Štítky: | Muzeum východních Čech | muzeum |

Hradecké muzeum má ve své sbírce poklad z mladší doby železné

Bronzová nádobka
Bronzová nádobka | autor: Muzeum VČ

Muzeum východních Čech má ve své sbírce pozoruhodný soubor artefaktů z mladší doby železné (neboli doby laténské, 480/460 – 40 př. n. l.). Doslova poklad našel spolupracvník muzea Miloš Skřepa před více než rokem na Trutnovsku. Šlo o hromadný nález čítající celkem 15 předmětů, které mají původ v našem prostředí, ale i ze zahraničí. Během následujícího archeologického výzkumu byly zachyceny zbývající části. Depot se skládal z velkého skleněného korálku, menšího skleněného korálku, malé bronzové nádobky se dvěma oušky, dvou amuletů, z kroužků, velkého masivního náramku a dalších drobných předmětů převážně z bronzu.

"Zajímavá je drobná bronzová nádobka. Ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Palackého univerzity v Olomouci jsme se pokusili identifikovat její původní obsah. Žádná rezidua, která by v tomto ohledu umožnila zpřesnění interpretace, se ovšem uvnitř nalézt nepodařilo," zní z Muzea východních Čech.

Jeden z amuletů by mohl mít svůj původ v jihovýchodní Evropě, kde se jejich nálezy koncentrují ve větším množství. Známé jsou ovšem i z našeho území. Druhý amulet zaujme estetickým ztvárněním a technologicky složitým provedením. Jejich poměrně velký výskyt se dá pozorovat na Slovensku a v Polsku. Snad právě ochranná funkce amuletu způsobila, že se oba objevují i na počátku nového letopočtu, kdy naše území obývalo germánské obyvatelstvo. V několika případech se takový závěsek objevuje společně se stejným velkým náramkem, jako je i v muzejním depotu. Často jde o soubory z doby římské, tedy období, kdy tyto předměty dávno vyšly z módy. Bylo by je tedy možno chápat jako jakési „starožitnosti“. Dá se předpokládat, že podobné předměty mohly sehrávat důležitou roli například v nějakém náboženském obřadu, který byl přijat a praktikován i v tomto novém kulturním prostředí.

autor: Muzeum VČ

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

V Hradci ožívá kultura, otevírají se instituce a připravuje se prázdninová akce

Návštěvníky zve k prohlídce Bílá věž, galerie moderního umění nebo Muzeum východních Čech. Další královéhradecké kulturní organizace spojily své síly a na letní měsíce připravují pro své návštěvníky a diváky speciální program, Hradeckou kulturní pátračku. Ta bude zahájena 1.…
Čtěte více

Přestavba Gayerových kasáren za 270 milionů je téměř hotová

Přestavba Gayerových kasáren na moderní muzejní depozitář se pomalu chýlí ke konci. Stavební práce jsou téměř hotové, v budově se nyní dodělávají závěrečné práce, maluje se zábradlí, instalují zásuvky nebo světla. Kompletní modernizace bude dokončená do konce roku…
Čtěte více

V moderní přístavbě muzejního depozitáře budou badatelny, přírodovědecká knihovna a přednáškový sál

Rekonstrukce Gayerových kasáren, přesněji budovy, která od roku 1992 slouží Muzeu východních Čech by měla být dokončena v polovině tohoto roku. V létě by pak mělo začít velmi náročné stěhování sbírek, pracoven a konzervátorských dílen. Rekonstrukce je jednou z nejvýznamnějších…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme