Zveme: V Hradci oslaví příjezd královny i svátek vína

Slavnosti královny Elišky už tento víkend
Slavnosti královny Elišky už tento víkend | autor: hradeckralove.cz

Pomalu začíná víkend a s ním i několik zajímavých akcí v Hradci Králové a jeho okolí. Některé pozvánky tu pro vás máme už na dnešní den. Zajít můžete například na tradiční Slavnosti královny Elišky, které vás zavedou do středověku, slavit se bude také Svátek vína na soutoku a to není zdaleka všechno. Pokud se chcete dozvědět, co všechno vám první zářijový víkend přinese, začtěte se do naší tradiční páteční pozvánky.

Do Hradce opět po roce zavítá královna Eliška Rejčka

Už dnes se Hradec Králové převleče do středověkého hávu a jako již tradičně přivítá královnu Elišku Rejčku. Slavnosti královny Elišky budou i letos plné ukázek středověkých řemesel, hudebníků, tanečníků, komediantů i kejklířů. „Historické slavnosti začnou 4. září v 17 hodin a ve 20.30 hodin vyvrcholí ohňovým průvodem z náměstí Svobody na Velké náměstí a vystoupením akrobatů s ohni na hlavní scéně před katedrálou. O den později po zvonění zvonu Augustin v 10 hodin se na Velkém náměstí otevře středověký jarmark s ukázkami starých řemesel, na sousedním Malém náměstí současně začne lidově-řemeslný trh. Dvě hodiny po poledni dorazí na Velké náměstí královna Eliška Rejčka s doprovodem a slavnost vyvrcholí po půl osmé večer koncertem středověkých kapel, videomappingem z historie města a ohňostrojem,“ uvedla mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Podle organizátorů lze show sledovat pouze z Velkého náměstí, z jiného místa nebude plnohodnotně vidět. Program bude probíhat také v Žižkových sadech. V sobotu od 10 do 18:30 zde budou probíhat Středověké hry pro malé i velké, rytířské ležení, sokolníci, šerm, kejklíři, divadla a ukázky jezdeckého umění. Na Malém náměstí v sobotu od 10 do 20 hodin bude probíhat lidově-řemeslný jarmark.

V souvislosti se slavnostmi dojde od šesté hodiny ranní 3. září do 18. hodiny 6. září k omezení parkování a provozu v historickém centru. Obslužnost ulice Karla Tomana a náměstí Jana Pavla II. bude zajištěna obousměrným provozem v Rokitanského ulici. Dne 5. září bude od 20.30 do 22 hodin kvůli ohňostroji z bezpečnostních důvodů omezen průchod ulicemi Rokitanského, Soukenická a Karla Tomana.

Vína z celého světa ochutnáte v pátek v Jiráskových sadech

Kolem čtyřiceti vinařství se návštěvníkům v pátek představí na Svátku vína na soutoku. Akce proběhne v Jiráskových sadech od 11 do 20 hodin. Návštěvníci se tak mohou těšit na ochutnávku desítek vín. Jednotlivá vinařství se představí ve vlastních stáncích s odborným výkladem. Zajímavostí budou například vysoce ceněná arménská vína, která pochází z nejstarších vinic na světě a izraelská pouštní vína z negevské oblasti. Z Nového světa se budou ochutnávat vína z Chile, Argentiny nebo Kalifornie. Evropu zastoupí například vína francouzská, italská, španělská, portugalská, německá, nebo rakouská. Vstupenku v předprodeji zakoupíte za 150 korun, na místě vás vyjde na 200 korun. Po předložení vstupenky návštěvníci obdrží degustační skleničku a vzorek vína na uvítanou. Jirákovy sady budou pro tento den pro běžný provoz uzavřeny, vstup bude od 11 hodin možný pouze se vstupenkou.

Program:

11:30 Hudební a taneční vystoupení školy Svítání

12:30 O všem, co ho napadne zpívá Michal Horák

14:00 První koncert kapely Mastix v nové sezóně

15:30 Módní přehlídka Ateliéru a galerie Jitky Šedivé (v růžové zahradě)

16:00 Vystoupení kapely VOILA!

17:00 Přednáška Anny Hýžové o raw stravě (v růžové zahradě)

17:40 Vyhlášení výsledků soutěže Hradecký pohár vína

18:00 Ondřej Ruml s hudebním nástrojem smyčkovačem

Historická vozidla přijedou o víkendu do Hradce

O tomto víkendu se také uskuteční XVI. Královehradecká veterán rallye 2015. Jde o pohodovou výletní jízdu, která startuje v pátek z Deštného v Orlických horách a je určena pro vozidla do roku výroby 1960. Akci pořádá Veteran Car Club Hradec Králové. Jízda v sobotu přijede také do Hradce Králové. Historická vozidla si budou moci lidé prohlédnout od 9 hodin dopoledne na Masarykově náměstí. K vidění budou stroje nablýskané i v původním stavu. Je zde představena historie silniční dopravy a silničních vozidel jak československé, tak i zahraniční výroby.

Hradecké nebe bude patřit letadlům

V sobotu a v neděli se také v Hradci Králové koná mezinárodní letecká přehlídka CIAF 2015. O akci, na kterou každý rok přijedou tisíce lidí, jsme vás podrobněji informovali už například v tomto článku. Přečíst si zde můžete která letadla letos na akci přijdou a jaký další program vás zde čeká.

Votroky čeká druhý zápas na domácí půdě

Naše poslední dnešní pozvánka vás zve do světa sportu. FC Hradec Králové čeká v neděli na Malšovickém stadionu od 15. hodin zápas s MFK Frýdek - Místek. Pro Votroky to bude druhé utkání na domácí půdě. „Cíl je jasný, musíme zvítězit," řekl před duelem trenér Bohuslav Pilný a dodal: „Chtěli bychom fanouškům předvést kvalitní fotbal, který podtrhne dobrý výsledek. Samozřejmě na fotbal se chodí kvůli gólům, takže i tady musíme být produktivní. Přejeme si, aby ten zápas kluci odpracovali, to ostatní už s tím přijde.“

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Škrtů v kultuře se vedení města nevzdá, některé festivaly zaniknou, jiní budou redukovat programy

Škrty v rozpočtu Calendarium Regina způsobily bouři na hradeckém kulturním rybníčku. Jak jsme již informovali, město se rozhodlo na kulturních akcích v roce 2020 ušetřit tři miliony korun. Některé projekty se tak dočkaly pokrácení dotací a jejich pořadatelé se rozhodli svou…
Čtěte více

Zveme: Na dětský den do rytířského hradiště, za veterány a na Slavnosti královny Elišky

Tento víkend bude v Hradci Králové nabitý událostmi - historické centrum města se oblékne do středověkého hávu, přijede totiž královna Eliška Rejčka se svou družinou. Můžete absolvovat noční prohlídku na Bílé věži či pozorovat zvoníky, jak nahoře rozezní zvon Augustin. Na…
Čtěte více

Hradec Králové se štěstím porazil Třinec 1:0

V 11. kole Fortuna národní ligy hostili fotbalisté Hradce Králové celek FK Fotbal Třinec. Pohled do tabulky jasně říkal, že domácí tým je favoritem. Jenže Votroci se museli obejít bez tvůrce hry Adama Vlkanovy a také bez ofenizivních středopolařů Zorvana a Durdeviče. Hradci před…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme