V Hradci šlo za tři roky více než čtvrt miliardy na opravy škol a nové školky a jejich vybavení

Opravy v ZŠ Štefánikova | Foto: Jiří Gangur
Opravy v ZŠ Štefánikova | Foto: Jiří Gangur

Opravdu ve velkém se pustilo za poslední tři roky město Hradec Králové do oprav škol, výstaveb nových školek, hřišť či do nákupu vybavení. Vyrostla mateřská škola Podzámčí a další dvě montované školky. Většina škol a školek dostala nové fasády, okna i žaluzie a ve třídách přibyla téměř stovka interaktivních tabulí. Tak nákladné investiční práce na školských budovách za poslední tři roky jsou ojedinělé a radnice si od nich slibuje nejen prodloužení životnosti budov, ale hlavně snížení tepelných úniků. Vedení města uvádí, že výbava škol a její postupná obnova je nutná pro zlepšování komfortu dětí i jejich pedagogů. 

Asi největší díl peněz do školských budov, zhruba 170 milionů korun, putoval z odboru správy majetku města. „Během tří let se na osmatřiceti školských budovách podařilo například udělat fasády vyměnit okna a instalovat nové žaluzie. Nejnáročnější byly asi rekonstrukce škol, v nichž se vyskytovaly boletické panely, které se podařilo odstranit. Rovněž počet vyměněných oken se blíží dvěma tisícům, což se už projevuje v úsporách tepla,“ uvedl náměstek primátora pro správu majetku města Martin Soukup. Dodal také, že ruku v ruce s těmito výdaji vynakládají ročně ze svého rozpočtu technické služby zhruba 24 milionů korun na nutné opravy a údržbu exteriéru i interiéru budov.

Za poslední tři roky muselo město vyřešit narůstající počet dětí ve školkovém věku a postavit několik školek. „Nové montované školky vznikly v Kuklenách i v Mandysově ulici. Zatím poslední školka, která už slouží dětem, vyrostla na Moravském Předměstí v Podzámčí. Chystáme stavbu další školky ve Svobodných Dvorech a v Úprkově ulici,“ vypočítal za oblast investic náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Investic se dočkala i hřiště, město pro děti pořizovalo také interaktivní tabule

Nejen školky, ale i dětská hřiště nezůstala bez povšimnutí, například jedno z největších vyrostlo v Plotištích. Mnohé školy a školky však dostaly v posledních dvou letech i moderní výbavu. Hradecká radnice jim pořídila na příklad téměř stovku interaktivních tabulí. „Pro žáky základních škol je interaktivní výuka nositelem nových myšlenek a moderního stylu výuky. Takové tabule však mohou sloužit i k projektům, jako je Internet pro seniory,“ informuje Anna Maclová, náměstkyně odpovědná za oblast školství. 

Hradec bude investovat dál

Investice do škol a školek je však nikdy nekončící proces. „Čeká nás ještě zateplení základních škol Milady Horákové a Sever, zmíněná výstavba školky ve Svobodných Dvorech, dál budeme pokračovat v revitalizaci Benešovy třídy a v rozpočtu už má své místo i stavba parku Skleněnka. Plánů je mnoho, ale cílem zůstává udržet vyrovnaný rozpočet,“ podotkl k tématu Zdeněk Fink, primáto města.

Zdroj: Magistrát města Hradec Králové

Opravy v ZŠ Štefánikova | Foto: Jiří Gangur Opravy v ZŠ Štefánikova | Foto: Jiří Gangur
Opravy v ZŠ Štefánikova | Foto: Jiří Gangur Opravy v ZŠ Štefánikova | Foto: Jiří Gangur

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
25.11.2015 15:28
Lenka (neregistrovaný)
Dobrý den ,naše školka prošla rozsáhlou rekonstrukcí před 5 lety. Musím říct, že ke spokojenosti jak žáčků tak personálu. Jediné co nám ve školce chybělo, byla interaktivní tabule v učebně předškoláků. Letos jsme v rozpočtu vyštřili peníze a na doporučení jsme si objednali na www.tabuledoskoly.cz tabuli, určenou přesně pro naše potřeby a k tomu několik aplikací a programů určených k výuce přesškoláků. Je to velice příjemné zpestření, jak pro děti tak pro nás.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Doporučujeme
Nahoru