Pohřebiště pod budoucí dálnicí D11 skrývalo 45 hrobů z 10. století
Pozůstatky domů z doby bronzové, rozsáhlé pohřebiště i artefatky ze středověku našli archeologové pod budoucí dálnicí D11 v úseku mezi obcemi Plačice a Stěžery. Jejich výzkum, který začal v červenci loňského roku, je nyní zhruba v polovině. Desítky vědců čeká v lokalitě ještě několik měsíců práce, oblast o rozloze 20 hektarů plánují zmapovat do konce května. Co dalšího zde archeologové objeví, si zatím netroufají odhadovat.
Nejstarší objevy pocházejí z doby bronzové
Zatím nejstarší nalezené objekty pocházejí ze starší doby bronzové, tedy zhruba z roku 1900 před naším letopočtem. Jedná se například o půdorysy několika domů sloupové konstrukce, ale také o miniaturní keramickou nádobku nebo sadu hliněných závaží k tkalcovskému stavu. Velkým objevem je rovněž rozsáhlé středověké pohřebiště.
„V intenzivně zemědělsky obdělávaném terénu se samotné mohyly již nedochovaly, ale při výzkumu byly zachyceny oběžné příkopy, které byly podél mohyl vyhloubeny. V případě mohyl můžeme předpokládat žárové pohřby uložené v urně na vršku mohyly. Tuto fázi pohřbívání zatím předběžně datujeme do rozmezí 8. až 9. století,“ uvádí Miroslav Dvořák z Muzea východních Čech, který působí jako archeolog při stavbě dálnice D11.
Nože, šperky i keramické nádoby
Jenže to není zdaleka všechno. Kromě zvyku ukládat mrtvé pod takzvané mohyly si naši předci oblíbili také ploché hroby. Vědci je datují zhruba do 10. až 11. století a v polích nedaleko Hradce jich odkryli pětačtyřicet. „Převážně byly ploché hroby situovány v prostoru mezi mohylami. Mrtví byli ukládáni v natažené poloze na zádech, s hlavou k západu a nohama k východu. V mužských hrobech nacházíme nože, v ženských hrobech převážně šperky. Jako například korálky ze skla a broušeného karneolu, náušnice a prsteny,“ dodává Miroslav Dvořák. Kromě nožů a šperků lidé umísťovali k nohám zemřelého i keramickou nádobu. I ty vědci na místě, kde už zanedlouho povede dálnice, objevili.
Vědcům s objevy pomáhá nejmodernější technika. Například i létající drony – malé helikoptéry, které pořizují letecké snímky terénu. Dálkově ovládaný vrtulník archeologům zmapoval území rozestavěné dálnice D11 mezi Stěžery a Plačicemi a díky fotografiím vytvořil digitální model povrchu, do něhož průzkumníci své nálezy zaznamenávají. Díky tomu mají přehled, odkud pocházejí jednotlivé vykopávky.
O zajímavých objevech v místě stavby dálnice jsme vás v minulosti informovali například v tomto článku. Další zprávy týkající se dálnice D11 naleznete zde.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
Vložit nový komentář
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.