Šimkovy sady budou už příští sezónu plné kopretin

Šimkovy sady budou mít květnatou louku.
Šimkovy sady budou mít květnatou louku. | autor: pixabay.com

Z nové květnaté louky se budou moci těšit příští a přespříští sezonu návštěvníci Šimkových sadů. Minulý týden se o založení louky postaraly Technické služby Hradec Králové a navazují tak na úspěšný testovací projekt v ulici Na Potoce. Kromě estetického hlediska si město od louky slibuje i podpoření rozšíření a rozmanitosti zde žijících druhů hmyzu, zejména motýlů, a rozvoj přírodě bližší péče o městské parky a zelené plochy.

Pro výsev květnaté louky byl založen pás podél páteřní cesty v Šimkových sadech. „Pás má tvar stužky, která je jakousi reminiscencí na původní koryto Piletického potoka, jenž zde historicky protékal. Vynechali jsme jen část plochy, kde se pořádá majáles. Výběr lokality jsme konzultovali s magistrátním odborem hlavního architekta a odborem životního prostředí,“ říká náměstek primátora pro životní prostření Martin Hanousek. Těšit se z plné krásy louky bude možné až v přespříští sezoně, kdy pokvete výrazněji. Už příští léto by se ale tady mohly některé druhy lučních květin objevit.

„Pro výsev bylo zvoleno osivo kopretinové louky. Právě kopretina je u veřejnosti velmi oblíbená, ale vedle nejhojněji zastoupených semen kopretiny bílé osivo obsahuje i karmínově kvetoucí jetel inkarnát, krvavec menší, zářivě žlutě kvetoucí štírovník růžkatý, který vyhledávají ke kladení vajíček modráskové, dva druhy chrp, silenky či růžový vičenec ligrus. Ke třiceti druhům květin se zapojí i zhruba desítka druhů trav,“ představuje část rostlin z použitého osiva náměstek ředitele technických služeb pro správu městské zeleně Daniel Jeřábek.

Technické služby už vloni na jaře založily testovací loučku v ulici Na Potoce. Letos, ve druhé sezoně přilákala mnoho hmyzích druhů. „Květy například přilákaly vítaného hosta, kterým je modrásek jehlicový. A i když se jedná o jednoho z nejběžnějších modrásků, sám od sebe by se v této lokalitě zřejmě nevyskytl,” uvádí Daniel Jeřábek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

V Šimkových sadech dnes začne chrlit sníh sněžné dělo

Současná dlouhodobá předpověď počasí na východě Čech slibuje teploty kolem nuly, v noci pak pár stupňů mínus, k pravé zimě však dětem v Hradci Králové chybí sníh. Město podobně jako v minulých letech objednalo zasněžovací techniku a ve středu kolem 16. hodiny…
Čtěte více

V Šimkových sadech můžete sáňkovat

Sníh v Hradci moc nepadá, ale zima je. Tak si děti přece jen mohou užít zimní radovánky. Magistrát totiž poslal do Šimkových sadů po dvou letech opět sněžné dělo, které během mrazivých nocí vyrobí sněhovou nadílku. „Před dvěma lety jsme už systém vyzkoušeli na stráni v Šimkových…
Čtěte více

Pošlete hlas Šimkovým sadům. Město je přihlásilo do soutěže

Hradecké Šimkovy sady budou soutěžit. Město je vysílá do letošního ročníku tradiční přehlídky Park roku. Budou mezi třinácti přihlášenými. Sady v letech 2012 a 2013 prošly revitalizací za zhruba šedesát milionů korun. V soutěži hlasuje i laická veřejnost, která svůj hlas v…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme