Štítky: | Úřad práce | Bydlení |

Hradecký úřad práce zavalili žadatelé o příspěvek na bydlení

Lidéžádají o příspěvky na bydlení.
Lidéžádají o příspěvky na bydlení. | autor: hradeckralove.cz

Úřad práce v Hradci Králové se v současné potýká s nárůstem žádostí o sociální dávky. Problém to je nejen pro klienty, ale i zaměstnance. Zatímco dříve žadatelé o podporu vyřídili své záležitosti na počkání, nyní musí někteří do sídla ve Wonkově ulici i několikrát. Podle průzkumu iDNES.cz se na některé žadatele v daný den ani nedostane řada.

 

„Prostě to nestíhají. Beru rodičovský příspěvek a přídavek na dítě a jdu sem už potřetí. Předminulý týden jsem přišla asi ve dvě odpoledne, zmáčkla tlačítko a dostala lístek, ale už bylo plno a nevzali mě. Tak jsem přišla znovu teď dopoledne a zase bylo plno. Objednali mě na půl druhou, tak to snad už dopadne,“ řekla pro iDNES.cz Helena Šmatárová z Hradce Králové. Pokud však máte štěstí a povede se vám příspěvek vyřídit včas, schválené dávky pak už včas chodí.

Šéf hradeckého úřadu Martin Horák potvrzuje, že nápor žadatelů je v poslední době enormní. „Žádostí je mnohem více než dříve, některé jsou nové. Pokud pomineme humanitární dávku občanům Ukrajiny, museli jsme zadministrovat třeba jednorázový příspěvek na dítě. Další dávky sice vyplácíme standardně, nastal však výrazný nárůst žadatelů zejména u příspěvku na bydlení. Zatím se daří vyplácet dávky včas,“ říká Horák.

Ředitel se však obává o zaměstnance. „Ve stejném počtu jako dříve zpracováváme výrazně větší množství žádostí. U naprosté většiny to zvládáme, ale je otázka, jak dlouho to lidé vydrží. Pracovní vypětí je nepochybně o mnoho vyšší, než bylo v minulosti, a riziko, že to někteří nezvládnou, odejdou nebo onemocní, se rovněž zvyšuje,“ poznamenal.

Žádostí o příspěvek na bydlení v září skokově narostl napříč republikou. Zvýšil se počet lidí, kteří se bez této pomoci neobejdou, domácnosti reálně zchudly a rovněž se rozšířilo povědomí, že o podporu lze žádat. Od začátku října navíc platí nové normativy, které žádat o pomoc mají umožnit více lidem. „V září jsme vyplatili více než 188 tisíc příspěvků na bydlení v celkovém objemu převyšujícím 766,5 milionu korun,“ vyčíslil měsíční sumu vedoucí oddělení mediální komunikace ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta.

Podle ředitele Horáka mají na délku vyřizování žádostí o dávky vliv i klienti. Často nemají žádosti správně vyplěné. Týká se to zejména zjednodušených elektronických žádostí, kdy klienti nedodají všechno, co mají. Pak semusejí žádat odoplnění a celý proces se prodlužuje.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Problémy s bydlením bude na hradeckém magistrátu řešit speciální kontaktní místo

Lidé, kteří jsou ohroženi ztrátou bydlení nebo se ocitnou v bytové nouzi, mohou od 8. ledna v budově hradeckého magistrátu využít kontaktní místo pro bydlení. K dispozici bude ve standardní úřední hodiny minimálně dva dny v pracovním týdnu. Zajistí prvotní posouzení existence…
Čtěte více

Město chce díky spolupráci s vlastníky bytů pomoci lidem bez bydlení

Hradec spouští nový projekt na podporu rozvoje bydlení. Jeho cílem je poskytnout více možností nájemního bydlení ve městě, a to navíc v úzké spolupráci se soukromými vlastníky bytů. Rada města schválila aktualizovaný Koncept rozvoje bydlení se sociálním charakterem, který se…
Čtěte více

Práce na sociálních bytech v Kuklenách běží podle plánu, lidé by se tam mohli stěhovat za rok

V loňském roce zahájilo město přestavbu objektu na Pražské třídě, aby tady mohl vzniknout nový projekt sociálního bydlení. Až 11 bytových jednotek tu budou moci využít lidé žijící na ubytovnách, ale schopni dodržet podmínky nájemného. Rekonstrukce objektu, která město vyjde na…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme