V Hradci je k vidění vlak československých legionářů, vstup je zdarma
Štábní vagon, plošinový vůz s obrněným vozem, kovářská dílna, nebo třeba železniční polní nemocnice. Nejen to mohou vidět návštěvníci Legiovlaku na hlavním nádraží v Hradci. Ten seznamuje veřejnost s životem československých legionářů, kteří bojovali na Sibiři. Historická souprava bude na odstavné koleji do 28. června, kdy na letní prázdniny zamíří do Prahy.
V celkem jedenácti zrekonstruovaných vagonech přiváží Legiovlak do Hradce atmosféru bojů na východní frontě. Jednotlivé vozy jsou vypadají tak, jako před sto lety, když v nich našli své zázemí českoslovenští legionáři na Transsibiřské magistrále. Na návštěvníky čeká například replika poštovního vozu, plukovní prodejna či železniční nemocnice. Dobové je i vybavení vagonů s výjimkou jediného – obytného vozu, který není přístupný veřejnosti a slouží současné „posádce“ Legiovlaku. Návštěvníci si tak mohou vyzkoušet, jaké to je stát za kulometem obrněného vozu, nebo být zavřený v Těplušce – původně nákladním vagonu, který po zateplení sloužil k ubytování mužstva. „Vlaky sloužily jako pojízdná kasárna a staly se do roku 1920 domovem našich vojáků, kteří si je postupně dovybavovali a zdobili,“ řekl Deníku tiskový mluvčí legionářské obce Miloš Borovička. K vidění je také replika obrněného vozu Austin, který má zajímavou historii. „V roce 1918 se podařilo příslušníkům 1. pluku čs. legií v Rusku ukořistit nepřátelský vlak na nádraží v Penze. Součástí vlaku byl i plošinový vůz s jednověžovým Austinem. Tak začala kariéra tohoto broněviku v legiích. Ihned byl zařazen do stavu a nasazen do bojů s bolševiky. Službu v legiích ukončil v roce 1920, kdy byl před odjezdem vojska z Vladivostoku prodán. Jeho další osud není znám, ale předpokládá se, že se do dnešních dnů bohužel nedochoval,“ uvedla na stránkách magistrátu města jeho tisková mluvčí Magdalena Vlčková.
Projekt Legie 100, který připomíná kulaté výročí první světové války, organizuje Československá obec legionářská. Pro Legiovlak odkoupila obec 11 rakousko-uherských vagonů, které postupně během několika měsíců zrekonstruovali do podoby, v jaké byly vozy legionářů před sto lety. Vstup na akci je zdarma, expozice je přístupná ještě zítra od 8 do 18 hodin a oba víkendové dny od 9 do 19 hodin.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
Vložit nový komentář
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.