Štítky: | Charita Hradec Králové | MHD | Ukrajina |

Lidé z Ukrajiny budou mít MHD zdarma, město se chce postarat i o děti

Lidé z Ukrajiny se stěhují do chatek u Stříbrného rybníku.
Lidé z Ukrajiny se stěhují do chatek u Stříbrného rybníku. | autor: facebook MMHK

Vzhledem k mimořádné situaci mají váleční uprchlíci z Ukrajiny v Hradci Králové veřejnou dopravu zdarma. Pouze se v případě kontroly musí prokázat platným pasem či jiným dokumentem prokazující totožnost a statut běžence. Občané Ukrajiny jsou také postupně ubytováváni v městských ubytovacích kapacitách, jejich množství se město snaží navyšovat. Zázemí a program pro ukrajinské děti připravují městské školy.

„Hledáme všechny možné způsoby, jak pomoci nově příchozím občanům z Ukrajiny, kteří utíkají před válkou. Většina z nich zde nemá vlastní auta, nemohou si pohodlně dojet na nákup nebo k lékaři, proto jsme rozhodli jim pomoci a zajistit pro ně bezplatnou přepravu vozy MHD,“ říká náměstek primátora pro správu městských organizací Pavel Marek. Ve všech linkách Dopravního podniku města Hradce Králové tak mají občané Ukrajiny jízdné zdarma. „Vzhledem k tomu, že tato kompetence je na úrovni rady města, oslovil jsem všechny radní, aby se k této věci vyjádřili, doposud nikdo nebyl proti. Se zavedením bezplatného jízdného postupujeme podobně jako Praha, Brno, Plzeň nebo Liberec,“ říká náměstek primátora pro správu městských organizací Pavel Marek.

Město také poskytuje ubytování pro Ukrajince. „Máme naplněné kapacity ubytovny na letišti, kde se nacházejí především matky s dětmi, další jsou v ubytováni v Městských lázních a v areálu kempu Stříbrný rybník. Zatím jsme dali dohromady zhruba dvě stovky míst, naplněno je zhruba šest desítek,“ uvádí primátor města Alexandr Hrabálek. Mezi dalšími ubytovacími kapacitami je také hotel Stadion nebo ubytovna hradecké fakultní nemocnice.

Dnes se současně uskutečnila schůzka ředitelů městských základních škol v souvislosti se zajištěním vzdělávacího a volnočasového programu pro ukrajinské děti v Hradci Králové. „V krátkodobém horizontu budou naše školy schopné poskytnout zázemí pro menší skupinky formou připravené školní družiny, kam by mohly chodit i děti předškolního věku. Předpokládáme i zajištění stravování. O děti by se mohly postarat především ukrajinské ženy, což bude výhodné s ohledem na jazykovou bariéru, nebo senioři, kteří se nabídnou takto pracovat. Současně jsme v kontaktu s pedagogickou fakultou, která pomůže zajistit studentky nebo případně další dobrovolníky,“ vysvětluje primátor.

Na webových stránkách města je zřízena speciální sekce s instrukcemi a aktuálními možnostmi, jak a kde pomáhat. Zároveň jsou zde informace pro nově příchozí ukrajinské občany, kteří potřebují pomoci. Na tuto stránku se mohou obracet také Ukrajinci, kteří zde žijí již delší dobu a potřebují získat informace k pobytu a jeho případnému prodloužení. Více informací je k dispozici zde.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec poslal do ukrajinského Černihivu 4 tisíce euro na vodní čerpadlo

Hradec Králové se od začátku rusko-ukrajinského konfliktu snaží pomoci ukrajinským uprchlíkům i svému partnerskému městu Černihiv na Ukrajině. V březnu byla založena sbírka na pomoc obnovy partnerského města, kde se doposud podařilo vybrat více než 300 tisíc korun. Část peněz…
Čtěte více

Do hradeckých škol se hlásí více než tisíc prvňáčků. Do lavic s nimi usednou i ti z Ukrajiny

Začátkem dubna probíhaly v hradeckých základních školách zápisy do prvních tříd, do kterých se v příštím školním roce hlásí 1066 dětí. O odklad požádalo 171 z nich. Do lavic by tak první den v září mohlo usednout o něco méně prvňáčků než v předchozích letech. Letos navíc noví…
Čtěte více

Obce na Hradecku si možná za MHD linky připlatí. Někde nepomůže ani dotace od kraje

Cestující do obcí kolem Hradce, kam zajíždí hradecká MHD si možná připlatí. Do cen se promítnou rostoucí náklady na provoz městské hromadné dopravy. Smlouvu mají například Předměřice, Lochenice, Vysoká nad Labem nebo Běleč, které čelí postupnému zdražování dopravy. Ani čerstvá…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme