Park u staré nemocnice má zpět svůj původní název Vonešovy sady

Sady Vítězslava Nováka se opět přejmenují na Vonešovy sady.
Sady Vítězslava Nováka se opět přejmenují na Vonešovy sady. | autor: wikipedia.org

Historicky první veřejný park byl v Hradci založen na konci 19. století v místech mezi řekou Orlicí a bývalou okresní nemocnicí, které dnes hradečtí neřeknou jinak než stará. Po druhé světové válce byl tento park přejmenován po hudebním skladateli Vítězslavu Novákovi. Dnes se však této části města vrací její původní název Vonešovy sady, po zakladateli bývalého Okrašlovacího spolku v Hradci Králové.

V roce 1887 Okrašlovací spolek v Hradci Králové založil první veřejný park u okresní nemocnice, o kterém dobový tisk v roce 1889 napsal, že se jedná o "nejkrásnější sady v Hradci Králové". Jeho tehdejší předseda Jan Voneš zemřel 6. července 1888 ve věku 47 let a spolek na jeho počest sady pojmenoval Vonešovy sady. Současně zde byl v té době na paměť prvního předsedy spolku vztyčen obelisk. Tento pískovcový jehlan s věnováním, který je na svém místě dodnes, byl letos městem obnoven a restaurován.

Jan Voneš, okresní soudní úředník, byl zakladatelem a prvním předsedou Okrašlovacího spolku Hradec Králové (Spolek pro okrašlování a ochranu domoviny). Spolek patří k nejstarším okrašlovacím spolkům založeným v Čechách a je vůbec nejstarším královéhradeckým okrašlovacím spolkem.

Od roku 1889 tak sady původně nesly název Vonešovy sady, za protektorátu Voneš Park. Podle dostupných zdrojů byly Vonešovy sady v 50. letech minulého století přejmenovány po českém hudebním skladateli Vítězslavu Novákovi. O přejmenování sadů Vítězslava Nováka v katastrálním území Hradec Králové na původní historický název Vonešovy sady rozhodli městští radní minulý týden.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Park v Lipkách bude město revitalizovat

Městský park Sady architekta Lisky v hradeckých Lipkách vznikl ve třicátých letech minulého století. Vzhledem k jeho současnému stavu vedení hradecké radnice připravuje revitalizaci této veřejné zelené plochy nacházející se v městské památkové zóně mezi Sborem kněze Ambrože a…
Čtěte více

Hradec Králové dá 60 milionů do projektů na hospodaření s vodou

Jak chce Hradec Králové bojovat s dlouhodobým suchem? V následujících třech letech investuje téměř 60 milionů korun do opatření, která by měla přispět k zadržování vody v krajině na území města. Do roku 2022 chce vysadit novou zeleň, rekonstruovat jezírka, parky a…
Čtěte více

Hradecký park Háječek se dočká nových stromů a keřů

Staré stromy, náletové dřeviny a keře musí z parku Háječek na hradeckém Slezském Předměstí pryč. Nahradí je nová zeleň. Obnovu parku v hodnotě 4,6 milionu korun chce město zahájit ještě letos v zimě. Pak přijde na řadu odbahnění jezírka.
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme