Štítky: | památník | kameny zmizelých |

Kameny zmizelých se objeví nově i v Hradci. Zatím na dvou místech ve městě

Kameny zmizelých připomenou osudy odvlečených židovských rodin.
Kameny zmizelých připomenou osudy odvlečených židovských rodin. | autor: FB MMHK

Hradec Králové se přidá k dalším městům v republice, ve kterých bude možné spatřit kameny zmizelých, takzvané Stolpersteiny. Jedná se o kostky s mosazným povrchem vsazené do chodníku podle projektu německého umělce Guntera Demniga. Ty budou postupně pokládány obětem nacismu před domy, ze kterých byly odvlečeni do nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů a zavražděni. Město se proto připojuje k celoevropské iniciativě připomínání obětí nacismu právě umisťováním kamenů zmizelých. Odhaleny budou už 2. října na Velkém a Ulrichově náměstí. Na projektu se dále podílí Státní oblastní archiv Hradec Králové, Státní okresní archiv Chrudim, Muzeum východních Čech v Hradci Králové a Židovská obec v Praze.

Hradec Králové je jedním z partnerů, kteří se připojili k iniciativě Kameny zmizelých, jež vyjadřuje úctu obětem holocaustu formou položení pamětních kamenů do dlažby v blízkosti jejich posledního bydliště. Kameny zmizelých položí pracovníci Technických služeb Hradec Králové a 2. října bude odhalením připomenuto několik rodin. „Je nám ctí, že se i v našem městě objeví tyto pamětní kameny, jenž připomínají osudy deportovaných a zavražděných obětí koncentračních táborů.

Odhalení se uskuteční na adresách Velké náměstí čp. 151 a Ulrichovo náměstí čp. 762 - tehdejší palác Fénix. Na první adrese budou kameny pro manžele Josefa a Kláru Tausikovy, které inicioval spolek Komitét 1866. Na Ulrichově náměstí budou umístěny kameny pro rodinu doktora Emila Hermana, která zde žila do roku 1939,“ říká náměstkyně primátorky odpovědná za oblast kultury a cestovního ruchu Ilona Dvořáková. Již 25. září se k tématu Stolpersteinů uskutečnila v Muzeu východních Čech beseda za přítomnosti historičky Alžběty Langové ze Státního okresního archivu Chrudim, ředitele Památníku Terezín Jana Roubínka a historiků Muzea východních Čech v Hradci Králové Zdeňky Kulhavé a Josefa Šrámka.

Za druhé světové války, konkrétně v roce 1942, bylo dvěma transporty vypraveno z Hradce Králové a okolí do Terezína 1200 osob. Většina z nich směřovala dále do vyhlazovacích táborů, osvobození se dožilo pouhých 99 osob z těchto dvou transportů. „Židovští obyvatelé byli několik dní před transportem seskupeni v budově bývalé obchodní akademie na Labském náměstí, dnešním Náměstí Svobody. V budově se netopilo, lidé se neměli kde umýt a spali na slamnících na zemi. Před cestou na nádraží museli odevzdat cennosti a klíče od bytu, potravinové lístky, osobní doklady a formuláře k transportu," uvádí ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové Petr Grulich. Kameny zmizelých budou postupně přibývat. V letošním roce jich bude položeno pět a v příštím roce je v plánu umístění dalších patnácti. V projektu se bude pokračovat i v následujících letech.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Pomník Františka Ulricha dostává třetí šanci

Pomník Františku Ulrichovi: Třetí výzva. Tak zní název akce, která má sloužit jako úvod do příprav nové soutěže na pomník slavnému hradeckému starostovi. Půjde již o třetí pokus vytvořit sochu, která by v Hradci Králové vydržela. Dva předchozí pokusy byly neúspěšné. Socha, která…
Čtěte více

"Galerii cti" u Koruny čekají změny. Radnice vypisuje soutěž na úpravu celého prostoru

Po měsících příprav, do kterých se zapojila i veřejnost, vypíše město architektonicko-výtvarnou soutěž, která přiblíží budoucnost území U Koruny. Výsledkem soutěže bude nejen návrh na úpravu tohoto veřejného prostoru, ale i možnosti, jak pracovat s monumentem „Galerie cti“,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme