Štítky: | Cyklo | Parkovací dům pro kola |

Další parkovací dům pro kola dostal v Hradci zelenou

Cyklověž na Riegrově náměstí v H. Králové
Cyklověž na Riegrově náměstí v H. Králové | autor: hradeckralove.cz

Parkovací dům pro kola neboli celorepublikový unikát, který je ojedinělou stavbou i v Evropě, dostal v Hradci Králové zelenou pro svou další stavbu. Nový cyklodům nebo také „Biketower“ by mohl stát u Fakultní nemocnice Hradec Králové.

První parkovací dům slouží na Riegrově náměstí už od února 2013 a našel si své stálé zákazníky, kteří oceňují symbolickou cenu, automatický provoz i zabezpečené parkování svého bicyklu.

První plně automatický parkovací dům pro kola se v zimě 2013 stal nejen hradeckým unikátem. Stojí naproti hlavnímu hradeckému nádraží a svým technickým i konstrukčním řešením zůstává prozatím unikátem v celé Evropě.

Více o otevření první parkovací cyklověže v Hradci Králové i v České republice jsme psali také v článku Hradecký i evropský unikát: parkovací dům pro kola brzy otevře anebo ve zprávě Cyklisté, od pondělí parkujte kola ve věži

Nyní by se ale měli hradečtí cyklisté dočkat další parkovací cyklověže. Její plány už má na stole vedení Hradce Králové, svůj finanční příspěvek na stavbu přislíbil i Královéhradecký kraj a s jejím umístěním se počítá v blízkosti fakultní nemocnice.

Investorem celé stavby bude město Hradec Králové. To nás před časem požádalo o spolufinancování, k němuž by mělo dojít v příštím roce. Magistrát ale potřeboval náš příslib, aby mohl prokázat zajištěné financování před chystaným vypsáním výběrového řízení,“ uvedl náměstek královéhradeckého hejtmana Otakar Ruml poté, co krajští zastupitelé svým hlasováním přislíbili dva miliony korun na stavbu cyklověže.

Stavba další cyklověže vyjde zhruba na 10 milionů korun

Město Hradec Králové však odhaduje, že celkem by stavba dalšího domu pro plně automatické parkování kol mohla vyjít na zhruba deset milionů korun. Na radnici předpokládají, že další finance poskytne Ministerstvo pro místní rozvoj a případně dotace z Evropské unie. O závazném termínu začátku stavby se zatím nehovoří.

Magistrát by však měl v nejbližší době vypsat výběrové řízení na dodavatele stavby. A to i přes to, že patent na plně automatický systém parkování kol vlastní královéhradecký podnikatel Rudolf Bernart, který za pomoci města postavil cyklodům na Riegrově náměstí. „Přestože patent má pan Bernart, musíme výběrové řízení vypsat - musíme se držet zákona,“ sdělila Magdalena Vlčková, tisková mluvčí hradecké radnice.

Další cyklověže by mohly stát u Futura, Aldisu, Flošny a na dalších místech

V Hradci Králové se pro umístění dalších parkovacích věží pro kola uvažuje také o prostoru u zimního stadionu, obchodního centra Futurum či u koupaliště Flošna. „Máme vytipováno celkem šest lokalit a pozemků na území města, z nichž tři jsou ve vlastnictví města a tři nikoliv,“ sdělila mluvčí Magdalena Vlčková.

U výše vyjmenovaných lokalit je majitelem pozemků město a tak by se na stavby věží nemuselo čekat příliš dlouho. V lokalitě u fakultní nemocnice, u Aldisu či u Univerzity Hradec Králové se to ale může protáhnout, pozemky totiž městu nepatří.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Kruhový objezd v Šimkově ulici se bude upravovat. Nové značení by mělo zpomalit auta

Na kruhovém objezdu v Šimkově ulici před třemi lety při nehodě zemřel devětašedesátiletý cyklista. Přesně 19. března 2015 ho tam srazilo auto. Na uctění jehopamátky se v úterý 20. března koná cyklojízda. Kruhový objezd je rozlehlý a nepřehledný. Po letech by se tato křižovatka…
Čtěte více

Druhý cyklodům je otevřen, u Futura už budou kola v bezpečí

V pořadí už druhý cyklodům začal tento týden sloužit před hradeckým obchodním centrem Futurum na Brněnské třídě. Cena za uložení kola je za jeden den pět korun. Provozovatel však do budoucna počítá se zdvojnásobením. Nový cyklodům by měl být uživatelsky příjemnější.
Čtěte více

Bruslařský okruh v lesích má zádrhel, chybí asfaltové napojení

Město plánuje v příštím roce napojit bruslařskou stezku v hradeckých lesích na areál Stříbrného rybníka. Nyní je mezi nimi zhruba sedmdesátimetrová štěrková cesta, kteráje pro bruslaře těžko zdolatelná. Napojení chybí také na cyklostezku z Malšovy Lhoty.  
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme