Hradecká koalice padla. Změna a Zelení vypověděli koaliční smlouvu

Krize koalice v Hradci Králové trvá už od jara.
Krize koalice v Hradci Králové trvá už od jara. | autor: hradeckralove.cz

Vleklá krize na hradecké radnici skončila rozpadem koalice. Uskupení Změna pro Hradec a Zelení ve čtvrtek vypovědělo koaliční smlouvu s ODS a ANO. Důvodem jsou "silně narušené vzájemné vztahy".

Ve vnitrostranickém hlasování se vyjádřila jak většina členů Strany zelených, tak většina členů a spolupracovníků Změny pro Hradec (92 procent hlasujících) pro ukončení koaliční spolupráce na základě koaliční smlouvy uzavřené dne 30. října 2018. V 37členném zastupitelstvu měla koalice 19 hlasů.

"Tímto Vám tedy zasíláme výpověď koaliční smlouvy. Vážíme si všech pozitivních kroků, které se naší společné koalici podařilo uskutečnit, ale na druhou stranu nelze opominout také celou řadu problémů v koaliční spolupráci, naše výhrady k práci některých kolegů či silně narušené vzájemné vztahy, které by další spolupráci v dosavadním formátu značně ztěžovaly a které nás nakonec vedly k tomuto rozhodnutí," zdůvodnili odchod z koalice Adam Záruba, Ivo Králíček a Martin Hanousek za Změnu pro Hradec a Zelené.

ANO i ODS již dříve naznačily, že mohou na radnici pokračovat i bez nejmenšího partnera. „Po vyjádřeních, která se objevila v minulých týdnech v médiích, jsme ani jiný výsledek nečekali. Nyní se budeme s koaličním partnerem ODS bavit o dalším postupu. Zatím jsme se nedohodli, jak si uvolněná místa v radě rozdělíme,“ reagoval pro server iDNES.cz předseda zastupitelského klubu ANO Pavel Marek a uvedl, že se diví, že lídr Zelených Martin Hanousek ani lídr Změny pro Hradec Adam Záruba zároveň nerezignovali ze svých funkcí náměstka primátora a radního.

Zástupci Změny a Zelených nyní na své funkce ve vedení města rezignovat zatím nehodlají. Počkají až do prosincového zastupitelstva.

„Jsme zodpovědní zastupitelstvu, takže rezignaci budeme řešit až tam. Do té doby se budeme účastnit i jednání rady města. Nyní, když se schvaluje rozpočet a řeší se i další body, by bylo nezodpovědné ze dne na den odcházet,“ řekl náměstek primátora pro školství, sociální oblast a životní prostředí Martin Hanousek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Pandemie zamávala s městským rozpočtem, Hradec rezervuje na dopady krize 150 milionů

Hradec Králové si podobně jako loni rezervuje na dopady koronavirové krize 150 milionů korun z výsledku hospodaření v předchozím roce. Za rok 2020 totiž hospodaření skončilo kladným saldem 229 milionů korun. Zbývajících 79 milionů korun umožní uskutečnit…
Čtěte více

Hradecká ODS a ANO dohodly menšinovou vládu, ještě jednají s opozicí

Hradec Králové bude mít do příštích komunálních voleb v roce 2022 menšinovou vládu ODS s hnutím ANO. Na další spolupráci se podle informací serveru iDNES.cz domluvili oba stávající partneři, které nedávno opustili koaliční spojenci ze Změny a Zelených.
Čtěte více

Náměstkyni a radního za ANO zastupitelé odvolali. Jak bude vypadat vedení radnice zatím jasné není

Odvolání náměstkyně primátora pro oblast správy městského majetku a městských organizací Věry Pourové (ANO) bylo výsledkem bouřlivého jednání pondělní hradeckého zastupitelstva. Zastupitelé v pondělí zároveň odvolali radního Jiřího Langera (ANO) z funkce pověřeného zastupitele…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme