Štítky: | Magistrát | Nemocnice | koronavirus |

Antivirus - balíček magistrátu, který má pomáhat. Například odpuštění nájmu podnikatelům

Antivirus - balíček opatření, která maji pomáhat.
Antivirus - balíček opatření, která maji pomáhat. | autor: pixabay.com

Odpuštění nájmu podnikatelům, kteří sídlí v městských prostorách a museli v době nouzového stavu uzavřít své obchody a restaurace, v pátek na svém mimořádném zasedání schválila rada města. Vedení hradecké radnice toto rozhodnutí přijalo v rámci balíčku „Antivirus“, jehož součástí jsou další opatření, kterými chce obyvatelům, podnikatelům či kulturním organizacím v Hradci Králové snížit dopady způsobené nouzovým stavem. Některá bude muset schvalovat zastupitelstvo. Třeba prominutí poplatků za předzahrádky.

„Odpuštění nájmů a vybraných poplatků je to první, čím můžeme co nejrychleji obyvatelům města a podnikatelům v našem městě jejich situaci ulehčit. Samozřejmě se to bude týkat těch, kteří museli své provozy uzavřít a po dobu platnosti vládních opatření,“ říká Alexandr Hrabálek, primátor města Hradec Králové. „Součástí programu Antivirus je celá řada opatření z oblasti rozpočtu města, poplatků, sociálních věcí, školství, kultury či zaměstnanosti. Předpokládáme, že jej budeme průběžně doplňovat o další nástroje, kterými chceme snížit negativní dopady současné situace v našem městě,“ dodává primátor.

Nájmy za užívání městských nemovitostí jsou plně v kompetenci rady města, jejich prominutí v uvedených případech je tedy platné od pátku. Některá další opatření bude muset schvalovat zastupitelstvo. Rada města tak zastupitelům doporučila prominout poplatky za užívání veřejného prostranství pro podnikatelské i nepodnikatelské účely po celý letošní rok, tedy zábory pro stavby, předzahrádky, kulturní, sportovní a další akce. „Dále na nejbližším zasedání zastupitelstva chceme v rámci finančního vypořádání roku 2019 schválit vytvoření finanční rezervy ve výši 150 milionů korun, která by sloužila k překonání tohoto krizového období,“ uvedla Monika Štayrová, náměstkyně primátora pro oblast ekonomiky, dotací a kultury. Město bude nadále podporovat sociální služby a sportovní činnosti dětí a mládeže a v souvislosti a zároveň budou učiněna opatření směřující ke stabilizaci zaměstnanosti v rámci magistrátu města a městských organizací. „Zastupitelům předložíme návrhy, které budou směřovat k zajištění finanční stability městských kulturních organizací a společností, kterých se současná situace výrazně dotkla s ohledem na tržby ze vstupného. To se samozřejmě bude týkat i dalších společností, jako je dopravní podnik či správa nemovitostí,“ doplňuje náměstkyně Štayrová.

K prominutému školkovnému se po jednání rady přidalo ještě odpuštění plateb za jesle.

K pátečnímu dni je na Hradecku 22 lidí s pozitivním testem na COVID-19 a v kraji jich je 46.

Nemocnice hledá dodavatele ochranných štítů

Fakultní nemocnice v Hradci hledá další dodavatele ochranných štítů, které zdravotníci používají jako součást svých ochranných prostředků v souvislosti s epidemií COVID-19. „Velmi si vážíme obrovské podpory, kterou nyní dostáváme. S ohledem na obrovské množství iniciativ není možné jmenovitě poděkovat všem, ale ať už jde o dodávky textilních roušek, ochranných štítů či občerstvení, všechny ihned rozdělujeme mezi zaměstnance, především ty, kteří zajišťují přímou péči o pacienty,“ uvedl ředitel nemocnice Vladimír Palička.

Významnou aktivitou jsou nyní dodávky ochranných štítů, které nemocnici dodává například Věznice Pardubice, Univerzita Hradec Králové společně s firmami Trilab, Deeplab, Industra a Technologické centrum Hradec Králové společně s dalšími v iniciativě Hradecký štít. Další iniciativu koordinuje SŠ a VOŠ Aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Do iniciativ se mohou zapojit i další majitelé 3D tiskáren.

Fakultní nemocnice Hradec Králové získala díky pomoci veřejnosti již tisíce textilních roušek, které rozděluje mezi své zaměstnance a které pomáhají ušetřit běžně užívaný zdravotnický materiál, kterého je nyní v celé Evropě akutní nedostatek. Nemocnici podporují také provozovatelé obchodů a dalších firem, kteří dodávají občerstvení pro zaměstnance. Například ve středu projekt Pomáháme sestřičkám dovezl do nemocnice 500 svačin pro sestry.

V těchto dnech probíhá intenzivní distribuce jednorázových i látkových roušek prostřednictvím hradeckého magistrátu. Radnice dostala 21 tisíc jednorázových roušek od společnosti Elektrárny Opatovice, které jsou postupně distribuovány mezi seniory, obecní úřady spádové oblasti ORP a také zaměstnance města a jeho organizací. Vedle toho stále probíhá rozdělování zbylých látkových roušek. V současné době má také magistrát k dispozici desinfekci ANTI COVID – 19, kterou mohou používat městské organizace a obce ORP k vybraným účelům.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Aldis by se měl stát největším očkovacím centrem v kraji

Nejméně pět očkovacích center by mělo vzniknout v Královéhradeckém kraji mimo nemocnice. Největším z nich by pak mělo být to, které bude zřízeno v kongresovém centru Aldis. Denně by tam mohlo vakcínu dostat 1000 až 1200 lidí. Pracovat a vypomáhat by tam měl i epidemiolog a…
Čtěte více

V hradecké nemocnici docházejí covidová lůžka i personál

Kapacita covidových lůžek v hradecké fakultní nemocnici i v dalších nemocnicích v Královéhradeckém kraji je téměř naplněná, záchranná služba proto začala převážet pacienty do nemocnic mimo území regionu. Epidemická situace je na hraně únosnosti, největší problém aktuálně…
Čtěte více

Koronavirus opět omezil školy, provoz MHD a magistrát je otevřen jen dva dny v týdnu

Od začátku nového roku ve městě jsou opět kvůli koronavirové nákaze omezeny služby týkající se veřejného života.Je znovu omezený provoz základních škol, prezenčně studují děti prvních a druhých ročníků, ostatní mají distanční výuku. Mateřské školy zůstávají otevřené. Omezena je…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme