Hradečtí zastupitelé poslali moravským Lužicím 1,2 milionu na pomoc po ničivé bouři

Hradec pomůže postiženým Lužicím.
Hradec pomůže postiženým Lužicím. | autor: HZS Michal Fanta

Celkem 1,2 milionu korun poskytne město Hradec Králové na pomoc jižní Moravě po zásahu ničivé bouře. Částka, kterou v pondělí na svém zasedání schválili zastupitelé, bude věnována obci Lužice. Kromě přímé finanční pomoci města vyjeli v pátek na Moravu pomáhat hradečtí dobrovolní hasiči. Finanční prostředky budou v následujících dnech bezhotovostním způsobem převedeny na účet obce.

„V zastupitelstvu jsme se shodli na podpoře jedné z nejvíce postižených obcí na jižní Moravě, a to obci Lužice, které poskytneme částku 1,2 milionu korun. Těžko si někdo z nás dokáže představit, jaké trauma a bolesti si lidé z oblasti prožili a prožívají, ale věříme, že i tento dar přispěje k tomu, aby se domy a prostředí obce mohly co nejdříve opravit a život jejich obyvatel se znovu vrátil do běžných kolejí,“ sdělil primátor města Alexandr Hrabálek.  

Do postižených oblastí odjeli pomáhat hasiči

V pátek do místa živelní pohromy odjel odřad profesionálních hasičů a členů jednotek sboru dobrovolných hasičů Hradec Králové a Třebechovice. „Z jednotek města Hradce Králové odjelo dvanáct členů ze sborů Plačice, Malšova Lhota, Třebeš, Malšovice, Svinary a Plácky. Po příjezdu zahájili likvidaci následků mimořádné události, které spočívaly zejména v odstraňování zničených střešních konstrukcí, provizorním zakrytí střech plachtami, nakládce a odvozu suti a nebezpečného odpadu nebo řezání spadlých stromů a větví,“ říká Josef Janura, vedoucí odboru krizového řízení města Hradec Králové.

V sobotu odjeli hasiči z Královéhradeckého kraje pomáhat likvidovat škody do Mikulčic. „Naše činnost spočívá hlavně v zajišťování poškozených střech. Strháváme zničené konstrukce, pomocí plachet je provizorně zabezpečujeme, odvážíme a likvidujeme suť a nebezpečný odpad. Pomocí motorových pil rozřezáváme zbytky větví a stromů a pomocí čelního nakladače uklízíme trosky z komunikace. Během dneška jsme dokonce ošetřili pět dobrovolníků, kteří měli drobná poranění z provádění likvidačních prací. Naše parta je naštěstí zatím v pořádku. Vzhledem k tomu, že nás budou během zítřka střídat další hasiči, necháváme tu všechno. Chtěli bychom velmi poděkovat místním obyvatelům, kteří se starají nejen o nás, ale o všechny dobrovolníky,“ řekl velitel odřadu HZS Královéhradeckého kraje plk. Jan Čech.

Zároveň HZS Královéhradeckého kraje organizuje převoz humanitární pomoci - především pak střešních latí, plachet a dalšího materiálu na zajištění poškozených střech. Při této příležitosti byli osloveni starostové a starostky obcí v Královéhradeckém kraji, ale také široká veřejnost s tím, že materiál je možné věnovat a dovézt do areálu centrální stanice v Hradci Králové. Jen během soboty se zde sešlo takové množství, že byl nedělní závoz organizován ve spolupráci se Záchranným útvarem HZS ČR.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Místní organizace ANO je v Hradci zrušená, ale vedení města se nemění

Situace ve vedení města se nemění, na postech náměstků primátora i nadále zůstávají Monika Štayrová a Pavel Marek. Ve vedení města je také za politickou stranu ODS primátor Alexandr Hrabálek a náměstek primátora Jiří Bláha. Předsednictvo hnutí ANO zrušilo místní organizaci v…
Čtěte více

Za parkování koloběžek budou firmy Hradci platit. Memorandum upravuje i další pravidla provozu

Už několik týdnů se v Hradci řeší provoz elektrokoloběžek. Jejich provoz ve městě zahájily dvě soukromé společnosti začátkem letních prázdnin. Od první chvíle se mezi hradeckými občany našli fanoušci i odpůrci, kteří kritizovali především způsob parkování strojů. Situace by se…
Čtěte více

Kus starého mostu ve Svinarech stále čeká na využití. Zatím ho pohlcuje rez

Na břehu Orlice ve Svinarech už tři roky leží torzo více než stoletého železného mostu plukovníka Šrámka. Nový most zjednodušil místní dopravu, využívají ho obyvatelé centra Hradce Králové a Třebechovic. Královéhradecký kraj za stavbu zaplatil 80 milionů korun. Po rekonstrukci…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme