ZVEME: Vyneste spolu s folklorními soubory Smrtholku a přivítejte jaro

Vynášení zimy a vítání jara v Hradci Králové.
Vynášení zimy a vítání jara v Hradci Králové.

Co nabídne víkend v Hradci Králové? Třeba vynášení zimy v podobě Smrtholky v Jiráskových sadech. Otevírá se muzeum na Chlumu, úvodní slovo představitelů Muzea východních Čech a tradiční čestná salva otevře další turistickou sezonu na někdejším královehradeckém bojišti. Můžete vyrazit na některý z koncertů, na Den vody na Hučáku, na Velikonoční trhy, Flermarket nebo fandit hradeckým hokejistům.

JIŘÍ KORN V ALDISU

Kongresové centrum Aldis dnes hostí od 19:30 hodin koncert Jiřího Korna: "Jedinečná koncertní tour roku 2023 velkolepého elegána, který se již na vždy zapsal do dějin České hudební scény, nejen díky své celoživotní originalitě, unikátní barvě hlasu, ale především i svou vášní pro muzikál, tanec a step." Po dlouhých více než 30 letech sólového ticha, přichází se svou velkolepou sólovou show s názvem “KORNCERT”, se kterou navštíví vybraná místa po celé republice. Můžete se těšit na unikátní program, na velkorysé scénografické zpracování a na profesionalitu skvělých tanečníků a tanečnic, kde jsou hlavním obsahem nestárnoucí hity Jiřího Korna. To vše v originálním propojení s velkoplošnou projekcí.

ANNET X & CHAMPION SOUND

V pátek od 20:00 se bude koncertovat i v hradeckém podniku NãPLAVKA café & music bar: "Annet X spolu s živou kapelou Champion Sound vyráží na TOUR po Česku!"

DEN VODY NA HUČÁKU

V sobotu od 9 do 16:00 pořádá Infocentrum Obnovitelné zdroje Hučák Den vody. "Přijďte k nám oslavit Světový den vody! Děti se dozví, kde se voda bere a co všechno dokáže – tedy i to, jak s její pomocí vyrábíme elektřinu. Připravená pro ně bude i oblíbená výtvarná dílnička. Dospělí se zase mohou těšit na historickou prohlídku spojenou s promítáním dobových fotografií. Otevřeno máme od 9:00 do16:00 hodin. Prohlídky se budou konat od 9:30, 10:30, 11:30, 12:30, 13:30 a 14:30." Vstup je zdarma.

VELIKONOČNÍ TRHY V AUPARKU

Obchodní centrum Aupark pořádá v sobotu od 9 do 18:00 Velikonoční trhy. Najdete na nich dekorace, ozdoby, pomlázky a mnoho dalšího. Těšit se můžete na Vrtané kraslice z Kopanin, skleněné ozdoby nebo jarní věnce a vazby. Drobný program bude připravený také pro děti, a to tvořivé dílničky v podobě zdobení perníčků.

FLERMARKET

Kulturní dům Střelnice v sobotu  od 9 do 15:30 hodin poskytne prostory pro Flermarket. Přes 50 rukodělných prodejců na jednom místě, mezi nimi regionální značky z pěti krajů, Podnikavé ženy z Pardubického kraje, reprezentantka v ČR v šití Soutache šperků, živnostník roku nebo 1.místo v ocenění zákazníků. "Milujete makronky, domací pralinky, zákusky nebo bylinné sirupy? Chcete nový, originální kousek do šatníku sobě nebo svým dětem? Pořídit si kabelku, batoh nebo raději zkrášlit svou zahradu a domov. Chcete podpořit české řemeslníky a rukodělce? Potom jste u nás správně." Navíc můžete tvořit v dílničkách nebo zkusit malování na obličej, čeká vás i ukázka řemesel. Třeba výroba skleněného zvířátka.

ZAHÁJENÍ SEZÓNY MUZEA VÁLKY 1866

Muzeum východních Čech v sobotu zahajuje turistickou sezónu v Muzeum války 1866. Kdy? V sobotu od 11 do 14:00, vše zahájí tradiční čestná salva. Následovat bude přednáška historika Josefa Šrámka, která odpoví na otázky spjaté s množstvím funerální architektury na bojišti bitvy u Hradce Králové. Válečnou paměť uctíme odhalením rekonstruovaného pomníku setníka Beckerse, které se uskuteční od 13 hodin v obci Chlum.

VYNÁŠENÍ SMRTHOLKY Z KRÁLOVÝHO HRADCE

"Jaro nám nastává, slunce jasně svítí, stromy se nám zelenají, ptáčkové zpívají, rozvíjej se kvítí." Vynášení smrti je zvykem, jenž pochází z pradávných dob pohanských. Děje se tak o Smrtné neděli, která je v pořadí pátá v předvelikonočním půstu. Má sice poněkud temný název, ale je plná veselí, radosti a naděje. Protože se vynáší smrt, která je symbolem zimy, nemocí, dlouhých nocí a všeho, co lidem škodí. Tím definitivně končí vláda zimy, začíná jaro a probouzí se nový život. Smrtná neděle a vítání jara se všemi místními zvyky a obyčeji můžete zažít v hradeckých Jiráskových sadech. Za zvuku lidových písní a říkadel "Smrtholku" nastrojí, vynesou a do vody na soutoku Labe s Orlicí vhodí v 15 hodin hradecké folklorní soubory ČERVÁNEK a  DUPÁK. Vstup zdarma.

HOKEJISTÉ ZMĚŘÍ SÍLY S LIBERCEM

5. čtvrtfinále hokejové extraligy se bude hrát na hradeckém zimním stadionu v neděli od 18 hodin. Hradečtí hokejisté se utkají s libereckými Bílými tygry.

Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

ZVEME: Na burgery, sportovní hry, folklorní festival a dětský den

Víkend bude v Hradci Králové a okolí opět bohatý na kulturní i sportovní akce. S dětmi můžete vyrazit na dětský den na Chlum nebo na mašinky do Domu dětí a mládeže. Na Bílou věž můžete i po tmě, koná se folklorní festival, Hradecké sportovní hry a ve Furutu můžete ochutnat…
Čtěte více

ZVEME: Bude se slavit den rodiny, koná se Nábleší i festival v letním kině

Jaké akce nabídne víkend v Hradci Králové? Konají se oblíbené farmářské trhy, tentokrát s kůzlátky. Do letního kina Širák můžete vyrazit na festival Na jednom břehu, který slaví 20 let své existence. Den rodiny se bude slavit v Žižkových sadech i na Hučáku.
Čtěte více

ZVEME: Dnes večer se zdarma otevřou všechna muzea a galerie

Královéhradecká muzejní noc dnes večer otevře brány všech hradeckých muzeí a galerií. Již po šestnácté se kulturní instituce v Hradci Králové a okolí připojují do celorepublikového cyklu muzejních nocí. Vypravit se do galerií a muzeí můžete mezi 18. hodinou a půlnocí.…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme