Štítky: | MHD Hradec Králové | Jízdné | MHD |

Od příštího roku se v Hradci zvedne cena jízdného. Citelně se to dotkne seniorů, platit se bude za psy i kočárky

Za jízdu v hradecké MHD si připlatíme.
Za jízdu v hradecké MHD si připlatíme. | autor: hradeckralove.cz

Od ledna příštího roku se mění ceník jízdného městské hromadné dopravy v Hradci Králové. Na svém úterním zasedání o tom rozhodli radní města. Základní jízdné pro dospělé se zvýší ze 14 na 16 korun, roční jízdenka pak ze současných 3.700 na 3.870 korun. K úpravě cen MHD město přistupuje především z důvodu zohlednění inflace za poslední roky, současnému růstu cen pohonných hmot, elektrické energie či mezd a zároveň s cílem neomezit spoje.

Nejvíce se změna jízdného dotkne seniorů, dětí a doprovodu. Při platbě městskou kartou, která doposud stála 14 korun, si dospělí za jednu jízdu zaplatí 16 korun. Papírové jízdenky pak podraží z 20 na 25 korun, sms jízdenka z 25 na 30 korun a jízdenka u řidiče z 30 na 40 korun. Roční jízdné pro dospělé stoupne jen nepatrně, místo 3700 korun zaplatíte od nového roku 3870 korun. Větší rozdíl už je u platby za školní roční jízdenku pro školáky. Předplatné podraží ze současných 1480 korun na rovných 1800. Nejvíce si však připlatí senioři. Ti doposud platili za roční jízdenku sto korun. Teď však budou muset zaplatit rovných 600 korun. Nově pak budou muset zaplatiti i lidé doprovázející dítě do tří let věku. A to 16 korun. Dopravní podnik si bude účtovat 10 korun s přestupem dalších 5 korun i za přepravu kočárku, psa, jízdního kola a většího zavazadla. Kompletní ceník najdete ZDE.

K poslední úpravě tarifů hradecké veřejné dopravy došlo v roce 2016. „Zvýšení cen jízdného MHD rozhodně není populárním krokem. Ale pokud chceme zachovat objem přepravy, pak s ohledem na vývoj cen vstupů je třeba ceník upravit tak, aby tuto inflaci zohlednil. Jednotlivé jízdné se v průměru zdraží v řádech korun, u časových jízdenek je to pak podle konkrétního tarifu. Vážíme si stálých klientů, v procentním vyjádření je tak navýšení u časových jízdenek menší,“ říká ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové Zdeněk Abraham.

„Právě nárůst ceny elektrické energie během letošního roku na téměř trojnásobek významně zasáhl do výdajové části našeho rozpočtu, nafta stoupla zhruba o třetinu. Pokud k tomu připočteme nárůst mezd a cen dalších služeb, je úprava ceny jízdného po sedmi letech logická,“  dodává Zdeněk Abraham.

Na provoz MHD město každoročně přispívá dotací, která se v letošním roce vyšplhala na 281 milionů korun, před pěti lety přitom byla její výše zhruba o třetinu nižší.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
10.12.2021 09:18
Franta (neregistrovaný)
Tak to bude asi pěkný blábol, jako všechno v Hradci Králové. Pokud se nepletu, tak se zdražovalo v loni nebo předloni, a to díky Coroně????? Tady Hradecký dopravní podnik neumí nic jiného než ubírat spoje nebo celé linky, (omezení linky č. 6), a nebo zdražovat. Přidávají úplně zbytečné linky, které kopírují jiné linky, (4, 21). Zrušte DP nebo udělejte výběrové řízení na dopravce a ten komunistický moloch rozprašte.........-)

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Dopravní podnik ocenil další řidiče v Jízdě bez nehod – přibyl i další „dvoumilionář“

Ve středu 15. prosince 2021 proběhlo v areálu dopravního podniku vyhodnocení tradiční soutěže Jízda bez nehod, kdy v jeho rámci další naši řidiči MHD převzali z rukou pana Pavla Marka - náměstka primátora města pro oblast majetku města a městských organizací a pana Zdeňka…
Čtěte více

Městská karta přestane do roka platit, v MHD půjde jízdné koupit platební kartou

Městská karta by během příštího rku měla skončit. Tedy alespoň její používání v městské hromadné dopravě. Jízdné se ve vozech bude platit pomocí běžné platební karty. Dopravnímu podniku se totiž konečně podařilo vysoutěžit dodavatele na nový odbavovací systém. Společnost Em Test…
Čtěte více

Hradecká MHD zatím zdražovat nebude, radní své rozhodnutí vzali zpět

Od ledna měl hradecký dopravní podnik navýšit ceny za jízdné v MHD. Na pondělní mimořádné schůzi radní města však své rozhodnutí zrušili. Vedení města se shodlo, že úpravy cen ještě projedná se zastupitelskými kluby, současně hradecký dopravní podnik získá více prostoru zajistit…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme