Štítky: | Magistrát | Nemocnice | koronavirus |

Antivirus - balíček magistrátu, který má pomáhat. Například odpuštění nájmu podnikatelům

Antivirus - balíček opatření, která maji pomáhat.
Antivirus - balíček opatření, která maji pomáhat. | autor: pixabay.com

Odpuštění nájmu podnikatelům, kteří sídlí v městských prostorách a museli v době nouzového stavu uzavřít své obchody a restaurace, v pátek na svém mimořádném zasedání schválila rada města. Vedení hradecké radnice toto rozhodnutí přijalo v rámci balíčku „Antivirus“, jehož součástí jsou další opatření, kterými chce obyvatelům, podnikatelům či kulturním organizacím v Hradci Králové snížit dopady způsobené nouzovým stavem. Některá bude muset schvalovat zastupitelstvo. Třeba prominutí poplatků za předzahrádky.

„Odpuštění nájmů a vybraných poplatků je to první, čím můžeme co nejrychleji obyvatelům města a podnikatelům v našem městě jejich situaci ulehčit. Samozřejmě se to bude týkat těch, kteří museli své provozy uzavřít a po dobu platnosti vládních opatření,“ říká Alexandr Hrabálek, primátor města Hradec Králové. „Součástí programu Antivirus je celá řada opatření z oblasti rozpočtu města, poplatků, sociálních věcí, školství, kultury či zaměstnanosti. Předpokládáme, že jej budeme průběžně doplňovat o další nástroje, kterými chceme snížit negativní dopady současné situace v našem městě,“ dodává primátor.

Nájmy za užívání městských nemovitostí jsou plně v kompetenci rady města, jejich prominutí v uvedených případech je tedy platné od pátku. Některá další opatření bude muset schvalovat zastupitelstvo. Rada města tak zastupitelům doporučila prominout poplatky za užívání veřejného prostranství pro podnikatelské i nepodnikatelské účely po celý letošní rok, tedy zábory pro stavby, předzahrádky, kulturní, sportovní a další akce. „Dále na nejbližším zasedání zastupitelstva chceme v rámci finančního vypořádání roku 2019 schválit vytvoření finanční rezervy ve výši 150 milionů korun, která by sloužila k překonání tohoto krizového období,“ uvedla Monika Štayrová, náměstkyně primátora pro oblast ekonomiky, dotací a kultury. Město bude nadále podporovat sociální služby a sportovní činnosti dětí a mládeže a v souvislosti a zároveň budou učiněna opatření směřující ke stabilizaci zaměstnanosti v rámci magistrátu města a městských organizací. „Zastupitelům předložíme návrhy, které budou směřovat k zajištění finanční stability městských kulturních organizací a společností, kterých se současná situace výrazně dotkla s ohledem na tržby ze vstupného. To se samozřejmě bude týkat i dalších společností, jako je dopravní podnik či správa nemovitostí,“ doplňuje náměstkyně Štayrová.

K prominutému školkovnému se po jednání rady přidalo ještě odpuštění plateb za jesle.

K pátečnímu dni je na Hradecku 22 lidí s pozitivním testem na COVID-19 a v kraji jich je 46.

Nemocnice hledá dodavatele ochranných štítů

Fakultní nemocnice v Hradci hledá další dodavatele ochranných štítů, které zdravotníci používají jako součást svých ochranných prostředků v souvislosti s epidemií COVID-19. „Velmi si vážíme obrovské podpory, kterou nyní dostáváme. S ohledem na obrovské množství iniciativ není možné jmenovitě poděkovat všem, ale ať už jde o dodávky textilních roušek, ochranných štítů či občerstvení, všechny ihned rozdělujeme mezi zaměstnance, především ty, kteří zajišťují přímou péči o pacienty,“ uvedl ředitel nemocnice Vladimír Palička.

Významnou aktivitou jsou nyní dodávky ochranných štítů, které nemocnici dodává například Věznice Pardubice, Univerzita Hradec Králové společně s firmami Trilab, Deeplab, Industra a Technologické centrum Hradec Králové společně s dalšími v iniciativě Hradecký štít. Další iniciativu koordinuje SŠ a VOŠ Aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Do iniciativ se mohou zapojit i další majitelé 3D tiskáren.

Fakultní nemocnice Hradec Králové získala díky pomoci veřejnosti již tisíce textilních roušek, které rozděluje mezi své zaměstnance a které pomáhají ušetřit běžně užívaný zdravotnický materiál, kterého je nyní v celé Evropě akutní nedostatek. Nemocnici podporují také provozovatelé obchodů a dalších firem, kteří dodávají občerstvení pro zaměstnance. Například ve středu projekt Pomáháme sestřičkám dovezl do nemocnice 500 svačin pro sestry.

V těchto dnech probíhá intenzivní distribuce jednorázových i látkových roušek prostřednictvím hradeckého magistrátu. Radnice dostala 21 tisíc jednorázových roušek od společnosti Elektrárny Opatovice, které jsou postupně distribuovány mezi seniory, obecní úřady spádové oblasti ORP a také zaměstnance města a jeho organizací. Vedle toho stále probíhá rozdělování zbylých látkových roušek. V současné době má také magistrát k dispozici desinfekci ANTI COVID – 19, kterou mohou používat městské organizace a obce ORP k vybraným účelům.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Město se chce zásobit ochrannými prostředky. Obává se druhé vlny koronaviru

Primátor města Alexandr Hrabálek se minulý týden sešel s představiteli městských organizací, aby společně zhodnotili dosavadní situaci týkající se koronaviru. Zástupci městských organizací byli poté vyzváni, aby se začali připravovat na možnou druhou vlnu koronaviru a…
Čtěte více

Odběrové centrum na Covid-19 nemocnice přesunula, otestovat se můžete nechat z auta

Fakultní nemocnice Hradec Králové přesunula odběrové centrum COVID-19 na nové místo u budovy č. 64 (centrální spisovna). K centru, které bude znovu fungovat jako drive-in (tedy bez nutnosti, aby testovaní vystupovali z automobilu), bude možný příjezd Třebešskou ulicí kolem…
Čtěte více

Smlouva se správcem stavby stadionu je podepsaná. Na řadě je vybrat stavební firmu

Město potažmo primátor Alexandr Hrabálek za Hradec Králové podepsal smlouvu se společností Arcadis Czech Republic, která bude vykonávat funkci správce stavby multifunkčního fotbalového stadionu v Hradci Králové. Mezi její povinnosti bude patřit činnost technického dozoru…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme