Štítky: | MHD Hradec Králové | Jízdné | MHD |

Dopravní podnik mění ceny jízdného. Zlevní pro invalidy, jízdenky u řidiče výrazně podraží

Jízdné se změní pro určité skupiny.
Jízdné se změní pro určité skupiny. | autor: hradeckralove.cz

V příštím roce budou invalidé s postižením třetího stupně jezdit hradeckou městskou hromadnou dopravou levněji. Naopak cena papírového jízdného zakoupeného u řidiče pro krátké jízdy bude o pět korun dražší. Měnit se bude také cena za městskou dopravu do okolních obcí ze stávajících dvaceti na třicet korun za kilometr. Město tím reaguje na zvyšující se náklady pro Dopravní podnik Hradce Králové a služby s tím spojené. Změnu schválili zastupitelé města.

Papírová časová jízdenka 45/60 minut zakoupená u řidiče bude o pět korun dražší pro dospělé a pro děti se cena zvýší o tři koruny. Cílem tohoto navýšení je zlepšit plynulost dopravy. „Nově jsme se rozhodli zlevnit roční jízdné pro cestující s invaliditou třetího stupně. Městská veřejná doprava je často jediným prostředkem, jak se mohou dopravit na potřebná místa, tudíž bylo zcela na místě snížit pro ně jízdné o 1 900 korun za rok,“ říká Věra Pourová, náměstkyně pro oblast majetku města v jejíž gesci jsou i městské organizace.
„V gesci sociálních věcí i na příslušné komisi jsme se dlouhodobě tématu zavedení slev pro invalidy třetího stupně zabývali a jsem rád, že se podařilo nalézt shodu a že slevu zastupitelstvo města schválilo. Jedná se často o občany v obtížné finanční situaci, kterým se snažíme tímto částečně pomoci,“ dodává Martin Hanousek, náměstek pro oblast sociálních věcí. Potvrzení o invaliditě vydané okresní správou sociálního zabezpečení budou občané předkládat na Dopravním podniku Hradce Králové. „Tyto slevy chceme částečně kompenzovat zvýšením ceny papírového jízdného na 45 nebo 60 minut v případě koupě u řidiče. Pokud někdo nakupuje jízdné dopředu, nic se pro něj nemění. Tato změna, zvýšení o pět korun z 25 na 30 u dospělého a o tři koruny z 12 na 15 korun pro dítě, má také smysl z pohledu zlepšení plynulosti dopravy. Je zcela běžnou praxí, že řidiči prodávali na některých zastávkách lístky klidně i několik minut, což mohlo v průběhu cesty způsobit výrazné zpoždění. Tomu bychom rádi do budoucna předešli. Chceme zároveň cestující motivovat k většímu využívání městských karet,“ vysvětluje náměstkyně Pourová.

Za jízdenku veřejnou dopravou po Hradci budou platit také členové Českého svazu bojovníků za svobodu a členové Československé obce legionářské. „Sleva je dnes již často zneužívána těmi, kterým nebyla vůbec určena. Členem těchto korporací se může stát také pouhý příznivec, což není někdo, kdo by měl za sebou nějaký tragický osud. U členů, kteří si slevu zaslouží z důvodu jejich občanského postoje v těžkých dobách totality nebo války, se předpokládá, že budou spadat do jiné kategorie slev, nejčastěji té věkové. Ostatní ceny jízdného a další výhody a slevy zůstávají neměnné,“ upřesňuje náměstkyně Pourová.  

Ztrátu z provozu linek MHD mimo Hradec by měl snížit vyšší příspěvek obcí

Od nového roku se chystá změna také pro okolní obce, které využívají k přepravě svých občanů hradeckou městskou hromadnou dopravu. Týká se to vesnic Běleč nad Orlicí, Divec, Lochenice, Předměřice nad Labem, Stěžery a Vysoká nad Labem. Cena za jeden kilometr se jim zvýší z 20 korun na 30. „Zajištění dopravní obsluhy mezi obcemi spadá do mimo jiné kompetencí kraje, v těchto šesti obcích to ale zajišťuje Dopravní podnik Hradce Králové. Naposledy se tyto ceny měnily asi před pěti lety, od té doby došlo k výraznému navýšení nákladů pro dopravní podnik, jako například náklady mzdové. Je tedy třeba udělat tarif úměrný službám, které jsou cestujícím poskytovány. Zvýšení o deset korun na kilometr není vzhledem k nabídce na trhu ničím neobvyklým. Samotná cena jízdného pro cestující zůstává neměnná,“ dodává náměstkyně Pourová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Do MHD už jen v respirátoru či dvojité roušce, linka 16 změní trasu

Dle nového nařízení vlády se ode dneška může do obchodů a na cesty městskou hromadnou dopravou pouze s respirátorem, nanorouškou nebo dvěma chirurgickými rouškami. Linka MHD 16 a 16Š od příštího týdne změní trasu, protože se uzavírá ulice Za Škodovkou v Hradci Králové.
Čtěte více

Hradeckou městskou kartou v pardubické MHD od konce března už nezaplatíte

Pardubický dopravní podnik modernizuje systém odbavování cestujících v tamní MHD a v souvislosti s tím končí i platnost  Městské karty Hradec Králové v pardubické dopravě. Je to vzájemné, takže od dubna už se na svou kartu v Hradci nesvezou ani Pardubičáci. Kompletní výměna…
Čtěte více

O vánočních svátcích a na Silvestra bude MHD jezdit v omezeném provozu

V období vánočních svátků a na přelomu roku je omezen provoz hradecké městské hromadné dopravy. Jaké změny v jízdním řádu platí od 21. prosince do 1. ledna 2021? Nepojedou školní a výpomocné spoje, pravidelný provoz bude končit v 19 hodin, poté se bude jezdit dle upraveného…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme