Štítky: | tříděný odpad | odpad | odpady |

Nádoby na gastroodpad jdou na dračku, město koupí další

O nádoby na gastroodpad je velký zájem.
O nádoby na gastroodpad je velký zájem. | autor: FB MMHK

Od ledna si mohou občané Hradce Králové vyzvedávat speciální nádoby na sběr gastroodpadu do domácností. S ohledem na velký zájem veřejnosti o tuto službu se město chystá dokoupit dalších zhruba tři tisíce kusů. Finance na jejich pořízení na svém úterním zasedání schválili radní města. Město zatím mezi Hradečany rozdalo téměř dva a půl tisíce gastronádob, další budou k dispozici na vybraných místech ve stanovených termínech.

Město vybralo šest termínů, kdy si mohli občané města pro nádoby na třídění přijít. „Máme za sebou již dvě takové akce a zájem Hradečanů o nádoby na třídění gastroodpadu v domácnostech byl opravdu velký, což je pro nás dobrý signál. Díky třídění můžeme postupně snižovat množství směsného odpadu a vytříděnou složku pak nadále využívat. Právě odpad z kuchyní skončí v bioplynové stanici a k lidem se vrátí v podobě elektřiny nebo tepla,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek.

V první etapě pořídilo město více než tři tisíce nádob. S ohledem na enormní zájem ze strany občanů města jich ale bude dokoupeno ještě jednou tolik. Finanční prostředky ve výši 250 tisíc korun na jejich nákup schválila na svém včerejším zasedání rada města. Dodány by měly být začátkem března.

Pro nádobu na sběr gastroodpadu si mohou občané přijít ještě 1. března na Benešovu třídu na Moravském Předměstí, 8. března na Masarykovo náměstí v centru města a 14. března k poště v Malšovicích, vždy v době od 14.30 do 16.30 hodin nebo do rozdání nádob.

Do těchto speciálních „kyblíků“ lze odkládat živočišný i rostlinný odpad z kuchyní, například zbytky z ovoce či zeleniny a dalších jídel, malé kosti, mléčné výrobky, potraviny s prošlou trvanlivostí a podobně. Důležité však je, aby veškerý odpad z kuchyní byl bez obalu. „Na spodní straně víka se navíc nachází úložný prostor, kam je možné umístit filtr pro pohlcování pachů a vlhkosti. Jako alternativu lze využít i obyčejný papírový ubrousek,“ uvádí náměstek Řádek. Obsah gastronádoby pak mohou občané vysypat do speciálních hnědých kontejnerů s pákovým uzávěrem, které jsou umístěny v blízkosti nádob na třídění skla. Gastroodpad je svážen v období od října do dubna jednou týdně a od května do září dvakrát týdně, v závislosti na klimatických podmínkách.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

PET láhve a plechovky půjde vrátit v určitých obchodech v Hradci

Hradečané se dočkají možnosti vracení PET lahví a hliníkových plechovek. Pilotní projekt připravuje hradecký magistrát ve spolupráci s řetězci Lidl a Kaufland. Mělo by se začít na přelomu září a října. Zákazníci budou moci vrátit jakékoliv nesešlápnuté PET lahve či plechovky,…
Čtěte více

Plechovky od nápojů bude možné od června vyhazovat do žlutých kontejnerů

Od června bude systém třídění odpadů v Hradci Králové znovu o něco přívětivější a jednodušší. Obyvatelé města budou moci kovové obaly od nápojů, které se dají velmi dobře recyklovat, vhazovat také do žlutých kontejnerů spolu s plastovým odpadem. Kovové konzervy od potravin nebo…
Čtěte více

Nádoby na gastroodpad budou po celém Hradci. Můžete jej třídit

V tomto týdnu začínají Hradecké služby po městě postupně rozmísťovat 205 speciálních nádob na třídění gastroodpadu, neboli biologicky rozložitelného odpadu z kuchyní. Umístěny budou na stálých stanovištích separace, kde je možné třídit i další odpad. Speciálně…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme