V moderní přístavbě muzejního depozitáře budou badatelny, přírodovědecká knihovna a přednáškový sál

Pohled do moderní přístavby, kde bude i muzejní knihovna.
Pohled do moderní přístavby, kde bude i muzejní knihovna. | autor: Miroslav Beneš

Rekonstrukce Gayerových kasáren, přesněji budovy, která od roku 1992 slouží Muzeu východních Čech by měla být dokončena v polovině tohoto roku. V létě by pak mělo začít velmi náročné stěhování sbírek, pracoven a konzervátorských dílen. Rekonstrukce je jednou z nejvýznamnějších investičních akcí Královéhradeckého kraje. Informaci přináší Muzeum východních Čech.

V budově bylo především zázemí odborných oddělní s centrálními depozitáři  archeologického, historického a přírodovědeckého oddělení. Dále zde sídlí konzervátorské a restaurátorské dílny, fotopracoviště, provozní a servisní pracoviště muzea.

Cílem rekonstrukce je oprava stávající historické budovy a modernizace vnitřních prostor, včetně depozitářů vybavenými nejmodernějšími posuvnými úložnými systémy (kompaktory). Budova se zároveň částečně otevře veřejnosti, pro kterou budou přístupné i některé depozitáře.

Úspěšně pokračující přestavba také zahrnuje moderní dvoupodlažní přístavbu, ve které budou umístěny badatelny, přírodovědecká knihovna a přednášková místnost. Veřejnosti budou také zpřístupněny pozůstatky vojenského opevnění, které byly odhaleny během stavebních prací na přístavbě.

"Generální rekonstrukce bude dokončena v polovině roku 2021 a od července téhož roku je naplánováno logisticky velmi náročné stěhování sbírek, pracoven, konzervátorských dílen zpět do budovy. Sbírka muzea čítající přes dva miliony sbírkových předmětů a odborná pracoviště tak budou opět soustředěny do centrální depozitární budovy z dosavadních provizorních prostor v Čelákovicích, Rychnově nad Kněžnou, Stěžerech, Všestarech a Hradci Králové-Pouchově. Stěhování a ukládání sbírkových předmětů do nově vybavených depozitářů pak bude s velkou pravděpodobností ukončeno v červenci 2023," uvádí Jaroslav Zámečník z muzea.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Muzeum chystá expozice za 20 milionů, přiblíží královskou historii Hradce

Muzeum východních Čech během léta pokračuje v přípravách nových městských expozic, které návštěvníci budou moci obdivovat už na podzim letošního roku. Týkat se budou města Hradce Králové a jeho královské historie. Kromě stálé výstavy zde dodavatelská firma zajišťuje osvětlení,…
Čtěte více

Zveme: Hradec se o víkendu rozezní hudbou, od dixielandu přes folk až po jazz

Víkendový Hradec Králové bude tentokrát především hudební, nabízí se hned několik koncertů. Na piletickém Šrámkově statku zahraje v pátek večer dixielandová skupina Nadoraz, v letním kině Širák zahrají v neděli hned tři folkové kapely a v Jiráskových sadech Art Jazz Band.…
Čtěte více

Badatelé z muzea se začnou do Gayerových kasáren stěhovat v létě. Opravy stály 270 milionů

Královéhradecký kraj dokončil stavební práce rekonstrukce Gayerových kasáren v Hradci Králové. Stavební práce zde probíhaly od září 2019 a stály 270 milionů korun. Modernizované prostory nyní kraj vybaví nábytkem a stěhovat se sem v létě začnou pracovníci Muzea východních Čech.…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme