Nesnězeno už přináší o polovinu levnější potraviny i do Hradce
Drahé potraviny trápí řadu domácností. V České republice už šest let působí platforma Nesnězeno. Nyní se dostala už také do Hradce Králové. Až o polovinu levnější potraviny od tohoto týdne nabízí aplikace Nesnězeno i na východě Čech. Jídlo, u kterého se blíží datum expirace, si lidé mohou koupit ve slevě zhruba v padesáti provozovnách. Zatím ale jen ve větších městech regionu. Informaci přináší Hradecký deník.
Aplikace Nesnězeno nabízí o polovinu zlevněné jídlo z restaurací, kaváren, pekáren nebo ze supermarketů. Nově i na východě Čech. „Co se týká kaváren, tak v balíčku může být nějaký mix dezertů nebo sendvičů. Z restaurací to pak může být obědové meníčko, které zbylo,“ vysvětluje nabídku aplikace Nesnězeno její spoluzakladatel Jakub Henni. Vše ale musí být zlevněné nejméně na polovinu.
V Hradci Králové se platforma zatím dohodla s 34 podniky, v Pardubicích pak se 14 různým provozovnami. „Jsou to kavárny, pekárny, cukrárny, restaurace a třeba pobočky supermarketů Penny, CrossCafe, ale máme tady třeba i květinářství,“ vypočítává aktuální nabídku Jakub Henni s tím, že Nesnězeno oslovuje další podniky a podnikatelé se mohou také sami hlásit.
Nejčastěji je v regionu zastoupený Penny Market, má 16 poboček. Na polovinu zlevněné balíčky potravin nabízí jeho obchody v Hradci Králové, Pardubicích, Trutnově, Chrudimi, Jaroměři, ve Dvoře Králové nad Labem a v Přelouči. „Většinou je to nějaký mix ovoce, zeleniny, pečiva a třeba mléčné výrobky či uzeniny,“ popisuje Jakub Henni.
Mezi podniky, které se do aplikace připojily, patří i hradecká restaurace Cà Phê District HK poblíž magistrátu. „Občas nám nějaké jídlo zbyde. Byla by škoda ho vyhodit, tak ho nabízíme levněji a dostaneme zpět alespoň část nákladů,“ vysvětluje za podnik Aleš Syrový. Jen za první dny si sem mohli lidé přijít pro několik hotových jídel.
Platforma funguje už v celkem 9 krajích České republiky a její aplikaci si tady stáhlo 800 tisíc lidí. „Typický věk našeho uživatele je 30 až 35 let. Většinou jsou to ženy, často maminky a lidé, kteří se víc zajímají o ekologii. Často to jsou studenti,“ popisuje Veronika Konečná z marketingového týmu firmy.
Přidat se je jednoduché. Stačí si stáhnout aplikaci a mít platební kartu. „Lidem se zobrazí nabídka podle jejich polohy. Uvidí nejbližší nabídky od našich partnerů, kteří do apky svoje balíčky nahrávají a v tom balíčku je vlastně mix nějakých potravin před expirací,“ popisuje Jakub Henni. Platí se přímo v aplikaci a potraviny se vyzvedávají v daném času přímo v konkrétní provozovně.
Platforma u nás vznikla před 6 lety. Její zakladatelé chtěli omezit plýtvání jídlem. „Globálně se vyhodí třetina všeho vyprodukovaného jídla. Podobnou mobilní aplikaci jsme viděli na Západě a zjistili jsme, že v Česku žádný takový podobný projekt neexistuje,“ vzpomíná Jakub Henni. Aplikace vznikla jako studentský projekt a kromě Česka už funguje také na Slovensku, v Maďarsku a v Rumunsku. Celkem má 2 miliony uživatelů a před vyhozením zachránila za dobu své existence 650 tun potravin.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
Vložit nový komentář
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.