Instalace bezpečnostních sítí na Bílé věži není legrace

Na Bílé věži budou sítě.
Na Bílé věži budou sítě. | autor: hradeckralove.cz

Kvůli bezpečnosti ochozu Bílé věže v Hradci Králové rozhodlo město Hradec Králové o instalaci bezpečnostních sítích. Vzhledem k tomu, že se jedná o zásah do historické památky, musela být pro tuto akci vytvořena kompletní projektová dokumentace a vysoutěžen autorský dozor. Rada města už schválila dodavatele, který připraví všechny stupně projektové dokumentace za 330 tisíc korun bez DPH. Samotná instalace sítí by mohla být zahájena v závěru tohoto roku.

„Ačkoliv by se mohlo řešení zdát zcela jednoduché, pracujeme s historickou památkou, s dominantou města, na kterou jsme všichni pyšní. Musíme proto postupovat opravdu uvážlivě a nic nepodcenit. Před samotnou instalací bezpečnostních sítí musíme nejprve nechat zpracovat všechny stupně projektové dokumentace a vše řádně konzultovat s odborem památkové péče,“ uvádí primátor města Alexandr Hrabálek.

Instalaci bezpečnostních sítí na ochoz Bílé věže již v loňském roce odsouhlasili hradečtí zastupitelé. Na konci ledna schválili rozpočet s potřebným finančním krytím této akce a koncem března město vypsalo výběrové řízení na projektanta. „Vysoutěžili jsme společnost, která i včetně autorského dozoru nabídla cenu 330 tisíc korun bez DPH. Včera tuto nabídku schválili radní města, tudíž lze předpokládat, že v červnu začne projektant projektovat. Pokud vše půjde dobře a podle plánů, mohlo by se výběrové řízení na zhotovitele vypsat na podzim, v závěru roku by mohly být sítě instalovány. Předpokládáme, že práce budou probíhat za provozu, který by ale neměl být jinak výrazně omezen,“ uvádí náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha.

Samotné provedení bezpečnostních sítí musí ctít historickou hodnotu a stav památky. „Řešení zabezpečení proti pádu musí být provedeno tak, aby respektovalo kulturně historické hodnoty ochozu renesanční Bílé věže. To znamená, že lze připustit minimum bodů na ukotvení ochranných konstrukcí. Nejlepší je samozřejmě využít ta stávající kotevní místa, jako je zábradlí, které se již na ochozu nachází,“ komentuje vedoucí odboru památkové péče magistrátu města Jan Falta. K návrhu, který vypracuje projektant, bude odbor památkové péče vydávat závazné stanovisko. V něm posoudí, zda podmínky na ochranu této památky jsou splněny.

Ochoz bude zabezpečen hlavně kvůli sebevrahům

K zabezpečení ochozu Bílé věže město přistoupilo z toho důvodu, jelikož se stával místem, kde se lidé rozhodli ukončit svůj život.  Veřejnosti přístupná věž je vysoká 72 metrů. Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce téměř 50 metrů a je ohraničen kamennou zdí, na kterou bylo v minulosti instalováno kovové zábradlí s bezpečnostními prvky. Historická památka je ve vlastnictví města, nájemcem je Hradecká kulturní a vzdělávací společnost, která zde umožňuje turistické prohlídky.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Síť, která by bránila sebevražedným skokům, nakonec na Bílé věži nebude

Po dvouletém martyriu Hradec Králové vzdává snahu o zabezpečení Bílé věže proti sebevražedným skokům z ochozu památky. Nepodařilo se totiž najít řešení, které by bylo funkční a současně vyhovovalo památkářům. Poslední sebevražedný skok policie zaznamenala v roce 2020. Od roku…
Čtěte více

ZVEME: Pod rouškou tmy na Bílou věž nebo na festival Cyklocestování

Jaké akce nabídne první lednový víkend v Hradci Králové? Bude se hrát hokej, koná se festival Cyklocestování, můžete do kina na přenos z Metropolitní opery nebo na koncert Richarda Müllera. Bílá věž se otevře i v noci.
Čtěte více

Bílá věž je uzavřená. Augustinu upadlo srdce, a tak na Nový rok nezazvoní

Zvonu Augustin v Hradci Králové upadlo při štědrovečerním zvonění kované srdce. Dopadlo na dřevěnou podlahu Bílé věže a památka je teď z bezpečnostních důvodů uzavřená pro návštěvníky. Kované srdce dopadlo na dřevěnou podlahu pod osmitunovým zvonem. Ten je třetím největším…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme