Štítky: | socha | pomník |

Na křižovatce u Gayerek roste základ památníku poručíka Jana Gayera

Socha bude odhalena 10. června
Socha bude odhalena 10. června | autor: MMHK

Na rohu křižovatky ulic ČSA a Divišovy v centru města v těchto dnech roste kamenný základ památníku poručíka Jana Gayera a padlých legionářů z první světové války. Ten na stejném místě stál již od roku 1937, než jej za pouhé tři roky zničili nacisté. Odhalení obnoveného památníku, který bude věrnou kopií původního, proběhne v neděli 10. června z iniciativy Československé obce legionářské a za přispění města Hradec Králové a Ministerstva obrany České republiky.

K příležitosti 100. výročí bitvy u Lipjag a smrti Jana Gayera se podaří splnit sen mnohých členů hradecké jednoty ČsOL obnovit legionářský pomník u Gayerových kasáren. Projekt se připravuje od roku 2014 a stavební práce na původním místě začaly letos v dubnu, v těchto dnech se osazují kamenné základy pro bronzovou sochu československého vojáka v nadživotní velikosti. Na kameni pak bude umístěný kovový reliéf připomínající poručíka Jana Gayera a vytesáno 209 jmen padlých příslušníků 4. střeleckého pluku Prokopa Velikého československých legií na Rusi, kteří položili své životy v letech 1917–1920. Slavnostní akt odhalení obnoveného památníku proběhne v neděli 10. června 2018 v 16 hodin a stejně jako před 81 lety mu bude předcházet slavnostní pochod z Baťkova náměstí, který vyrazí o hodinu dříve.

 „Zveme všechny občany  a příznivce historie, aby spolu s námi oslavili a připomněli hrdinství našich legionářů,“ říká Zdeněk Fink, primátor města Hradec Králové a dodává: „Do Hradce se vrací připomínka vlasteneckého boje našich vojáků a těším se, že se vše podaří tak, aby slavnostní odhalení proběhlo ve stejné době, kdy si za první republiky legionáři připomínali své padlé spolubojovníky.“

Architektonický návrh obnoveného pomníku připravil atelier HUDAK, bronzovou sochu vytvořila sochařka Paulína Skavova z Dolních Novosedel, stavební realizaci pomníku a odlití sochy a reliéfu pak provádí umělecká slévárna HVH z Horní Kalné. „Tento týden nám přivezli žulové prvky, které jsme nechali vyrobit na Ukrajině,“ říká Jiří Charfreitag, vedoucí realizačního týmu ČsOL a zároveň tajemník projektu Legie 100 a dodává: „To je náš jediný ústupek proti dobovosti, původní pomník byl z umělého kamene, který jsme nahradili trvanlivější žulou.“ Na rohu u bývalých kasáren nyní roste kamenný základ pomníku, který bude 4. června osazen sochou a bronzovými odlitky tak, aby mohl připomínat 100. výročí bojů legionářů v Rusku a vznik samostatné Československé republiky.

Obnovení památníku bude stát zhruba tři miliony korun, město se podílí částkou 2,2 milionu, dalších 550 tisíc korun přispělo ministerstvo obrany. Zbývající prostředky poskytla obec legionářů z vlastního rozpočtu a sbírky nadačního fondu Legie 100.

Když se legionáři 4. střeleckého pluku ruských legií vrátili 13. června 1920 do svobodného Československa, zamířili rovnou do své nové posádky v Hradci Králové, která se jim stala po celou dobu první republiky domovem. Velmi záhy vznikla myšlenka trvalé připomínky na padlé bratry a mezi nimi i legendárního velitele poručíka Jana Gayera, který 7. června 1918 zemřel na následky zranění v bitvě u Lipjag v Rusku v boji proti bolševikům na Transsibiřské magistrále. Slavnostní okamžik nastal v neděli 6. června 1937, kdy byl v rámci plukovních oslav zbrusu nový pomník architekta Oldřicha Šmída a sochaře Josefa Škody odhalen. Památka na chrabré legionáře ale neměla dlouhého trvání, už v roce 1940 byl pomník nacisty zničen. Díky legionářům se podařilo zachránit alespoň kovový reliéf s vyobrazením Jana Gayera, který je dodnes součástí sbírek Muzea východních Čech.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Opravy soch a křížků v ulicích Hradce přinášejí i nová zjištění

Součástí městského mobiliáře jsou i kamenné sochy a křížky v ulicích města. A samozřejmě i na nich pracuje zub času a nebo vandalové. Technické služby ve spolupráci s restaurátory jich za poslední roky obnovily už několik. Mezi poslední opravená díla patří i pískovcová socha…
Čtěte více

Na budoucí podobě Galerie cti U Koruny se může podílet i veřejnost

Hradec Králové připravuje architektonickou soutěž na řešení území okolo Galerie cti U Koruny. Cílem soutěže bude najít nejlepší návrh na úpravu tohoto veřejného prostoru i návrh, jak pracovat s vlastním monumentem Galerie cti. Do přípravy soutěže bude zapojena i veřejnost.…
Čtěte více

Socha starosty Ulricha možná opustí technické služby, ale na náměstí se nedostane

Pomník, který měl zdobit náměstí Svobody v Hradci - socha Františka Ulricha, je už dvanáct let v dřevěné bedně v areálu hradeckých technických služeb. Tenkrát se na dílo sochaře Stanislava Hanzíka (1931 – 2021) snesla velká kritika a krátce po instalaci sochy, bylo dílo odvezeno…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme