Bílá věž se líbila inženýrům a technikům. Dali jí cenu

Bílá věž.
Bílá věž. | autor: MMHK

Ze slavnostního předávání cen v soutěži Stavba roku 2015 si hradecká Bílá věž sice hlavní cenu neodvezla, ale získala speciální ocenění České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Zasloužila si ji za náročnou a velmi povedenou rekonstrukci.Cenu udělili členové komory za vynikající řešení konstrukčních a statických problémů rekonstrukce.

Věž je plná historie i nových technologií

Během rekonstrukce došlo ke skloubení historických prvků s těmi naprosto moderními. Nyní má stavba novou audiovizuální technologii, která disponuje 14 monitory s celkovou projekční plochou téměř 16 metrů čtverečních, padesáti reproduktorovými soustavami a 465 světly. Nově jsou ve věži nainstalovány vizuální panely, z nichž se návštěvníci dozvědí řadu zajímavostí.

Skleněný model názorně ukazuje vývoj stavby

Tím nejlákavějším a nejzajímavějším je ale skleněný model Bílé věže, který je uvnitř umístěn. Měří 3,5 metru, váží více než tunu a je speciálně nasvětlen. Nejedná se o obyčejné ztvárnění této stavby, ale odráží v sobě historii věže, kdy návštěvníci vidí, jak kdysi na tomto místě stávala gotická kaple, jež postupně zanikla a na jejíchž základech vznikla samotná věž. Právě toto prorůstání staveb model ukazuje.

Rekonstrukce věže trvala rok a půl. Veřejnosti se otevřela letos na konci května.

„Nevybírali jsme žádnou velkou stavbu, ale naopak menší. O to je však zajímavější a cennější po stránce architektonické, statické i historické,“ uvedl během úterního galavečeru předseda komory Pavel Křeček, který cenu zástupcům města předal.


Titul Stavba roku 2015 si nakonec odnesla tato pětice: Komenského most v Jaroměři, dostavba základní školy v Dobřichovicích, podzemní komplex na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi, nástavba vysoké pece Bolt Tower v Ostravě a obnova budov v areálu Důl Hlubina tamtéž.

Bílá věž uvnitř. Bílá věž uvnitř.
autor: MMHK

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

ZVEME: Začínají trhy na Velkém náměstí, vybírat můžete z vánočních koncertů

Dneškem začínají vánoční trhy, letos v historickém centru, na Velkém náměstí. Jezdit tam bude zdarma speciální linka MHD, zazpívá i Bára Basiková. Vybírat můžete i z dalších vánočně laděných koncertů, Bílou věží tentokrát provede návštěvníky Anděl. Pozor, zrušené jsou tuto…
Čtěte více

Instalace bezpečnostních sítí na Bílé věži není legrace

Kvůli bezpečnosti ochozu Bílé věže v Hradci Králové rozhodlo město Hradec Králové o instalaci bezpečnostních sítích. Vzhledem k tomu, že se jedná o zásah do historické památky, musela být pro tuto akci vytvořena kompletní projektová dokumentace a vysoutěžen autorský dozor. Rada…
Čtěte více

Ochoz Bílé věže bude zabezpečen sítěmi na přelomu roku

Protože hradeckou dominantu na Velkém náměstí vyhledávali sebevrazi, dočká se Bílá věž zabezpečení ochozu, a to na přelomu roku. Vzhledem k tomu, že se jedná o zásah do historické památky, bude na provedení zpracována projektová dokumentace, radní nyní schválili…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme