Štítky: | MHD Hradec Králové | Jízdné | MHD |

Městská karta přestane do roka platit, v MHD půjde jízdné koupit platební kartou

Městská karta bude brzy minulostí.
Městská karta bude brzy minulostí.

Městská karta by během příštího rku měla skončit. Tedy alespoň její používání v městské hromadné dopravě. Jízdné se ve vozech bude platit pomocí běžné platební karty. Dopravnímu podniku se totiž konečně podařilo vysoutěžit dodavatele na nový odbavovací systém. Společnost Em Test by ho měla dodat do konce příštího roku za zhruba 30 milionů korun. Karta sloužila cestujícím v hradeké MHD 15 let. Informaci přináší server Salonky.cz.

Více jak čtyři roky po prvním neúspěšném tendru na modernizaci odbavovacího a informačního systému pro městskou hromadnou dopravu se dopravnímu podniku konečně podařilo zakázku dotáhnout do úspěšného konce. „Dostal jsem informaci od pana ředitele, že dopravní podnik vysoutěžil nový odbavovací systém. Tendr už prošel i řízením u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V příštím roce bychom se tak měli dočkat výrazného zlepšení služeb naší městské hromadné dopravy,“ potvrzuje náměstek primátora Pavel Marek (ANO), do jehož gesce dopravní podnik spadá.

Podle ředitele dopravního podniku Zdeňka Abrahama o zakázku projevily zájem tři společnosti. Nejvýhodnější nabídku podala společnost Em Test. „Přibližná cena je do 30 milionů korun. Ještě tento týden bychom měli podepsat smlouvu a od té doby bude mít dodavatel 12 měsíců na zprovoznění systému. Fungovat by tak měl do Vánoc příštího roku,“ vysvětluje Abraham.

Za jízdné půjde tedy zaplatit platební kartou. Nový odbavovací terminál, který nahradí „žluté krabičky“, které jsou ve vozech MHD od roku 2006, umožní cestujícím platbu všemi bezkontaktními způsoby jako nabízí například obchodní centra. Půjde o klasickou platební kartu, kartu nahranou v mobilních telefonu, chytrých hodinkách nebo platební nálepkou. Použít budete moct také kartu IREDO.

Dopravní podnik chce výrazně omezit nakupování jízdneke u řidiče, i z těchto důvodů je tato jízdenka mnohem dražší. Pokud nebudete čerpat slevy pro děti, studenty či seniory, nebudete muset svou platební kartu nikde registrovat.

Součástí nového systému budou i nové zastávkové informační tabule, na kterých cestující uvidí příjezd spojů v reálném čase včetně zpoždění. Celý systém bude začleněn i do právě budovaného inteligentního dopravního systému. Bude například nejen počítat cestující a informovat o zpoždění autobusů, ale umožní právě i preferenci MHD na chytrých křižovatkách.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
15.12.2021 15:01
Hanka (neregistrovaný)
Jízdné
Chybí mi tam další informace - jízdné s městskou kartou je výrazně nižší než třeba s papírovou jízdenkou nebo přes SMS. Jsou na ní nahrané různé časové jízdenky vázané na držitele karty. Jak to bude vyřešené? Na bankovní platební kartu se to nahrát nedá.
15.12.2021 15:56
Radim (neregistrovaný)
Jízdné
A jste si jistá, že ta Vaše karta neslouží pouze jako identifikátor? Ty časové jízdenky budou pravděpodobně uložené někde na serveru a jsou přiřazeny ke konkrétní kartě. Potom by tím identifikátorem mohla být logicky i platební karta.
15.12.2021 17:20
Marek (neregistrovaný)
To zírám! V roce 2022 bude možné v MHD platit platební kartou!!!!!!!!!! A na infocedulích bude reálný čas příjezdu spoje? To jako opravdu!!!!!!!! To jsem poprvé viděl někdy před pětadvaceti lety v Berlíně a těšil se, že to budeme mít tak do dvou let u nás. Jak je sakra možné, že kompletní vedení DPMHK ještě sedí na svých židlích? Co to je za nemožné diletanty? A ještě nám to předloží jako nějaký nebetyčný úspěch.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Dopravní podnik ocenil další řidiče v Jízdě bez nehod – přibyl i další „dvoumilionář“

Ve středu 15. prosince 2021 proběhlo v areálu dopravního podniku vyhodnocení tradiční soutěže Jízda bez nehod, kdy v jeho rámci další naši řidiči MHD převzali z rukou pana Pavla Marka - náměstka primátora města pro oblast majetku města a městských organizací a pana Zdeňka…
Čtěte více

Hradecká MHD zatím zdražovat nebude, radní své rozhodnutí vzali zpět

Od ledna měl hradecký dopravní podnik navýšit ceny za jízdné v MHD. Na pondělní mimořádné schůzi radní města však své rozhodnutí zrušili. Vedení města se shodlo, že úpravy cen ještě projedná se zastupitelskými kluby, současně hradecký dopravní podnik získá více prostoru zajistit…
Čtěte více

Od příštího roku se v Hradci zvedne cena jízdného. Citelně se to dotkne seniorů, platit se bude za psy i kočárky

Od ledna příštího roku se mění ceník jízdného městské hromadné dopravy v Hradci Králové. Na svém úterním zasedání o tom rozhodli radní města. Základní jízdné pro dospělé se zvýší ze 14 na 16 korun, roční jízdenka pak ze současných 3.700 na 3.870 korun. K úpravě cen MHD město…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme