Štítky: | Muzeum východních Čech | muzeum |

Hradecké muzeum má ve své sbírce poklad z mladší doby železné

Bronzová nádobka
Bronzová nádobka | autor: Muzeum VČ

Muzeum východních Čech má ve své sbírce pozoruhodný soubor artefaktů z mladší doby železné (neboli doby laténské, 480/460 – 40 př. n. l.). Doslova poklad našel spolupracvník muzea Miloš Skřepa před více než rokem na Trutnovsku. Šlo o hromadný nález čítající celkem 15 předmětů, které mají původ v našem prostředí, ale i ze zahraničí. Během následujícího archeologického výzkumu byly zachyceny zbývající části. Depot se skládal z velkého skleněného korálku, menšího skleněného korálku, malé bronzové nádobky se dvěma oušky, dvou amuletů, z kroužků, velkého masivního náramku a dalších drobných předmětů převážně z bronzu.

"Zajímavá je drobná bronzová nádobka. Ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Palackého univerzity v Olomouci jsme se pokusili identifikovat její původní obsah. Žádná rezidua, která by v tomto ohledu umožnila zpřesnění interpretace, se ovšem uvnitř nalézt nepodařilo," zní z Muzea východních Čech.

Jeden z amuletů by mohl mít svůj původ v jihovýchodní Evropě, kde se jejich nálezy koncentrují ve větším množství. Známé jsou ovšem i z našeho území. Druhý amulet zaujme estetickým ztvárněním a technologicky složitým provedením. Jejich poměrně velký výskyt se dá pozorovat na Slovensku a v Polsku. Snad právě ochranná funkce amuletu způsobila, že se oba objevují i na počátku nového letopočtu, kdy naše území obývalo germánské obyvatelstvo. V několika případech se takový závěsek objevuje společně se stejným velkým náramkem, jako je i v muzejním depotu. Často jde o soubory z doby římské, tedy období, kdy tyto předměty dávno vyšly z módy. Bylo by je tedy možno chápat jako jakési „starožitnosti“. Dá se předpokládat, že podobné předměty mohly sehrávat důležitou roli například v nějakém náboženském obřadu, který byl přijat a praktikován i v tomto novém kulturním prostředí.

autor: Muzeum VČ

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Bílou věží vás provede čert, pro děti je připravená mikulášská stezka

Co nás čeká o víkendu v Hradci Králové? Adventní koncert na Velkém náměstí nebude, zrušeny jsou i další plánované akce: Advent na Pivovarském dvorku a také Vánoční těšení na Šrámkově statku v Pileticích. Můžete se ale těšit na advent v Parku Na Větvi, kam dorazí i Mikuláš, nebo…
Čtěte více

V pátek muzeum otevírá velkou výstavu představující dějiny Hradce

Replika Bia centrál, kde si bude možné vychutnat dobové filmy nebo exponát automobilu Start vyrobený v Hradci Králové v roce 1929. Muzeum východních Čech v Hradci Králové otevře v prosinci 2021 novou expozici přibližující dějiny města Hradce Králové. Čtyři sály ve dvou patrech…
Čtěte více

Zveme: Naučte se tango, vyražte na adventní workshopy nebo do divadla v noci

Víkend opět nabídne rozmanité kulturní i sportovní akce v Hradci Králové. Můžete fandit hradeckým hokejistům, vyrazit v noci do divadla Drak nebo se naučit tancovat argentinské tango. Adventní workshopy jsou v plánu hned dva, v Muzeu východních Čech a v Adalbertinu, kde si…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme