Štítky: | Muzeum východních Čech | muzeum |

Hradecké muzeum má ve své sbírce poklad z mladší doby železné

Bronzová nádobka
Bronzová nádobka | autor: Muzeum VČ

Muzeum východních Čech má ve své sbírce pozoruhodný soubor artefaktů z mladší doby železné (neboli doby laténské, 480/460 – 40 př. n. l.). Doslova poklad našel spolupracvník muzea Miloš Skřepa před více než rokem na Trutnovsku. Šlo o hromadný nález čítající celkem 15 předmětů, které mají původ v našem prostředí, ale i ze zahraničí. Během následujícího archeologického výzkumu byly zachyceny zbývající části. Depot se skládal z velkého skleněného korálku, menšího skleněného korálku, malé bronzové nádobky se dvěma oušky, dvou amuletů, z kroužků, velkého masivního náramku a dalších drobných předmětů převážně z bronzu.

"Zajímavá je drobná bronzová nádobka. Ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Palackého univerzity v Olomouci jsme se pokusili identifikovat její původní obsah. Žádná rezidua, která by v tomto ohledu umožnila zpřesnění interpretace, se ovšem uvnitř nalézt nepodařilo," zní z Muzea východních Čech.

Jeden z amuletů by mohl mít svůj původ v jihovýchodní Evropě, kde se jejich nálezy koncentrují ve větším množství. Známé jsou ovšem i z našeho území. Druhý amulet zaujme estetickým ztvárněním a technologicky složitým provedením. Jejich poměrně velký výskyt se dá pozorovat na Slovensku a v Polsku. Snad právě ochranná funkce amuletu způsobila, že se oba objevují i na počátku nového letopočtu, kdy naše území obývalo germánské obyvatelstvo. V několika případech se takový závěsek objevuje společně se stejným velkým náramkem, jako je i v muzejním depotu. Často jde o soubory z doby římské, tedy období, kdy tyto předměty dávno vyšly z módy. Bylo by je tedy možno chápat jako jakési „starožitnosti“. Dá se předpokládat, že podobné předměty mohly sehrávat důležitou roli například v nějakém náboženském obřadu, který byl přijat a praktikován i v tomto novém kulturním prostředí.

autor: Muzeum VČ

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Muzeum chystá expozice za 20 milionů, přiblíží královskou historii Hradce

Muzeum východních Čech během léta pokračuje v přípravách nových městských expozic, které návštěvníci budou moci obdivovat už na podzim letošního roku. Týkat se budou města Hradce Králové a jeho královské historie. Kromě stálé výstavy zde dodavatelská firma zajišťuje osvětlení,…
Čtěte více

Zveme: Hradec se o víkendu rozezní hudbou, od dixielandu přes folk až po jazz

Víkendový Hradec Králové bude tentokrát především hudební, nabízí se hned několik koncertů. Na piletickém Šrámkově statku zahraje v pátek večer dixielandová skupina Nadoraz, v letním kině Širák zahrají v neděli hned tři folkové kapely a v Jiráskových sadech Art Jazz Band.…
Čtěte více

Badatelé z muzea se začnou do Gayerových kasáren stěhovat v létě. Opravy stály 270 milionů

Královéhradecký kraj dokončil stavební práce rekonstrukce Gayerových kasáren v Hradci Králové. Stavební práce zde probíhaly od září 2019 a stály 270 milionů korun. Modernizované prostory nyní kraj vybaví nábytkem a stěhovat se sem v létě začnou pracovníci Muzea východních Čech.…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme