Adalbertinum chátrá a rekonstrukce je zatím v nedohlednu

Budova by potřebovala opravit.
Budova by potřebovala opravit. | autor: hradeckralove.cz

Historická budova hradeckého kulturního centra Adalbertinum má své nejlepší časy už dávno za sebou. Nyní už je roky v havarijním stavu, městu se nedaří dokončit ani projektovou dokumentaci. Návštěvníky vítá mobilní oplocení i rezavé lešení se stříškou, která brání nejhoršímu, aby se nikdo vinou stálého odkládání rekonstrukce nezranil. Informaci přináší zpravodajský web iDNES.cz.

„Dříve jsme vždy dokázali padající kusy omítky nějak sanovat, ale vloni bohužel přímo před vchod spadl kus římsy, který vážil několik kilogramů. Kdyby to někomu spadlo na hlavu, mělo by to fatální následky. Proto jsme museli přistoupit k nějakému opatření a postavili tam ten nehezký plot,“ vysvětluje pro iDNES.cz původ nevzhledného přístřešku před vchodem Miroslav Franc, ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, která Adalbertinum provozuje. Miroslav Franc letos ve funkci šéfa městské instituce končí. Odchází do penze, aniž by se dočkal celkové rekonstrukce objektu, po níž volá už 15 let.

Před lety prosadil alespoň nový nátěr fasády v přízemí po první římsu, protože omítka byla už špinavá. Od té doby se však dál jen flikují nejhorší místa. „Správa nemovitostí aktuálně provádí údržbové práce na fasádě a na střeše budovy,“ potvrzuje dílčí práce mluvčí hradeckého magistrátu Kateřina Rohlíčková.

Adalbertinum, postavené v letech 1895 až 1897 v historizujícím novorenesančním stylu podle návrhu architekta Františka Hellmana, už roky potřebuje citelnou finanční injekci. Problematická je nejen fasáda, ale zejména střecha, do níž zatéká. V krovech se usídlila dřevomorka a na hraně životnosti jsou i vnitřní rozvody vody, elektřiny i topení.

„Při poslední rekonstrukci, ještě za totality, nahradily původní břidličnou krytinu alukrytové šablony. Ty už nedrží, při velkém větru jich několik uletí, měděné oplechování je také děravé, komínová tělesa se v podstatě rozpadají. Takto bych mohl pokračovat,“ vyjmenovává Franc.

Projektových dokumentací vzniklo několik

Město chtělo objekt opravit už v roce 2015, kdy si poprvé zadalo vypracování projektové dokumentace. Tehdy se náklady odhadovaly na 40 milionů korun. To už dávno neplatí. Když projektanti začali pracovat, zjistili, že opravy budou muset být mnohem důkladnější. Radnice si proto v roce 2018 objednala novou projektovou dokumentaci, jenže ani ta nebyla dostatečně dimenzovaná a město smluvní vztah po půl roce zrušilo. „Město dospělo k závěru, že objekt kulturní památky potřebuje kompletní rekonstrukci a že původně zadané práce jsou jen dílčí a není vhodné je řešit bez návazností na ostatní profese,“ píše se v dohodě o ukončení smlouvy s projektantem INS spol z Náchoda.
         
Podobný osud čekal i další zakázku na projekční činnost, kterou radnice v roce 2020 znovu zadala náchodské firmě. Ta městu dodala stavebněhistorický, vlhkostní, mykologický a předběžný restaurátorský průzkum za půl milionu korun. Další práce však radnice stopla. Město předloni ve vypořádání firmě uhradilo 337 tisíc korun včetně daně.

V místě otevřela nová restaurace

Když město připravovalo v roce 2018 druhou variantu rekonstrukce, v přízemí zrovna otevírala restaurace Jachta. Už tehdy se hovořilo, že rozvoji její letní zahrádky brání právě riziko opadávající fasády. Podnik mezitím i kvůli covidovým opatřením zkrachoval. Nyní se na stejném místě otevřela nová restaurace U Rudolfa. Také její majitel doufá, že chátrající budova neodradí zákazníky. „Převzali jsme plzeňský koncept, jen upravili nabídku. Věříme, že to bude fungovat a že k nám Hradečáci budou chodit,“ doufá spolumajitel František Kočka.

Hradec Králové mezitím jako by přešlapoval na místě. Adalbertinum se nedostalo ani do výhledu rozpočtu do roku 2025. Podle zdrojů z magistrátu se naposledy hovořilo o sumě 180 milionů korun. Jenže pak přišlo razantní zdražování. Hradecká koalice navíc stále nemá investiční priority.

„Po odkupu Aldisu do svého majetku musí město přehodnotit a správně definovat budoucí užití Adalbertina a podle toho přistoupit k jeho rekonstrukci,“ upozornila na nové faktory Rohlíčková.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Kusem látky s příběhem můžete pomoci vytvořit gauč, který bude na magistrátu připomínat výročí

Starý závěs, utěrka po babičce či kus oblíbeného oblečení. I takové látky mohou lidé darovat na sběrných místech v Hradci Králové. Vznikne z nich gauč, který se umístí do budovy magistrátu. Neobvyklá výzva a tvorba instalace je součástí oslav výročí 800 let od první psané zmínky…
Čtěte více

Můžete hlasovat o projekty, které zvelebí Hradec. První ročník participativního rozpočtu - Pro (buď) Hradec byl zahájen

Celkem 49 návrhů projektů od Hradečanů se sešlo na hradeckém magistrátu. Jde o návrhy, jak zatraktivnit město. To vše v rámci prvního ročníku participativního rozpočtu - Pro(buď) Hradec. Část z nich ale nesplnila podmínky a občané tak budou moci vybírat z 21 projektů. Od 16.…
Čtěte více

Hradecká sportoviště se dočkají oprav v součtu za 13 milionů

Přes léto vyrazili na řadu hradeckých sportovišť opraváři a řemeslníci. Opravy za více než 13 milionů korun včetně DPH zahrnují velké herní plochy, nová workoutová hřiště a zázemí pro fanoušky. Dělníci pracují také na opravě venkovního hřiště a sportovní podlahy na základní…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme