Instalace bezpečnostních sítí na Bílé věži není legrace

Na Bílé věži budou sítě.
Na Bílé věži budou sítě. | autor: hradeckralove.cz

Kvůli bezpečnosti ochozu Bílé věže v Hradci Králové rozhodlo město Hradec Králové o instalaci bezpečnostních sítích. Vzhledem k tomu, že se jedná o zásah do historické památky, musela být pro tuto akci vytvořena kompletní projektová dokumentace a vysoutěžen autorský dozor. Rada města už schválila dodavatele, který připraví všechny stupně projektové dokumentace za 330 tisíc korun bez DPH. Samotná instalace sítí by mohla být zahájena v závěru tohoto roku.

„Ačkoliv by se mohlo řešení zdát zcela jednoduché, pracujeme s historickou památkou, s dominantou města, na kterou jsme všichni pyšní. Musíme proto postupovat opravdu uvážlivě a nic nepodcenit. Před samotnou instalací bezpečnostních sítí musíme nejprve nechat zpracovat všechny stupně projektové dokumentace a vše řádně konzultovat s odborem památkové péče,“ uvádí primátor města Alexandr Hrabálek.

Instalaci bezpečnostních sítí na ochoz Bílé věže již v loňském roce odsouhlasili hradečtí zastupitelé. Na konci ledna schválili rozpočet s potřebným finančním krytím této akce a koncem března město vypsalo výběrové řízení na projektanta. „Vysoutěžili jsme společnost, která i včetně autorského dozoru nabídla cenu 330 tisíc korun bez DPH. Včera tuto nabídku schválili radní města, tudíž lze předpokládat, že v červnu začne projektant projektovat. Pokud vše půjde dobře a podle plánů, mohlo by se výběrové řízení na zhotovitele vypsat na podzim, v závěru roku by mohly být sítě instalovány. Předpokládáme, že práce budou probíhat za provozu, který by ale neměl být jinak výrazně omezen,“ uvádí náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha.

Samotné provedení bezpečnostních sítí musí ctít historickou hodnotu a stav památky. „Řešení zabezpečení proti pádu musí být provedeno tak, aby respektovalo kulturně historické hodnoty ochozu renesanční Bílé věže. To znamená, že lze připustit minimum bodů na ukotvení ochranných konstrukcí. Nejlepší je samozřejmě využít ta stávající kotevní místa, jako je zábradlí, které se již na ochozu nachází,“ komentuje vedoucí odboru památkové péče magistrátu města Jan Falta. K návrhu, který vypracuje projektant, bude odbor památkové péče vydávat závazné stanovisko. V něm posoudí, zda podmínky na ochranu této památky jsou splněny.

Ochoz bude zabezpečen hlavně kvůli sebevrahům

K zabezpečení ochozu Bílé věže město přistoupilo z toho důvodu, jelikož se stával místem, kde se lidé rozhodli ukončit svůj život.  Veřejnosti přístupná věž je vysoká 72 metrů. Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce téměř 50 metrů a je ohraničen kamennou zdí, na kterou bylo v minulosti instalováno kovové zábradlí s bezpečnostními prvky. Historická památka je ve vlastnictví města, nájemcem je Hradecká kulturní a vzdělávací společnost, která zde umožňuje turistické prohlídky.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

ZVEME: Na burgery, sportovní hry, folklorní festival a dětský den

Víkend bude v Hradci Králové a okolí opět bohatý na kulturní i sportovní akce. S dětmi můžete vyrazit na dětský den na Chlum nebo na mašinky do Domu dětí a mládeže. Na Bílou věž můžete i po tmě, koná se folklorní festival, Hradecké sportovní hry a ve Furutu můžete ochutnat…
Čtěte více

ZVEME: V Hradci se chystá čokoládový a orientální festival

Ještě nevíte, co podniknete o víkendu? Přinášíme vám tipy na nejzajímavější akce v Hradci Králové. Na ochozu Bílé věže můžete zažít kouzlo svítání. Basketbaloví nadšenci mohou celý víkend fandit Hradeckým Lvicím během Federálního poháru. Vyrazit můžete na festival Kouzlo orientu…
Čtěte více

ZVEME: Školáci mají zdarma aquacentrum, rodiče mohou swapovat

Dnešní pololetní prázdniny mohou žáci s dobrým vysvědčením, na kterém nemají horší známku než trojku, zdarma do hradeckého aquacentra. Co dalšího čeká Hradečáky o víkendu? Třeba oblíbený swap, kde mohou vyměňovat nepotřebné věci za jiné, noční prohlídka Bílé věže, svatební…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme