Štítky: | Magistrát | Poplatky |

Svatby v létě frčí i letos

Ilustrační foto | Zdroj: Pixmac
Ilustrační foto | Zdroj: Pixmac

Přes sto padesát svateb  musejí zajistit pracovníci královéhradecké matriky od června do konce srpna, toto období je mezi snoubenci stále nejžádanější. Letos mohou páry navíc ocenit i nové ozvučení v Jiráskových sadech. Často vyhledávanými místy pro uzavření manželství je v tomto období kromě domu U Špuláků i Studijní a vědecká knihovna, Muzeum východních Čech či rybník Výskyt v městských lesích.

Některé páry se rozhodly uzavřít sňatek v domácím prostředí. Od července tohoto roku však snoubenci musí počítat se zavedením poplatku pokud chtějí svatbu jinde, než-li v obřadní místnosti či v jiný než radnicí určený termín. 

Zatímco v dubnu uzavřelo manželství jen 22 párů, v červnu už to bylo o 45 více. Statistiky z královéhradecké radnice uvádějí, že naopak v zimních měsících zájem tradičně opadá, svědčí o tom pouhých 29 sňatků v období od ledna do března.

Páry stejného pohlaví mají na magistrátu svou vlastní obřadní síň

Letos v létě projevily čtyři páry zájem uzavřít registrované partnerství, do něhož partneři vstupují v obřadní síni, která je pro podobné akce zřízena přímo v hlavní budově magistrátu. „Není výjimkou, že snoubenci si výslovně přejí uzavřít v této místnosti i klasické manželství. Většinou s sebou nemívají více hostů a obřad je spíše v kruhu rodinném,“ vysvětluje Ľudmila Ducháčová, vedoucí odboru správního Magistrátu města Hradec Králové

Jiráskovy sady však stále vedou

Množí se žádosti snoubenců o zajištění obřadu na jiném místě, než v domě U Špuláků. Letos matrikářky musely s oddávajícím nejednou zavítat i do domácího prostředí, například i na uzavřených soukromých zahradách si páry říkají často své „ano“.

Dalšími lákavými místy jsou vyzkoušené prostory v muzeu či ve Studijní vědecké knihovně. „Vzhledem k tomu, že nejžádanějším místem mimo obřadní místnost stále zůstávají  Jiráskovy sady, rozhodl se magistrát zkvalitnit celý průběh slavnostního obřadu. Obřady jsou zde ozvučeny, což je pohodlné pro oddávající i pro matrikářku. Lze tu pohodlně přehrát i reprodukovanou hudbu. Je zde také vytvořeno zázemí pro svatební hosty, ale i pro případný hudební doprovod, který si snoubenci mohou zajistit dle svých představ,“ zdůvodňuje Ľudmila Ducháčová.

Od července se platí nové poplatky za obřad mimo 

Od července snoubenci hradí provozní poplatky za svatební obřady, které se konají mimo stanovenou dobu nebo na jiném místě než v obřadní místnosti, ale i třeba svatební obřady, které se konají ve státní svátek či v neděli. 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Nové veřejné osvětlení v Hradci by mělo šetřit energii i oči

Ekologičnost, vysoká životnost a levnější provoz, takové jsou parametry nového osvětlení, které postupně v několika etapách vystřídá to stávající. Jako první, a to už začátkem června, se změny dočká tzv. velký okruh, osvětlení bude vyměněno po celé jeho délce. Radnici se navíc…
Čtěte více

Stížnosti se na magistrát dostanou skrze aplikaci. Vyřešila se jich už tisícovka

Aplikaci Munipolis, díky které je možné nahlašovat drobné závady nebo upozornit na nedostatky ve veřejném prostoru, si od spuštění v loňském říjnu stáhly téměř dva tisíce uživatelů. Jejím prostřednictvím se již podařilo vyřešit tisíc případů po celém Hradci. Aplikace kromě…
Čtěte více

Město chce dát lidem možnost rozhodovat o části rozpočtu. Zatím hledá pro projekt název

Hradec chce zapojit své obyvatele do rozhodování části městských financí. Město už minulý rok spustilo několik participativních aktivit a projektů. Ani v tomto roce nechce od tohoto trendu upustit a tak spustí úplně první ročník participativního rozpočtu u nás. Co to vůbec…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme