Zveme: Dušičky i Halloween. Víkendové akce budou patřit zesnulým

Na strašidelné jízdy a halloweenskou nadílku láká i Dětská železnice v Hradci Králové.
Na strašidelné jízdy a halloweenskou nadílku láká i Dětská železnice v Hradci Králové. | autor: Dětská železnice - oficiální FB stránka

Nadešel dušičkový čas a mezi víkendovými akcemi nejdete hned několik, které svátek zesnulých reflektují. Děti si mohou užít lampionový průvod nebo strašidelný Halloween - v Jiráskových sadech na ně bude čekat Bílá paní, čarodějnice, hejkal, lesní žínka, vodník, dryáda, duch nebo upířice. Na strašidelnou jízdu vyjede také Dětská železnice. Zesnulé v bitvě z roku 1866 uctí vzpomínková akce na Velkém náměstí, jak uctívali zemřelé naši předci v době kamenné se dozvíte v Archeoparku ve Všestarech. Konají se také farmářské trhy, filmový festival, brigáda Na Plachtě, uskuteční se noční prohlídka na Bílé věži a relaxovat se bude ve večerním aquaparku.

Festival nezávislého filmu

Festival nezávislých filmů Cinema Open proběhne v pátek a v sobotu v kině Bio Central. Jedná se už o devátý ročník festivalu, který vznikl ze záměru představit a konfrontovat nezávislou filmovou scénu z Česka a zahraničí v místech tradičního kina, udělit ocenění nejzajímavějším dílům, a to vždy za přítomností filmových hostů a osobností z filmové branže. Vstupné na nezávislé a dětské filmy a dílny je dobrovolné. Vstupné na film Všechno bude je 130 Kč. Festival můžete podpořit zakoupením permanentky za 190 Kč a užít si kompletní program.

Farmářské trhy

Tradiční farmářsko-potravinářské trhy najdete v sobotu od 8 do 12 hodin v ulici Letců, vedle obchodního centra Atrium.

Dušičky 1866

Tradiční dušičková vzpomínková akce k uctění památky padlých v bitvě u Hradce Králové 1866 se koná v sobotu na hradeckém Velkém náměstí. Ve 12:30 nástup před Katedrálou Sv. Ducha, pochod kolem chrámu dovnitř, ve 12:40 začne pietní akt u pomníku 18. pěšího pluku "královéhradeckého" uvnitř chrámu. Ve 13 hodin proběhne slavnostní vernisáž výstavy 1866 - poklady soukromých sbírek, ve sklepeních domu U Špuláků na Velkém náměstí. Ve 14 hodin začíná Konference předsedů spolků a velitelů jednotek k tématům 1866, setkání uniformovaných vojáků a příznivců historie v restauraci Nové Adalbertinum.

Život a smrt v pozdní době kamenné

V době dušičkových svátků vzpomínáme na naše předky. Bylo tomu tak i v pravěku? Jak se dříve uctívali zemřelí a jak mohly vypadat „dušičkové“ rituály? Odpovědi na tyto otázky najdete o víkendu ve všestarském archeoparku, který bude v sobotu i neděli otevřen od 13 do 17:30 hodin. Uvidíte hrob Amazonky z kultury zvoncových pohárů z Tišic a ukázku výroby keramických nádob, bohatý skříňkový hrob z řivnáčské kultury z Velvar a ukázku tepání měděných šperků. Komentovaná projekce k tématu začíná v 15 hodin, poté uvidíte odlévání mědi v jednoduché výhni, válečnictví v pozdní době kamenné a v 16:45 obřad – uctění zemřelých předků. Děti si budou moci vyrobit keramickou nádobku z kultury se zvoncovými poháry.

Brigáda Na Plachtě

Tradiční podzimní brigáda v hradecké přírodní památce Na Plachtě se koná v sobotu, sraz je na hrázi rybníka Plachta v  hodin. Budou se odstraňovat náletové dřeviny, vyhrabávat tráva, odklízet větve a uklízet odpadky. Nářadí bude v omezeném množství k dispozici, ale vlastní zahradní nůžky, pilky, rýče, hrábě a další jsou vítány. K dispozici bude káva, čaj, na ohni se budou opékat buřty. Ve 13 hodin se bude vysazovat Zoostrom svobody.

Hradecký Halloween

V sobotu v 16:30 bude zahájen strašidelný večer v Jiráskových sadech: "Připravili jsme pro vás osvětlený okruh dlouhý cca 600 m. Dětem budou na cestu svítit svíčky. 8 strašidel bude procházet, tancovat,skákat a celkově dovádět. Naším cílem je, aby děti nasály atmosféru místa a tajemna. Nechceme nikoho vystrašit k smrti. Strašidla budou přátelská. U každého strašidla bude cedulka s názvem, speciálními schopnostmi a úkolem/hádankou. Na každé dítě čeká sladká odměna." Vstupné stojí 80 korun, rodiče zaplatí polovinu.

Halloween na Dětské železnici

Tradiční akce "HALLOWEEN... aneb pojďte to s námi rozsvítit" startuje na Dětské železnici v sobotu v 15:30 a končí v 18 hodin. "Nezapomeňte s sebou přinést „světýlka“ (postačí zavařovací sklenice se svíčkou), nebo vydlabané dýně… prostě, ať nám park pěkně svítí," zvou pořadatelé. Na děti čeká malá halloweenská nadílka.

Město plné lampionů

"Vydejte se spolu s námi na průvod večerním městem," zvou organizátoři lampionového průvodu z organizace Sion. Vycházet bude v sobotu v 17 hodin z Malého náměstí, od 16:30 si zde budete moci pořídit lampiony. Půjde se přes parkoviště Flošna a centrum Sion v Malšovicích až do ulice Na Kotli. 

Noční prohlídka na Bílé věži

Na mimořádných nočních prohlídkách Bílé věže spatříte město Hradec Králové z ptačí perspektivy a v působivém nočním osvětlení. Noční prohlídka se koná tuto sobotu od 20 do 24 hodin, nejpozději hodinu před zavírací dobou. Počet návštěvníků věže je v jednom okamžiku omezen na 30.

Relaxační večer v aquacentru

V sobotu si můžete vychutnat v městských lázních od 20:30 do 23 hodin relaxační večer. Aquacentrem se rozezní relaxační hudba a rozsvítí se svíčky. Vedle bonusů této akce, jako jsou zvýhodněná cena vstupu bez časových doplatků (90 Kč pro majitele čipových hodinek a 110 Kč za jednorázový vstup), vstup do sauny v ceně nebo akce na baru v podobě zvýhodněné ceny šampaňského, je pro návštěvníky ve spolupráci s nově otevřeným masérským salonem v budově městských lázní připravena ochutnávka thajských masáží zdarma. 

Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Na dětský den, studentský festival, závody i burgery

Jaké akce slibuje víkend v Hradci Králové? Na Bílou věž zavítá sama královna, aby děti provedla a pasovala je na prince a princezny. Bude se konat krajská výstava psů, u Futura bude celý víkend možné ochutnat všechny možné druhy burgerů a dalších dobrot. Můžete vyrazit na dětský…
Čtěte více

Zveme: Na vynášení Smrtholky či jarní a velikonoční jarmarky

Co nás čeká o víkendu v Hradci Králové? Hned několik jarmarků a trhů - Jarní farmářské trhy ve Futuru, farmářsko-potravinářské trhy u Atria a Velikonoční jarmark v Adalbertinu. Hradecké folklorní soubory budou vynášet smrtku, Petrof Gallery zve na Dubnové slavnosti vína. V…
Čtěte více

Zveme: Na festival Cyklocestování, svatební veletrh či FamilyFest

Víkend bude v Hradci Králové nabitý zajímavými akcemi a festivaly. Před Klicperovým divadlem dnes vystoupí herci a spřátelení hudebníci na podporu Ukrajiny. Můžete vyrazit na svatební veletrh v obchodním centru Aupark, na festival Cyklocestování nebo na FamilyFest do kina Bio…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme