Bono publico v celostátní soutěži získalo zvláštní cenu

Rekonstrukce Bona publica sbírá ocenění.
Rekonstrukce Bona publica sbírá ocenění. | autor: MMHK

Jednu ze zvláštních cen v rámci prestižní celostátní soutěže Stavba roku 2020 získala rekonstrukce schodiště Bono publico v Hradci Králové. Rekonstrukce více než 37 metrů dlouhého krytého schodiště v historickém centru města získala Cenu Asociace pro urbanismus a územní plánování. Investorem oprav bylo město Hradec Králové, autorem projektu byli architekti Jaromír Chmelík a David Baďura a samotnou stavbu pak realizovala společnost Matex.

 

„Již při otevírání schodiště loni na podzim jsem řekl, že rekonstrukce se tak povedla, že je škoda po těch schodech chodit. Vše, včetně toho, že si můžeme pro náš výstup či sestup po schodech zvolit hudbu či ticho, se povedlo tak, že si tohoto počinu zkrátka musel někdo všimnout. Jsme tomu rádi a všem, kteří se na stavbě podíleli patří náš obrovský dík. Nejen za nádherný počin, ale také za to, že se podařilo zkultivovat část města, u které se to dlouhodobě nedařilo,“ říká primátor města Hradec Králové Alexandr Hrabálek.

Rekonstrukce oblíbeného schodiště, které spojuje historické Velké náměstí s křižovatkou Fortna na vnitřním městském okruhu, získala letos také Výroční cenu města Hradce Králové jako Událost roku 2019 a čestné uznání v rámci posledního ročníku krajské soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje.

Celkovou opravu kulturní památky Bono publico provedlo město v několika etapách, když první začala v létě roku 2017. Obnovené schodiště bylo opět otevřeno v září loňského roku. Opravy byly rozděleny do dvou etap, přičemž první z nich vyšla na 2,4 milionu a druhá na 22,8 milionu korun včetně DPH. Obnova této klasicistní památky se snažila vrátit jí její původní podobu, například spodní vstupní portál je zhotoven podle dobové fotografie, zásahy se však týkaly také horního portálu. Mimo to byly obnoveny omítky, okna a provedena izolační a sanační opatření proti vlhkosti. Právě v případě opatření proti vlhkosti bylo nutné používat technologie moderní i prověřené časem. Vně sedmdesátistupňového schodiště jsou odvětrávací mezery a jílové izolace, které zamezují společně s elektroosmózou vlhkosti vstupovat do konstrukcí. Výměny se dočkalo také samotné schodiště, které bylo navráceno do původní podoby a nyní je dubové, nové jsou i pískovcové podesty.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Bono publico se bude malovat. Schodištěm neprojdete do 18. srpna

Schodiště Bono publico, které prošlo mezi lety 2017 až 2019 rozsáhlou rekonstrukcí za více než 26 milionů korun, čeká plánované letní čištění s výmalbou a nátěrem schodů. Historické schodiště v centru Hradce Králové bude dočasně uzavřeno od 17. července do 18. srpna 2023.…
Čtěte více

Oprava Fortny uzavřela schodiště Bono publico

V souvislosti s úpravami křižovatky Fortny obyvatelé Hradce pocítili spoustu omezení. V současné době už se do oblasti vrátila MHD, nicméně opravy ještě úplně dokončené nejsou. Uzavřená je i příjemná zkratka z Velkého náměstí schodiště Bono publico. Budou se totiž opravovat…
Čtěte více

Hradecké Bono publico postoupilo do finále soutěže Stavba roku

V celorepublikové soutěži Stavba roku má opět zastoupení i Hradec Králové, na prestižní ocenění byla nominována rekonstrukce historického schodiště Bono publico. O titul bude v užším finále soutěžit spolu s dalšími 24 nominovanými, mezi kterými bude vybírat odborná porota. Do…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme