Hradec testuje šetrnější hubení plevele, namísto herbicidů ho zničí třeba pára

Plevel by mohla místo škodlivých chemických látek odstranit i horká pára.
Plevel by mohla místo škodlivých chemických látek odstranit i horká pára. | autor: Magistrát města Plzně

Město Hradec Králové se snaží rozšířit možnosti v likvidaci plevele a hledá vhodné nové či alternativní nechemické postupy. Nyní testuje různé technologie bez použití herbicidů. Hradec již dlouhodobě využívá šetrnější postřiky na zneškodnění plevele v okolí městských lesů a dětských hřišť, a to navíc jen ve snížené frekvenci. Nyní chce podobné prostředky začít využívat i v ulicích, zejména na chodníky.

Prostředky s glyfosátem, které město v některých místech dosud používá proti plevelům, jsou podle řady studií rizikové. „Přípravky s glyfosátem, například Roundup, mají nežádoucí účinky pro lidské zdraví. Rozhodli jsme se proto, že je město do roku 2020 přestane na svých pozemcích používat. Naší snahou je nalézt technologie, které jsou vázané na použití jiné látky a mají stejnou účinnost,“ sdělil náměstek primátora Martin Hanousek. Město tento typ herbicidů využívá především na chodnících a vozovkách.

„Do budoucna bychom chtěli najít i jiné alternativy bez používání herbicidů. Zbavit chodníky plevele lze třeba pomocí horké páry. Podobná opatření už zavedli například v Brně,“ dodal Hanousek.

Testuje se horká pára, pěna či plamen na likvidaci plevele

„Snahou je nalézt postupy, které budou šetrné k životnímu prostředí a zároveň budou účinné. Technologie by měly být vázané na použití jiné látky než glyfosátu, který má podle řady studií nežádoucí účinky pro lidské zdraví. Po dnešním testování jsme zatím na začátku, kdy není možné zcela jasně říct, který stroj by byl pro ošetření nejvhodnější. U některých se však projevila značná časová náročnost aplikace,“ řekl náměstek primátora pro oblast životního prostředí.

Na nedávné prezentaci různých technologií v areálu Stříbrného rybníka v Hradci Králové předvedlo své stroje šest dodavatelů. Mezi ukázkami byly technologie založené na principu horké páry, horké pěny, plamene či mechanické likvidace plevele. Pro porovnání byla část plochy ošetřena stávajícím strojem technických služeb, který používá cílenou a procesorem řízenou aplikaci herbicidu, a také kontrolní plocha bez ošetření.

Postupem dní se bude sledovat, jak budou plevele na ploše reagovat na jednotlivé typy ošetření. První výsledky účinku by se měly projevit již během několika dnů, plocha však bude sledována i v dalších měsících, během kterých se bude prověřovat, za jak dlouho dojde k opětovnému výskytu plevele.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Doporučujeme
Nahoru