Štítky: | Magistrát | Kukleny | koželužna |

Koželužna v hradeckých Kuklenách půjde postupně k zemi

Chodník před kuklenskou Koželužnou je nebezpečný | Foto: Archiv HK.cz
Chodník před kuklenskou Koželužnou je nebezpečný | Foto: Archiv HK.cz

Královéhradecká bývalá koželužna v Kuklenách se už letos začne postupně bourat. Město Hradec Králové k tomuto kroku přistupuje po zdlouhavých administrativních tahanicích se společností, která budovu bývalé továrny z 19. století původně koupila. 

Jako první by k zemi měly jít podpěrné zdi a některé stavby v nejzchátralejším stavu. Demolovat by se podle radnice mohlo už za měsíc, za bourání zaplatí městská kasa kolem jednoho milionu korun. Veřejnou zakázku na demoliční práce město vypsalo minulý pátek. 

Objekt bývalé koželužny v královéhradeckých Kuklenách už dávno hyzdí zdejší městské části její tvář. O rozhodnutí, že s chátrajícím objektem bývalé továrny je třeba rychle něco dělat, infomovalo vedení královéhradecké radnice po svém posledním zasedání. „Koželužna je sice jedním ze symbolů Kuklen, ale nyní se z bezpečnostních důvodů musí zdemolovat hraniční zdi u chodníků. Dojde tak k částečné demolici podpěrných zdí a některých staveb, které jsou v havarijním stavu,“ vysvětlil Martin Soukup, náměstek primátora, který zodpovídá za majetek města. 

Veřejnou zakázku na demoliční práce Magistrát města Hradec Králové zveřejnil minulý pátek. V dokumentu je upřesněno, že k zemi půjde hala s částečně zřícenou střechou a částečně zřícenými vnitřními stěnami a stropy.

Koželužnu rozebrali sběrači kovů

Na stavbu, která vznikla už v 19. století a pro mnohé obyvatele je nedílnou součástí zdejšího prostoru, byl vydán demoliční výměr dokonce už v 90. letech. Město ale chtělo objekt zachránit. Tohoto úkolu se chopila společnost Eube, skončila ovšem ve vleklých finančních problémech a letos v lednu zanikla. „Eube bohužel zkrachovala a mezitím sběrači kovů rozebrali co se dalo. Objekt je nyní zralý k demolici,“ krátce popsal osud koželužny náměstek Soukup.

Místo továrny možná vznikne bydlení pro seniory

Podle radních je možné, že do budoucna město přistoupí i k dalším demolicím v objektu. Čištění prostoru by ostatně mělo postupně navazovat také na revitalizaci Labského náhonu. 

Na místě, které se v Kuklenách demolicí uvolní, zamýšlí radní vystavět další bydlení pro seniory. „Zatím pro něj máme pracovní název Harmonie 3. Dům pro seniory by měl mít kapacitu 50 lůžek, ale ještě není jasné, zda ho bude stavět město nebo některý investor,“ uvedla Anna Maclová, náměstkyně primátora pro sociální oblast.  

Koželužna v Kuklenách | Foto: Archiv HK.cz Koželužna v Kuklenách | Foto: Archiv HK.cz
Koželužna v Kuklenách | Foto: Archiv HK.cz Koželužna v Kuklenách | Foto: Archiv HK.cz
Koželužna v Kuklenách | Foto: Archiv HK.cz Koželužna v Kuklenách | Foto: Archiv HK.cz
Koželužna v Kuklenách | Foto: Archiv HK.cz Koželužna v Kuklenách | Foto: Archiv HK.cz

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Cyklovraky připoutané ke stromům a zábradlí už mizejí z hradeckých ulic

V polovině října město dokončilo mapování cyklovraků a kol, o která již delší dobu nejeví jejich majitelé zájem, zabírají parkovací místa a snižují atraktivitu veřejných prostranství. První vraky začínají z veřejných míst mizet už během dnešního dne, o jejich odstranění se…
Čtěte více

Koželužnu v Kuklenách chtějí rozebrat a komín zkrátit. Části schovají, aby je pak mohli znovu sestavit

Záchrana pozůstatků bývalé koželužny v Hradci Králové se podařila jen napůl. Tovární hala se rozebere a někdy znovu postaví, komín se musí zkrátit. O tom, co se s koželužnou stane, se už mluví více než deset let. Stále se řeší, jestli ji zbourat či zachovat. Prozatím poslední…
Čtěte více

O zvýhodněné byty zažádalo 580 lidí. Losovat se bude dnes a 6. prosince

Příjem žádostí o pronájem startovacích bytů a zvýhodněných bytů pro rodiny s dětmi v Hradci Králové byl už ukončen. Na magistrát jich dorazilo celkem 580. Největší zájem byl o byty s dispozicí 2+KK, naopak nejméně žádostí město přijalo na pronájem bytů pro rodiny s dětmi. O…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme