Štítky: | tříděný odpad | odpady |

Nádoby na gastroodpad budou po celém Hradci. Můžete jej třídit

Kontejnery na odpad z kuchyně budou po celém městě.
Kontejnery na odpad z kuchyně budou po celém městě. | autor: MMHK

V tomto týdnu začínají Hradecké služby po městě postupně rozmísťovat 205 speciálních nádob na třídění gastroodpadu, neboli biologicky rozložitelného odpadu z kuchyní. Umístěny budou na stálých stanovištích separace, kde je možné třídit i další odpad. Speciálně uzavíratelné nádoby budou vyváženy v zimním období jednou týdně, první svoz je naplánován na příští týden.

„Hlavním motivem spuštění třídění gastroodpadu byla snaha o snížení produkce nevyužitelného odpadu. Máme totiž k dispozici rozbor odpadů z nádob na směsný komunální odpad a ukázalo se, že právě 30 % z tohoto odpadu je z kuchyní a bylo by ho možné energeticky využívat,“ vysvětluje náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek. S ohledem na to město od října loňského roku spustilo na šest měsíců pilotní projekt na sběr gastroodpadu, který probíhal v ulicích Rybova a Antonína Petrofa. Za tuto dobu se ukázalo, že o tuto službu je zájem, během sledovaného období se podařilo vytřídit 1,7 tuny gastroodpadu.

Co všechno je gastroodpad?

Po Hradci proto v průběhu tohoto týdne začnou pracovníci Hradeckých služeb rozmísťovat speciální hnědé nádoby s pákovým uzávěrem. Občanům budou k dispozici ve stálých stanovištích separace, zejména tam, kde se třídí sklo. „Do nádob bude možné umísťovat rostlinný i živočišný odpad z kuchyně, jako jsou zbytky jídel, zbytky ze zpracování ovoce a zeleniny, malé kosti, mléčné výrobky nebo také potraviny, kterým již vypršela trvanlivost. Důležité je, aby sem veškeré věci dávali občané bez obalů,“ uvádí Martin Hušek, ředitel Hradeckých služeb. První svoz těchto popelnic proběhne během následujícího týdne. Dále budou nádoby vyváženy s ohledem na klimatické podmínky, od října do dubna jednou týdně a od května do září dvakrát týdně.

Pořízení nádob i roční provoz této služby město vyjde na 2,5 milionu korun včetně DPH. Svoz kuchyňského odpadu žádným způsobem neovlivní dlouhodobě zavedený svoz rostlinného odpadu z údržby zeleně od rodinných domů, který bude i nadále probíhat beze změny. Do budoucna uvažuje město společně s Hradeckými službami ještě o rozšíření služby, možné by bylo například zajištění menších nádob na gastroodpad i do domácností.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
22.2.2023 15:41
sněhulák (neregistrovaný)
Gastroodpad.
Tak teď už jen chybí zveřejnit místa, kde budou umístěny kontejnery. Nebo si je musíme najít?

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Část odpadkových košů v ulicích Hradce bude na tříděný odpad

Hradec Králové chce vyzkoušet třídění přímo do odpadkových košů. S novinkou se začnou setkávat Hradečané například v parcích a na dalších místech města. Z nich se odpadky dosud netřídí a končí na skládce. První koše na třídění jsou v ulici U Labe. Teď je chce město vyzkoušet…
Čtěte více

Hradečáci třídí stále více zodpovědněji. Ve městě se rozšíří síť kontejnerů

Více vytříděného odpadu, který dál putuje k recyklaci, a méně odpadu mířícího na skládky. Hradečákům jde třídění odpadu dobře. Skládkového odpadu, do kterého se spolu se směsným komunálním odpadem řadí i objemný odpad, bylo ve městě vyprodukováno meziročně o téměř 1,6 tuny méně.…
Čtěte více

Příští rok sáhnou hlouběji do kapes Hradečané i návštěvníci města

Život ve městě se od příštího roku zdraží. Teplo o víc než čtvrtinu, voda o 12 procent. V Hradci porostou ale i další služby, bez kterých se běžný člověk neobejde. Vyšší bude cena za popelnice a hovoří se také o zvýšení ceny jízdného v MHD. Kvůli zdražení tepla stoupne například…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme