V hradeckých lesích se kácely stromy pravěkými sekerami

Archeologové zkoušeli pravěké nástroje.
Archeologové zkoušeli pravěké nástroje. | autor: městské lesy

Experimentální archeologové si v hradeckých lesích vyzkoušeli kácení replikami pravěkých seker. Sekery i kmeny budou součástí nové expozice Archeoparku pravěku Všestary o nástrojích z doby kamenné. Archeologové už jednou s kamennými broušenými nástroji v hradeckých lesích pracovali. Do lesa se vypravili znovu, aby se dozvěděli ještě více o tom, co tahle činnost před 7000 lety obnášela.

Archeologové se do stromů v hradeckých lesích v pondělí pustili deseti nástroji různé hmotnosti, velikosti a tvaru. "Násady byly tentokrát z jasanu. Dub o průměru 21 centimetrů padl po 29 minutách, dále byl krácen na výřezy, které budou dále použity při pokusech experimentální archeologie," uvádějí Městské lesy Hradec Králové. Právě v hradeckých lesích archeologové repliky seker vyzkoušeli.

"V dalším pokusu s používáním kamenných broušených nástrojů z mladší doby kamenné jsme v Městských lesích města Hradec Králové použili při kácení a dělení dubu repliky deseti vrtaných seker. Tentokrát zasazených na násady z jasanu," upřesnil Archeopark pravěku Všestary.

Ředitelem archeoparku ve Všestarech je Radomír Tichý. „Použití nástrojů v lese probíhalo dobře a budeme se věnovat dalšímu zpracování dřeva. Stále je otevřený prostor pro testování dalších způsobů upevnění seker v násadách a také sledování stop pro použití nástrojů, které bude možné porovnávat s archeologickými nálezy. To nám chybí nejvíce“, řekl R. Tichý.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Výlov Datlíku byl úspěšný, cena vánočního kapra bude letos vyšší

První z královéhradeckých rybníků vydal na začátku právě minulého víkendu své bohatství. Městské lesy vylovily Datlík na okraji města a akce pro veřejnost přilákala stovky lidí. Výlovy začaly v celém kraji a ceny vánočního kapra se budou lišit o desítky procent. Hradečtí lesníci…
Čtěte více

ZVEME: Na divadlo do Amfiteátru a za římskými legionáři do Archeoparku

I další srpnový víkend nabídne v Hradci Králové pestrou paletu akcí. Lesní divadlo na Chlumu uvede anglickou komedii v hlavní roli s Václavem Vydrou. Na hradeckém letišti se koná festival SodaPop, ve všestarském Archeoparku budou bojovat římští legionáři. Na Tylově nábřeží se…
Čtěte více

Jaké novinky v lesích a vodách v okolí Hradce nás letos čekají?

Rozšíření obory s jeleny, nová obůrka s divočáky, dokončení lesního okruhu s napojením mimo hlavní silnici u Zděné boudy směrem k Lesnímu hřbitovu, obnova tůně v přírodní památce Běleč – střelnice. To vše má v plánu společnost Městské lesy Hradec Králové…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme