Štítky: | Nemocnice | Záchranáři | první pomoc |

Záchranáři se budou učit na figurínách, které mrkají, chrčí nebo dělají, že zvrací

Figuríny umějí i modrat v obličeji
Figuríny umějí i modrat v obličeji | autor: zzshk

Takzvanou "Andulu" zná asi každý. Figurínu, na které se učí poskytování první pomoci. Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje však získala nové výukové modely pro nácvik ošetřování pacientů, které budou sloužit k výuce profesionálních záchranářů a lékařů záchranné služby. Figuríny mrkají, chrčí, instruktoři na nich mohou simulovat i záchvaty.

„Čím lepší naši záchranáři budou, tím více lidských životů mohou zachránit. Díky technologickému pokroku jim můžeme poskytnout velmi sofistikované trenažery, aby se jejich výcvik co nejvíce přiblížil skutečnému případu. Zvolili jsme model zhruba ročního batolete, pětiletého dítěte a dospělého, aby byly pokryty ty věkové kategorie, se kterými se záchranáři nejčastěji potkávají v praxi,“ uvedl náměstek pro oblast zdravotnictví Aleš Cabicar.

Královéhradecký kraj pořídil 11 nových modelů za 7,5 milionů korun včetně DPH, přičemž 85 % bude z Evropského fondu pro regionální rozvoj, 5 % ze státního rozpočtu a zbytek uhradí krajská pokladna.

„Součástí dodávky je šest kusů velmi sofistikovaných simulátorů, jejichž technologické možnosti se lidskému pacientovi téměř dokonale přibližují. Zbylých šest modelů nemá tak pokročilé možnosti, ale na trénování běžných výukových scénářů bohatě stačí. Všechny zůstanou zde ve školicím středisku v Hradci Králové, kde je budeme využívat na výuku lékařů a záchranářů,“ říká mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

Takzvaný Hi-Tec pacientský simulátor může například otevírat a zavírat oči, hýbat hlavou, chrčet a modrat v obličeji, aby simuloval zástavu dýchání. Model může dostat záchvat a začne se třást. Vše ovládá instruktor přes tablet a pomocí mikrofonu zabudovaném v hrdle modelu může se záchranářem i komunikovat, jakoby šlo o skutečného pacienta.

„Konstrukce modelů zároveň umožňuje provádět reálné úkony, jako je zajišťování dýchacích cest, intravenózního nebo intraoseálního vstupu, provádění punkce hrudníku nebo tracheotomie,“ doplňuje mluvčí krajských záchranářů.

Instruktor může dokonce na ovládacím panelu určit, jaké zvuky se budou z figuríny ozývat. „Mohu tu nastavit, jaký je například poslechový nález na plicích a systém mi umožňuje velmi pestrou paletu nastavení – třeba oslabené dýchání v pravém plicním laloku nebo ozvy střevní peristaltiky. Tento model sice neumí vysloveně zvracet obsah, ale dokáže vydávat takové zvuky, které je věrně nasimulují,“ dodává Ivo Novák.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Stavba nového pavilonu infekční kliniky bude stát 900 milionů

Hradecká fakultní nemocnice plánuje na podzim letošního roku vypsat výběrové řízení na dodavatele stavby nového Pavilonu kliniky infekčních nemocí a kožní kliniky, která by měla stát kolem 900 milionů korun. Předpokládaný termín zahájení stavby je stanoven na jarní měsíce roku…
Čtěte více

Hradecká záchytka stále funguje omezeně, chybí lékař

Protialkoholní záchytná stanice v Hradci Králové už přes rok funguje v omezeném režimu. Je přitom spádová pro celý Královéhradecký kraj. Dříve fungovala 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Teď je nonstop otevřená jen o víkendu a o svátcích. Ve všední dny přijímá pacienty pouze v čase…
Čtěte více

Smysl pro tumor, seriál se v hradecké nemocnici natáčel hlavně o víkendech

Seriál Smysl pro tumor, který po osm nedělních večerů, vysílala Česká televize, upozornil veřejnost na problematiku onkologických onemocnění a možnosti jejich léčby. Televizní štáb záběry z lékařského prostředí natáčel předminulý rok na vybraných pracovištích Fakultní nemocnice…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme