Aktualizováno: Cyklověž u hradeckého nádraží půjde v pondělí k zemi

Cyklověž u nádraží půjde k zemi.
Cyklověž u nádraží půjde k zemi. | autor: Hradeckralove.cz

Úplně první cyklověž, která v České republice vyrostla, má už své dny sečteny. V pondělí by měla být demontována. Od roku 2013 stála před hotelem Černigov naproti hradeckému hlavnímu nádraží. Sloužila cyklistům, mohli si do ní bezpečně uschovat kolo. Věž by překážela při demolici hotelu Černigov a město se v minulosti na odkupu od společnosti Systematica nedomluvilo. Informaci přináší Hradecký deník.

V pondělí začne v Hradci Králové demontáž cyklověže u vlakového nádraží. Hradeckým cyklistům tak ve městě  zůstane pouze jediná u obchodního centra Futurum. Ta existuje od roku 2015. Na svém nynějším místě věž nemůže zůstat kvůli demolici hotelu Černigov a podle vedení města poblíž vlakového nádraží se nenašlo ani jiné vhodné místo.

Rudolf Bernart ze společnosti Systematica, která věž vlastní, Deníku potvrdil, že v pondělí začne její demontáž. „Lidé se u ní zastavují, i když už je přes rok zavřená, a jsou z toho smutní. Zvykli si ji využívat,“ poznamenal Bernart.

Věž byla předmětem sporů mezi Rudolfem Bernartem a městem. To vhodné místo pro přesun věže hledalo, ale bez úspěchu. Věž by totiž musela stát na pozemku města a nesměly by pod ní vést žádné inženýrské sítě. "Dávat to k zimnímu stadionu postrádá smysl, protože když k věži po utkání přijde 30 lidí, poslední bude na kolo čekat čtvrt hodiny. Místo nebylo nalezeno za minulých šest let a teď za tři měsíce ho nikdo nevyčaruje,“ řekl pro iDNES před několika měsíci náměstek hradeckého primátora Jiří Bláha.

Investor Rudolf Bernart tvrdil, že předchozí vedení radnice v minulosti slíbilo, že bude-li projekt úspěšný, Hradec parkovací věž pro kola u nádraží koupí. Jenže záměr radních se v roce 2017 ani nedostal na hlasování zastupitelstva a zájem o odkup od té doby ochladl natolik, že Bernart loni na město podal žalobu pro zmařenou investici. Posléze přišel za zastupiteli s jinou nabídkou. Podle něj první evropská cyklověž udělala Hradci Králové velkou reklamu, a chtěl uhradit alespoň ztrátu za její několikaletý provoz. Zatímco původně nabízel její prodej za 5,5 milionu korun, v tomto případě by se spokojil se zhruba čtyřmi miliony.

Systematica cyklověž uzavřela loni v červnu.

Aktualizováno: Vyjádření primátora města Alexandra Hrabálka:
„Ačkoliv se jedná o oblíbenou službu, nebylo možné pro její umístění u vlakového nádraží nalézt vhodné pozemky. Důvody ovšem nebyly na straně města. Město v roce 2017 přijalo usnesení o odkupu této cyklověže, ale za podmínky, že společnost Systematica, která věž vlastní, doloží takový právní vztah k pozemkům, které provoz zařízení dále umožní, což se nestalo. Cyklověž je velmi nešťastně umístěna, doposud stála na dvou pozemcích, na městském a na pozemku cizím, a to majitele, který rovněž vlastní hotel Černigov. Město s využitím vlastních pozemků pro účely bezpečného parkování kol v cyklověži souhlasilo a tento účel podporovalo. Bohužel majiteli cyklověže skončila smlouva o výpůjčce s majitelem hotelu Černigov, jehož pozemek bylo možné pro účely cyklověže využívat pouze do konce března tohoto roku. Město samo se pokoušelo najít pozemky poblíž vlakového nádraží, kam by bylo možné věž umístit, ovšem ne všechny pozemky zde jsou ve vlastnictví města. Jednání probíhala například se SŽDC, s Českými drahami, s Českou poštou i s majitelem Auparku, bohužel ani v jednom případě se nepodařilo nalézt vhodnou lokalitu pro umístění nové cyklověže poblíž vlakového nádraží.“

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
3.12.2019 09:19
Pražský cyklista (neregistrovaný)
Primátor má štěstí že není v Praze - podaroval bych ho jinak kýblem plným psích hoven.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Křižovatku Miletu už silničáři připravují na rekonstrukci

Přípravné práce pro stavbu křižovatky Mileta v Hradci Královéuž začaly. Od pondělí 13. listopadu silničáři na místě budoucí křižovatky zahájili kácení zeleně. Samotné zahájení stavby křižovatky má začít na jaře příštího roku. O rekonstrukci křižovatky už se hovoří mnoho let. V…
Čtěte více

Gočárovce se raději vyhněte. Kvůli opravám tam jsou dlouhé kolony

Když v dopravní špičce pojíždíte hlavním tahem centra Hradce - Gočárovou třídou, musíte počítat se zácpou. Provoz běžně brzdí semafory a kruhový objezd u Auparku, přesněji chodci přecházející po tamních přechodech. Nyní se tlak řidičům zvedá ještě více. V okolí křižovatky u vily…
Čtěte více

Práce na povrchu vozovky zkomplikují příští týden provoz na Gočárovce

S dalšími dopravními komplikacemi mohou počítat řidiči na rušné tepně v centru Hradce Králové. Gočárovu třídu čeká od 30. října do 5. listopadu částečná uzavírka. Důvodem jsou opravy komunikace. Doprava bude řízena pomocí pohyblivého záboru a přechodného dopravního značení.…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme