Zveme: Ochutnejte svatomartinské dobroty, zapojte se do potravinové sbírky a navštivte pravěk

Bílý kůň doveze Martina pod hradeckou Bílou věž v sobotu v 15 hodin.
Bílý kůň doveze Martina pod hradeckou Bílou věž v sobotu v 15 hodin. | autor: mmhk.cz

Co zajímavého přinese nadcházející víkend? Třeba vás naláká tradiční akce na hradeckém Velkém náměstí, kde budou stánky se svatomartinskými specialitami a kam v sobotu dorazí na bílém koni Martin. V Adalbertinu se konají jako každý rok Martinské trhy, nad parčíkem u křižovatky Koruna proletí gripeny jako pocta k slavnostnímu odhalení busty Josefa Šandery, velitele jednoho z nejúspěšnějších výsadků seskočivších na území naší republiky. Sobota bude nabitá, začíná veřejné bruslení na zimním stadionu a také můžete pomoci matkám s dětmi v azylových domech, dětem v dětských domovech, seniorům, lidem s handicapem nebo lidem bez domova tím, že se ve vybraných královéhradeckých obchodech zapojíte do potravinové sbírky. Ve všestarském archeoparku se tento víkend dozvíte podrobnosti o životě a smrti v pozdní době kamenné.

Veřejné bruslení na stadionu

Na zimním stadionu v Hradci Králové začíná sezona víkendového bruslení pro veřejnost, které provozuje v malé hale královéhradecký hokejový klub. Tuto sobotu se bude bruslit od 16 do 17:30. Dospělí a mládež starší 10 let zaplatí 30 korun, děti do 10 let dvacku a jejich doprovod desetikorunu. Šatna stojí 5 korun.

Přijede Martin na bílém koni

Bílý kůň coby symbol přicházející zimní sezony doveze stejně jako každý rok Martina do Hradce Králové. Pod Bílou věž přijede v sobotu v 15 hodin, ale již od 14 hodin budou ve stáncích na Velkém náměstí k prodeji i ochutnávce svatomartinské rohlíčky, svatomartinské víno a mnoho dalších tradičních lahůdek i adventních inspirací. 

Martinské trhy v Adalbertinu 

Od 9 do 16 hodin budou připraveny i tradiční Martinské trhy v Adalbertinu. „O půl třetí odstartuje na pódiu program pro všechny generace, vedle toho bude možné zhlédnout ukázky kovářského řemesla, zajít si na prohlídku kaple svatého Klimenta a katedrály svatého Ducha v doprovodu varhan," láká k návštěvě manažerka cestovního ruchu města Milena Březinová a dodává, že od 14 do 20 hodin bude možné za poloviční vstupné vystoupat na Bílou věž – poslední prohlídka se uskuteční v 19 hodin.

Potravinová sbírka pomůže potřebným

V sobotu se koná již pátý ročník celostátní potravinové sbírky a ani Hradec Králové není výjimkou. "Jen pro Hradec a Jaroměř je více než 150 dobrovolníků. Proto veliké díky za darované potraviny i díky všem, kteří se účastní," říká za organizátory Petra Zíková z Oblastní charity Hradec Králové. Darované potraviny putují do skladu Potravinové banky Hradec Králové a odtud jsou následně distribuovány prostřednictvím spolupracujících organizací přímo k potřebným lidem na území celého Královehradeckého kraje. Od 8 do 20 hodin můžete i vy darovat trvanlivé potraviny a vybrané drogistické zboží například v obchodech Tesco Brněnská, Rašínova (Březhrad) a na Náměstí 28. října, v hradeckém Makru, Kauflandu, v Bille v Auparku či v Lidlu v ulici Víta Nejedlého.

Odhalení busty Josefa Šandery

Průletem armádních gripenů vyvrcholí sobotní slavnostní odhalení busty zasvěcené paravýsadku Barium a odbojové organizaci Velký Josef. Akci bude komentovat poslední žijící odbojářka spjatá s desantem Barium - Věra Nývltová. Busta ztvárňuje velitele jednoho z nejúspěšnějších výsadků seskočivších na území naší republiky - nadporučíka Josefa Šanderu zvaného Velký Josef. Český desant z Velké Británie byl vysazen do prostoru Vysoké nad Labem a jeho cílem bylo navázat spojení s Anglií, podávat zprávy o dění v protektorátu a připravit podmínky pro uskutečnění ozbrojeného povstání. Východočeši, kteří tomuto paravýsadku pomáhali, prokázali značnou osobní statečnost. Akce začíná v sobotu ve 13 hodin na křižovatce U Koruny a v přilehlém parčíku.

Život a smrt v pozdní době kamenné

Archeopark pravěku Všestary zve na tématický víkend o životě a smrti v pozdní době kamenné. Zajímá vás, jak tehdy naši předci uctívali své zemřelé a jak mohly vypadat tehdejší "dušičkové" rituály? V sobotu a v neděli se od 13 do 18 hodin dozvíte ve všestarském archeoparku více o období 4000 až 2000 před naším letopočtem. V Evropě tehdy vznikaly stavby z velkých kamenů a pod Alpami žili lidé v domech na jezerech... V 15 hodin se dozvíte, jak se tehdy bojovalo a v 16:45 budete mít možnost prožít zádušní a picí obřad a ochutnat pravěké pečivo.

Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Děti mohou závodit na kolách nebo se seznámit s Římany v archeoparku

Nadcházející víkend slibuje kulturní i sportovní vyžití. V sobotu se pojede dětský cyklistický závod JUNIOR cup Vojenské pojišťovny, ve všestarském archeoparku se chystá akce Po stopách Římanů. V letním kině Širák si můžete užít festival Na jednom břehu nebo vyrazit třeba…
Čtěte více

Zveme: Do doby kamenné, na koncerty, rodinné závody a nábřeží keramiky

Co nás v Hradci Králové a blízkém okolí čeká o víkendu? V archeoparku ve Všestarech se dozvíte vše o době kamenné, a to na vlastní kůži. Letní Orlice Family Cup láká na závody, společné opékání špekáčků, a tím symbolické pokřtění nově instalovaných laviček a grilů. Letní…
Čtěte více

Zveme: O víkendu začíná fotbalová sezona, vydat se můžete do pravěku i středověku

Naše pravidelná páteční pozvánka vás o víkendu zavede třeba na noční prohlídku na Bílé věži, tradiční českou zabijačku v Park Golf Clubu v Hradci Králové nebo Retro výstavu 100 československých NEJ. Hradečtí fotbalisté se poprvé utkají s SK Líšeň. Během Turnaje…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme