Štítky: | tříděný odpad | kontejnery |

Do hradeckých ulic přibudou kontejnery na kov a olej

Nové kontejnery na kov a olej pomohou třídit odpad.
Nové kontejnery na kov a olej pomohou třídit odpad. | autor: MMHK

Schováváte si po vaření použitý olej a vlastně ani nevíte kam ho vyhodit? Hradec nyní bude mít 25 nádob na sběr jedlých olejů. Kromě klasického třídění a recyklace odpadů rozšiřuje město možnost sběru využitelných složek odpadů kovů a olejů. Po městě bude nově rozmístěno 40 kontejnerů na kov a 25 nádob na sběr jedlých olejů. Pořízení nových šedých "zvonů" na kov předcházel pilotní projekt zaměřený na sběr kovů. Hradečané se v tomto směru osvědčili, proto se město rozhodlo sběr této komodity rozšířit.

Jedlé oleje se budou sbírat do označených 240 litrových nádob se svozem minimálně jednou za tři měsíce. Pořízení nových kontejnerů a nádob musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.
 
„Máme za sebou zkušenost 20 měsíců, kdy lidé na Moravském předměstí využívali kontejnery, takzvaně šedé zvony, se spodním výsypem. Bylo tady pět kusů a odezva od lidí je velmi kladná. Rozhodli jsme se jejich počet navýšit a rozmístit je po celém Hradci.  Nejvíce, celkem sedm, jich bude umístěno na Moravském předměstí a pět v Malšovicích. V ostatních oblastech bude vždy minimálně jeden. Místa jsme nevybírali sami, ale ve spolupráci s komisemi místních samospráv,“ řekl investiční náměstek primátora Jiří Bláha.

Pořízení nových kontejnerů musí ještě schválit zastupitelstvo města. „Poté budou zvony pro sběr kovových obalů a rovněž nádoby pro sběr jedlých olejů instalovány na zvolená stanoviště ihned po jejich dodání, což by mělo být do konce letošního roku,“ řekl ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek a dodává: „Do kontejnerů na kovy je možné ukládat především kovové obaly od nápojů a potravin a také další drobný kovový odpad. Nepatří tam znečištěné plechovky od barev nebo jiných nebezpečných látek včetně baterií a dalšího elektroodpadu.“

Oleje do kontejnerů vhazujte v PET lahvích

Na celém území Hradce budou kromě sběrných zvonů na kov rozmístěny také nádoby na jedlé oleje s obsahem 240 litrů. „Umístěné budou rovněž na městských separačních stáních a budou řádně a přehledně označeny. Do nádob na oleje je třeba vhazovat pouze jedlé oleje v pevně uzavřených PET lahvích. Skleněné obaly jsou pro tento účel nevhodné z důvodu jejich možného poškození při přepravě. Do nádob pro sběr jedlých olejů a tuků by se neměly lít oleje volně bez obalu nebo do nich vhazovat jiné odpady či nádoby s jiným než jedlým olejem. Pro ukládání motorových, hydraulických a jiných průmyslových olejů jsou určeny čtyři sběrné dvory v Hradci Králové,“ dodává Hušek. Sběr jedlých olejů bude prováděn v rámci služby za tříděný odpad se svozem minimálně jednou za tři měsíce.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Už nemusíte k oranžovým kontejnerům, město začne svážet tříděné oleje od domů

Doposud museli obyvatelé Hradce Králové s tříděnými oleji do sběrného dvora nebo k oranžovým kontejnerům, které jsou k dispozici na 53 stanovištích ve městě. Nově bude jejich třídění ještě jednodušší a navíc se rozšíří. Od 1. února bude totiž zahájen svoz přímo od rodinných…
Čtěte více

Hradečákům možná do budoucna pomůže v třídění odpadu mobilní aplikace

Za poslední dva roky stoupá v Hradci Králové celková separace odpadu, ze kterého se vytřídí více než 50 % papíru, plastu a skla. Meziročně dochází také ke zvýšenému množství sběru elektrospotřebičů. Ačkoliv odpadu ve městě přibývá, patří Hradec stále mezi města s vysokým poměrem…
Čtěte více

Věci k dalšímu užití je možné poskytnout i v Hradci. Výtěžek půjde na nové stromy

V Hradci Králové začal fungovat nový projekt RE-USE, jehož smyslem je opětovné použití výrobků a tím zmenšení množství vznikajícího odpadu. Ve sběrném dvoře Bratří Štefanů vzniklo místo, kam mohou lidé darovat věci k opětovnému užití. Ty pak může za malou částku koupit někdo…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme