V moderní přístavbě muzejního depozitáře budou badatelny, přírodovědecká knihovna a přednáškový sál

Pohled do moderní přístavby, kde bude i muzejní knihovna.
Pohled do moderní přístavby, kde bude i muzejní knihovna. | autor: Miroslav Beneš

Rekonstrukce Gayerových kasáren, přesněji budovy, která od roku 1992 slouží Muzeu východních Čech by měla být dokončena v polovině tohoto roku. V létě by pak mělo začít velmi náročné stěhování sbírek, pracoven a konzervátorských dílen. Rekonstrukce je jednou z nejvýznamnějších investičních akcí Královéhradeckého kraje. Informaci přináší Muzeum východních Čech.

V budově bylo především zázemí odborných oddělní s centrálními depozitáři  archeologického, historického a přírodovědeckého oddělení. Dále zde sídlí konzervátorské a restaurátorské dílny, fotopracoviště, provozní a servisní pracoviště muzea.

Cílem rekonstrukce je oprava stávající historické budovy a modernizace vnitřních prostor, včetně depozitářů vybavenými nejmodernějšími posuvnými úložnými systémy (kompaktory). Budova se zároveň částečně otevře veřejnosti, pro kterou budou přístupné i některé depozitáře.

Úspěšně pokračující přestavba také zahrnuje moderní dvoupodlažní přístavbu, ve které budou umístěny badatelny, přírodovědecká knihovna a přednášková místnost. Veřejnosti budou také zpřístupněny pozůstatky vojenského opevnění, které byly odhaleny během stavebních prací na přístavbě.

"Generální rekonstrukce bude dokončena v polovině roku 2021 a od července téhož roku je naplánováno logisticky velmi náročné stěhování sbírek, pracoven, konzervátorských dílen zpět do budovy. Sbírka muzea čítající přes dva miliony sbírkových předmětů a odborná pracoviště tak budou opět soustředěny do centrální depozitární budovy z dosavadních provizorních prostor v Čelákovicích, Rychnově nad Kněžnou, Stěžerech, Všestarech a Hradci Králové-Pouchově. Stěhování a ukládání sbírkových předmětů do nově vybavených depozitářů pak bude s velkou pravděpodobností ukončeno v červenci 2023," uvádí Jaroslav Zámečník z muzea.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

V Hradci ožívá kultura, otevírají se instituce a připravuje se prázdninová akce

Návštěvníky zve k prohlídce Bílá věž, galerie moderního umění nebo Muzeum východních Čech. Další královéhradecké kulturní organizace spojily své síly a na letní měsíce připravují pro své návštěvníky a diváky speciální program, Hradeckou kulturní pátračku. Ta bude zahájena 1.…
Čtěte více

Přestavba Gayerových kasáren za 270 milionů je téměř hotová

Přestavba Gayerových kasáren na moderní muzejní depozitář se pomalu chýlí ke konci. Stavební práce jsou téměř hotové, v budově se nyní dodělávají závěrečné práce, maluje se zábradlí, instalují zásuvky nebo světla. Kompletní modernizace bude dokončená do konce roku…
Čtěte více

Hradecké muzeum má ve své sbírce poklad z mladší doby železné

Muzeum východních Čech má ve své sbírce pozoruhodný soubor artefaktů z mladší doby železné (neboli doby laténské, 480/460 – 40 př. n. l.). Doslova poklad našel spolupracvník muzea Miloš Skřepa před více než rokem na Trutnovsku. Šlo o hromadný nález čítající celkem 15 předmětů,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme