Desítky dobrovolníků v Hradci šijí roušky, pomáhají i firmy, skauti či divadelníci

Zastupitel Pavel Vrbický a Noemi Sáričková předávají zástupcům fakultní nemocnice první dobrovolnicky vyrobené roušky.
Zastupitel Pavel Vrbický a Noemi Sáričková předávají zástupcům fakultní nemocnice první dobrovolnicky vyrobené roušky. | autor: Adam Sárička

Během jediného dne se počet dobrovolníků, kteří se zapojili do výzvy „Hradec šije roušky“, takřka zdvojnásobil. Počet pomocníků u šicích strojů již přesáhl sedmdesátku a další přibývají. Vlna solidarity překvapila i samotné iniciátory. Distribuují je do hradecké fakultní nemocnice i na hradecký magistrát. Další roušky šijí skauti z Kuklen a přidávají se i firmy.

„Za méně než 48 hodin ušili dobrovolníci přes tisíc textilních roušek a na dalších dvou tisících aktuálně pracují. Až takový zájem jsme nečekali. Proto děkuji všem, kteří se rozhodli pomoci,“ shrnul dosavadní vývoj koordinátor iniciativy a královéhradecký zastupitel Pavel Vrbický (Piráti).

První stovky ústenek už byly distribuovány na potřebná místa. „Za dva dny jsme vydali materiál na tři tisíce kusů roušek. 535 roušek jsme předali zástupcům Fakultní nemocnice, z toho 50 kusů dětské chirurgii a traumatologii. V nejbližších dnech očekáváme návrat dvou tisíc našitých kusů, které půjdou všechny do Fakultní nemocnice Hradec Králové,“ vypočítává Vrbický a dodává: “Spolupracujeme i s magistrátem města, kam jsme věnovali přes tři stovky roušek, které nebyly pro nemocnici z nejrůznějších důvodů vhodné.“

Podle Vladimíra Paličky, ředitele královéhradecké nemocnice, nemocnice nyní dostatek roušek pro nezbytnou péči o infekční pacienty má, přesto však řada dalších zdravotníků ochranné pomůcky postrádá. Roušky od dobrovolníků tak pomohou ušetřit ochranné pomůcky nezbytné pro péči o pacienty ve velmi vážném stavu. „Situace v Itálii ukázala, že v souvislosti s koronavirem nemocnice doslova kolabují. Naše iniciativa tak nemocnici pomáhá, aby se připravila na možné krizové situace, které mohou nastat v následujících dnech a týdnech,“ vysvětluje Vrbický.

Roušky šijí i v hradeckých divadlech a firmách

Do pomoci se zapojilo také Klicperovo divadlo a Divadlo Drak, kde se šijí roušky pro hradeckou radnici. „S magistrátem postup koordinujeme. Jakmile bude dostatečně zásobena nemocnice, budeme roušky dodávat pečovatelům v sociálních zařízeních, řidičům MHD nebo prodavačům. Stále hledáme další dobrovolníky a pomoc můžete i jinak než se šitím. Všechny informace najdete na adrese hradecsijerousky.cz. Spustili jsme i web, kde najdete Informace o možnostech, jak můžete v Hradci v době koronavirové krize jako dobrovolník pomáhat,“ uzavírá Vrbický.

Dobrovolníci se v Hradci Králové sdružují kolem pirátského centra Krapice na Masarykově náměstí, otevřeno tam je od 9:00-11:00 a 14:00-18:00. Pro hradeckou fakultní nemocnici šijí roušky také skauti v Kuklenách. Přidal se také výrobce oblečení pro děti Textil Vlček. 

„Z důvodu opravdu obrovského zájmu o roušky hledáme posily na šití, které by nám mohly přijít pomoci šít roušky ve večerních hodinách na naši dílnu v Hradci Králové. Prosíme pouze vážné zájemce. V případě zájmu zašlete vaše číslo a jméno na a do předmětu zprávy prosím uveďte „šití roušek“. Zároveň prosíme o kontakt pouze přes uvedený e-mail,“ vyzvali zástupci firmy na Facebooku.

Z důvodu prevence před šířením koronaviru Královéhradecký kraj od středy 18. 3. 2020 od 12:00 vydal pro celé území kraje nařízení o zakrývání dýchacích cest osob na veřejnosti. Lidé tak musí mít při pohybu na veřejných prostranstvích zakrytá ústa rouškami, šátky či respirátory. 

Od úterý jsou v provozu tři speciální telefonní čísla, na kterých mohou obyvatelé Hradce Králové žádat o pomoc nebo pomoc naopak nabízet. V kraji bylo ve čtvrtek dopoledne stále 14 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, tedy stejně jako ve středu. Všichni mají průběh nemoci mírný. Odběrového místa ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, které je v provozu v pracovní dny od 09:00 do 12:00, využilo ve středu osm lidí, ve čtvrtek 23.

Zastupitel Pavel Vrbický a Noemi Sáričková předávají zástupcům fakultní nemocnice první dobrovolnicky vyrobené roušky. Zastupitel Pavel Vrbický a Noemi Sáričková předávají zástupcům fakultní nemocnice první dobrovolnicky vyrobené roušky.
autor: Adam Sárička
Zastupitel Pavel Vrbický a Noemi Sáričková předávají zástupcům fakultní nemocnice první dobrovolnicky vyrobené roušky. Zastupitel Pavel Vrbický a Noemi Sáričková předávají zástupcům fakultní nemocnice první dobrovolnicky vyrobené roušky.
autor: Adam Sárička
Roušky šijí pro hradeckou nemocnici i skauti. Roušky šijí pro hradeckou nemocnici i skauti.
autor: Skauti Kukleny

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Začínají mezinárodní Regiony, všechny formy divadla opět zaplní Hradec

Největší česká divadelní přehlídka REGIONY – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové zítra odstartuje již 27. ročník. Čeká nás osm dní nabitých činohrou, alternativním divadlem, tancem, performancemi, autorskými představeními, loutkovým divadlem i koncerty a …
Čtěte více

Komunitní zahrada Střelák funguje. Čeká se na první úrodu

Ve vysokých truhlících v parku u domu kultury Střelnice zrají jahody a rozkvétají rajčata. S nápadem vytvořit komunitní zahradu přišel spolek Souhra a pomohla Komise místní samosprávy Pražské Předměstí-sever. Už v květnu brigádníci smontovali truhlíky a naplnili je zeminou i…
Čtěte více

Pacientů s covidem v hradecké fakultní nemocnici ubývá

Počet pacientů hospitalizovaných v hradecké fakultní nemocnici s onemocněním COVID-19 i nadále klesá. Začátkem dubna jich bylo v nemocnici hospitalizováno zhruba pět desítek, zatímco na začátku března se číslo pohybovalo kolem 75. Nemocnice připravuje od příštího týdne postupný…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme