a Úprkově v Malšovicích se může jezdit až padesátkou, kterou mají ohlídat kamery.

S touto úpravou se však radnice smířit nechce a bude se snažit vrátit ideálně třicítku. „Až ve správním řízení dojde k předání díla celého dopravního systému, teprve potom budeme moct zařídit vrácení třicítky u základních škol. Nejprve o to někdo musí požádat, pak se zahájí správní řízení, ve kterém jsou hlavními vyjadřovateli dopravní inženýři policie. Každopádně budu jednat, protože padesátka je u škol příliš vysoká,“ uvedl Hloušek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Akce na Gočárově třídě a jízda MHD zadarmo. V pátek vrcholí týden bez aut ve městě

V Hradci Králové běží Evropský týden mobility, který prostřednictvím akcí, přednášek a dalších tematických událostí upozorňuje na neudržitelný nárůst individuální automobilové dopravy ve městě. Několikadenní program vyvrcholí v pátek 22. září akcí Den bez aut. Konat se bude v…
Čtěte více

Stavba severní tangenty je o krok dál. Měla by odvést dopravu mimo Hradec

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokročilo s přípravou další velké silniční stavby u Hradce Králové. Vybralo projektanty takzvané severní tangenty, která má odvést dopravu na silnici I/11 mimo Hradec Králové. ŘSD již na stavbu získalo souhlasné stanovisko v procesu posouzení…
Čtěte více

Přestupků u řidičů projíždějících Hradcem ubývá. Kde všude vás může radar změřit?

Inteligentní dopravní systém v Hradci stále jitří emoce. Alespoň u řidičů. Nicméně podle statistik přestupků ubývá. Zatímco v květnu radary zachytily 14 tisíc přestupků, v červnu už jich bylo jen 8 tisíc. Nejčastěji řidiči hřeší na ulici Antonína Dvořáka. Informaci přináší…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme