Štítky: | Magistrát | Habryně |

Magistrát hledá pamětníky, kteří mají osobní vzpomínky týkající se pomoci Hrabyni

Památník II. světové války v Hrabyni
Památník II. světové války v Hrabyni | autor: cs.wikipedia.org

Hradecký magistrát hledá lidi, kteří v poválečných letech pomáhali slezské obci Hrabyni. Na letošní úterý 18. července připadá 71. výročí, kdy se Hradec stal oficiálně kmotrem této obce. Po prázdninách se chystá hradecký primátor se starostkou Hrabyně setkat a rád by tam pozval právě pamětníky těchto událostí. Město a jeho obyvatelé válkou zcela zničené Hrabyni finančně i materiálně pomáhali.

„Dostala se ke mně kopie jednoho z dopisů, který tehdy posílal spolu s knížkou školák z hradecké Třebše zcela anonymnímu žákovi do Hrabyně,“ řekl hradecký primátor Zdeněk Fink. „Byl bych rád, pokud by se našel někdo z Hradečáků, který má na tuto pomoc konkrétní osobní vzpomínky. S paní starostkou Hrabyně plánujeme společné setkání po prázdninách, věřím, že se nám podaří nalézt vhodnou formu či tradici, jak toto pouto mezi naším městem a Hrabyní více přiblížit dalším generacím. Je velmi důležité podporovat iniciativy a připomínat si události, které nás spojují, bohužel dnešní společnost zajímá především to, co ji rozděluje,“ dodal primátor Fink.

Během osvobozování republiky Rudou armádou se ve Slezsku v dubnu 1945 odehrály nejtěžší frontové boje na území naší republiky během druhé světové války. V centru této ostravsko-opavské operace byla obec Hrabyně, která byla během těchto bojů téměř zcela zničena. Hrabyňský zámek vyhořel a velká většina domů byla vypálených a pobořených. „Hrabyně utrpěla během bojů v dubnu 1945 enormní škody, přesto téměř doslova znovu povstala z popela. Přispělo k tomu nejen odhodlání a úsilí jejích obyvatel, ale také rozsáhlá pomoc, jíž se zničené obci dostalo,“ řekla starostka Hrabyně Zdeňka Jordánová. „Koncem roku 1945 byl v Ostravě zřízen při krajském národním výboru referát „Budujeme Slezsko“ na pomoc válkou postiženým slezským obcím. Na přímluvu hrabyňského rodáka profesora Karla Engliše získala Hrabyně za kmotra Hradec Králové. Díky jeho solidaritě a pomoci, mnohých hradeckých organizací i jednotlivců lidé z Hrabyně a okolí opět získali naději na nový život a šanci obnovit válkou zničenou obec,“ vysvětlila starostka Zdeňka Jordánová.

Úlohu kmotra město Hradec Králové ochotně přijalo a potvrdilo v Hrabyni dne 18. července 1946 při návštěvě zástupců Místního národního výboru Hradce Králové v čele s předsedou Janem Němcem. Slavnostní akt se konal během návštěvy prezidenta republiky Edvarda Beneše v obci. Hradec Králové pak až do roku 1948 pomáhal Hrabyni veřejnými finančními i materiálními sbírkami. Do akce se také zapojily místní školy, tělovýchovné a společenské organizace, firmy i politické strany. Kmotrovské město Hradec Králové věnovalo vedle značného množství věcných darů ze sbírek postupně 485 tisíc tehdejších korun.

Pamětníci této nezištné iniciativy, případně jejich rodinní příslušníci se mohou ozvat na telefonní číslo 495 707 410 nebo mailem na .

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Kusem látky s příběhem můžete pomoci vytvořit gauč, který bude na magistrátu připomínat výročí

Starý závěs, utěrka po babičce či kus oblíbeného oblečení. I takové látky mohou lidé darovat na sběrných místech v Hradci Králové. Vznikne z nich gauč, který se umístí do budovy magistrátu. Neobvyklá výzva a tvorba instalace je součástí oslav výročí 800 let od první psané zmínky…
Čtěte více

Můžete hlasovat o projekty, které zvelebí Hradec. První ročník participativního rozpočtu - Pro (buď) Hradec byl zahájen

Celkem 49 návrhů projektů od Hradečanů se sešlo na hradeckém magistrátu. Jde o návrhy, jak zatraktivnit město. To vše v rámci prvního ročníku participativního rozpočtu - Pro(buď) Hradec. Část z nich ale nesplnila podmínky a občané tak budou moci vybírat z 21 projektů. Od 16.…
Čtěte více

Hradecká sportoviště se dočkají oprav v součtu za 13 milionů

Přes léto vyrazili na řadu hradeckých sportovišť opraváři a řemeslníci. Opravy za více než 13 milionů korun včetně DPH zahrnují velké herní plochy, nová workoutová hřiště a zázemí pro fanoušky. Dělníci pracují také na opravě venkovního hřiště a sportovní podlahy na základní…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme