Hradecké Bono publico postoupilo do finále soutěže Stavba roku

Bono publico může zabodovat v celorepublikové soutěži.
Bono publico může zabodovat v celorepublikové soutěži. | autor: hradeckralove.cz

V celorepublikové soutěži Stavba roku má opět zastoupení i Hradec Králové, na prestižní ocenění byla nominována rekonstrukce historického schodiště Bono publico. O titul bude v užším finále soutěžit spolu s dalšími 24 nominovanými, mezi kterými bude vybírat odborná porota. Do hlasování se ale může zapojit i veřejnost a dát svůj hlas jedné z celkově 84 přihlášených staveb z celé republiky, která následně získá cenu veřejnosti. Za Hradec je možné kromě stavby schodiště Bono pulico podpořit také cyklostezku spojující krajské město s Vysokou nad Labem a most ve Svinarech.

 

„Hradečtí si zrekonstruované schodiště velmi oblíbili. Kromě nádherného pohledu do historie nabízí unikátní procházku z Velkého náměstí ke křižovatce u Fortny a opačně. Každého návštěvníka zaujme nejen příjemné osvětlení, ale také možnost navolit si na tlačítkovém panelu u spodního portálu hudební skladbu, která ho při cestě doprovodí. Je to více než rok, co bylo schodiště otevřeno po dlouhé rekonstrukci veřejnosti, a ačkoliv i já jsem si jeho vzhled oblíbil, tak mě nejvíce těší, že je stále v takovém stavu, jako při otevření. Schodiště se bohužel před rekonstrukcí často stávalo středem pozornosti vandalů a mě osobně velmi těší, že takovým útokům bylo od znovuotevření ušetřeno,“ říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek.

Na titul je více než 37 metrů dlouhé kryté schodiště Bono publico nominováno za rekonstrukci, která místo změnila ve velmi působivý prostor prostoupený volitelnou hudbou a zajímavým nočním osvětlením. Na webu www.stavbaroku.cz může některé z přihlášených staveb dát hlas i veřejnost, a to až do 14. října do 12 hodin. V ceně veřejnosti lze přitom hlasovat nejen pro stavby porotou nominované na titul, ale všechny přihlášené, tedy i pro cyklostezku z Hradce do Vysoké a svinarský most. Výsledky hlasování budou vyhlášeny na slavnostním galavečeru o den později v Betlémské kapli v Praze.

Celkovou opravu kulturní památky Bono publico provedlo město v několika etapách, když první začala v létě roku 2017. Obnovené schodiště bylo opět otevřeno v září loňského roku. Opravy byly rozděleny do dvou etap, přičemž první z nich vyšla na 2,4 milionu a druhá na 22,8 milionu korun včetně DPH. Pracím ještě předcházelo zhotovení projektové dokumentace za 1,15 milionu korun s DPH. Obnova této klasicistní památky se snažila vrátit ji její původní podobu, například spodní vstupní portál je zhotoven podle dobové fotografie, zásahy se však týkaly také horního portálu. Mimo to byly obnoveny omítky, okna a provedena izolační a sanační opatření proti vlhkosti. Právě v případě opatření proti vlhkosti bylo nutné používat technologie moderní i prověřené časem. Vně sedmdesátistupňového schodiště jsou odvětrávací mezery a jílové izolace, které zamezují společně s elektroosmózou vlhkosti vstupovat do konstrukcí. Výměny se dočkalo také samotné schodiště, které bylo navráceno do původní podoby a nyní je dubové, nové jsou i pískovcové podesty. 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Stezka k Hučáku je hotová, město požádá o její předčasné užívání

Frekventovaná stezka před zimním stadionem, kde se kříží několik tras pro pěší a cyklisty, prochází výraznými úpravami už od konce léta minulého roku. Stezku podél Jiráskových sadů směrem k elektrárně Hučák se již podařilo prakticky dokončit. Rada města již…
Čtěte více

Úpravy před zimním stadionem běží dle plánu, hotovo bude v červnu

Frekventované místo před zimním stadionem, kde je hlavní vstup do Jiráskových sadů a kříží se zde několik tras pro pěší i cyklisty, prochází výraznými úpravami. Na podzim zde stavební firma začala s dostavbou chybějících a opravami stávajících cyklostezek a chodníků. Investiční…
Čtěte více

Bono publico v celostátní soutěži získalo zvláštní cenu

Jednu ze zvláštních cen v rámci prestižní celostátní soutěže Stavba roku 2020 získala rekonstrukce schodiště Bono publico v Hradci Králové. Rekonstrukce více než 37 metrů dlouhého krytého schodiště v historickém centru města získala Cenu Asociace pro urbanismus a územní…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme