Výměny chytrých semaforů omezí provoz v Hradci. Kdy a kde to bude?

Plynulejší dopravu slibuje nový systém.
Plynulejší dopravu slibuje nový systém. | autor: hradeckralove.cz

Už téměř rok můžeme na křižovatkách Hradce pozorovat výměny semaforů. Jde o inteligentní dopravní systém, který by měl po městě zajistit plynulejší dopravu, měl by preferovat městské autobusy a vůbec celou situaci zlepšit. Upravují se i semafory a přechody pro chodce.

Právě kvůli úpravám přechodů bude ve středu 4. května v podvečer na několik hodin omezen provoz v Pilnáčkově ulici na druhém silničním okruhu v místě u obchodního zóny, kde budou měněny signalizační portály. V průběhu první poloviny května pak bude na 14 dnů  částečně uzavřena také křižovatka ulic Resslova a M. D. Rettigové. Kompletní dokončení systému a jeho spuštění do zkušebního provozu připravuje město na podzim letošního roku.

Pomoc ale i kontroly rychlosti

„Systém může v případě tvorby kolon například prodloužit zelený signál na křižovatkách ve frekventovaných lokalitách, aby z ucpaného místa rychle odjelo co nejvíc aut. To bude využitelné třeba v dopravních špičkách. Jeho součástí bude samozřejmě celá řada dalších užitečných modulů, včetně modulů sankčních, které budou kontrolovat rychlost vozidel,“ vysvětluje primátor města Alexandr Hrabálek.

Kdy a kde budou větší uzavírky?

První větší uzavírka se v rámci výměny světelné signalizace připravuje v Pilnáčkově ulici na okruhu, kde bude ve středu 4. května od 17 hodin na několik hodin omezen provoz, večer pak bude zhruba na hodinu silnice zcela uzavřena. Další uzavírka je naplánována v první polovině května na křižovatce ulic Resslova a M. D. Rettigové. Průjezdná bude trasa po okruhu od křižovatky s třídou Karla IV. směrem na Labský most, v opačném směru bude část okruhu zcela uzavřena. Objízdná trasa povede přes křižovatku ulic Antonína Dvořáka a Na Okrouhlíku.  

„V současnosti je z 34 světelně řízených křižovatek stavebně dokončeno 17. Pokud jde o přechody pro chodce, kterých se projekt týká, tak hotové jsou tři ze čtyř. Stávající stav na křižovatkách je jakýmsi mezistupněm, který dovoluje dodavatelské firmě odladit jednotlivé kroky směřující k plnému nasazení inteligentního řízení dopravy v Hradci Králové,“ uvádí náměstek primátora pro oblast investic města Jiří Bláha.

V těchto dnech probíhají výměny semaforů a další potřebné úpravy na křižovatkách ulic Akademika Bedrny a Pilnáčkova, dále Víta Nejedlého a Jižní (Orlice park shopping), na křižovatce Kutnohorské a Pražské ulice a u Petrofu na křižovatce ulic Brněnská a Na Brně.

Za celý systém včetně nákladů šestiletého provozu, servisu a dalších služeb město zaplatí 229,3 milionu korun, přičemž část nákladů uhradí z dotace. S dokončením stavebních prací na inteligentním dopravním systému se počítá na podzim letošního, k uvedení zařízení do plného provozu by mělo dojít v roce 2023.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
28.4.2022 08:25
Franta (neregistrovaný)
Chytré křižovatky
Nebude to fungovat, pokud budou řidiči DP na nesvětelných křižovatkách dávat přednost mladým dívkám. Jezdím s DP velmi často a pokud jde k přechodu mladá dívka a nevstoupila do silnice, tak ji rukou ukáže, aby šla. Další brzdou je křižovatka s vodotryskem. Tam jsou ve špatném místě přechody pro chodce, a kdyby byli 50 m od kořene křižovatky, tak se pomocí zipu doprava zlepší. To by musel někdo přemýšlet, když to schvaloval. Pak můžete mít chytré křižovatky všude a nebudou fungovat nikde.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Panely s nejbližšími odjezdy vozů MHD jsou často mimo provoz. Dopravní podniky ty rozbité vymění

Pokud cestujete v Hradci městskou hromadnou dopravou a zvykli jste si rychle mrknout na elektronické panely s nejbližšími spoji, určitě jste zaznamenali, že na některých zastávkách zkrátka nefungují. Hradecký dopravní podnik těch rozbitých eviduje celkem 19. Bohužel náhradní…
Čtěte více

V testovacím provozu radary zaznamenaly 20 tisíc překročení rychlosti. Zatím je to bez pokut

Už necelé dva měsíce jsou v hradeckých ulicích rozmístěny radary, které měří řidičům rychlost. V testovacím provozu se ukázalo, že těžkou nohu na plynu má ve městě docela dost řidičů. Radary naměřily 20 tisíc případů překročení rychlosti.  Zatím magistrát přestupky neřeší,…
Čtěte více

Ženám dnes popřeje dopravní podnik i cestou autobusem

Dnešní mezinároní den žen můžete oslavit i cestou do práce. Hradecký dopravní podnik se opět rozhodl - v ČR stále poněkud netradičním způsobem - oslavit Mezinárodní den žen. Po ulicích města začal od pátku 24. února jezdit trolejbus se speciálním polepem Městská Doprava Ženám. V…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme