Strážníci také nafukují pneumatiky, půjčují hevery či kontrolují příbuzné

Strážníci pomohou i s opravou auta.
Strážníci pomohou i s opravou auta. | autor: MP HK

Strážníci Městské policie v Hradci Králové se nenudí a určitě jen nerozdávají "botičky". Během jediného dne přijmou operační důstojníci téměř 150 volání na linku 156 a hlídky v ulicích města řeší průměrně až 120 událostí. Často strážníci řeší situace, které zdaleka nespadají pod jejich povinnosti. Pomáhají vzdáleným příbuzným zjistit, jestli jsou jejich blízcí v pořádku, poradí s orientací ve městě, nafukují pneumatiky, půjčují hevery, pomáhají zbloudilým zvířatům nebo zaplatí potřebným lístek na vlak, když se potřebují někam dostat.

Nejčastěji strážníci pomáhají lidem s orientací ve městě, hledáním adres firem i institucí, ale často poskytují také pomoc nad rámec svých zákonných povinností. Na linku 156 volají i lidé, kteří žijí v jiném městě nebo zemi a mají starost o své rodiče nebo rodinné příslušníky, protože ti se jim delší dobu neozývají a neberou telefon.

"Časté jsou případy, kdy nemohoucí nebo invalidní lidé zavolají, že ve svém bytě upadli a nemohou se zvednout. Hlídky často pak i zprostředkují opuštěným seniorům kontakt na sociální pracovníky. Pomohou vyřešit problém s domácími mazlíčky, o které se starší nemohoucí člověk není schopen postarat, zajistí veterinární péči nebo dokonce ostříhání," uvádí příklady Eva Kněžourová, mluvčí hradecké městské policie.

K celkem běžné pomoci pak patří například situace, kdy řidič nebo řidička potřebuje pomoc při výměně či nafouknutí pneumatiky, nastartováním vozidla nebo zapůjčením heveru. Hlídky velice často kontaktují majitele, kteří nechali u zaparkovaných vozidel otevřená okénka, dveře, kufr nebo v zámku klíče od vozidla. Bloudícího řidiče pak vyvedou z města, navedou na správnou cestu, nebo hledanou adresu.

Nejednou lidem v hmotné nouzi strážníci zaplatí lístek na vlak či autobus, aby se dostali domů, v zimních měsících zaplatí nocleh v azylovém domě, upořádají sbírku hraček pro děti, které se se svými rodiči ocitly v azylovém domě, či darují lidem bez domova obuv, oblečení nebo stravenky na jídlo.

Běžně strážníci poskytují lidem informace a kontakty na firmy, které jsou schopné jim v jejich situaci nejlépe pomoci (například nouzovým otvírání dveří), nebo na organizace a právní poradny, kde jim mohou poradit a navrhnout řešení.

"Lidé by se neměli bát městskou policii zavolat, pokud se ocitnou v situaci, kterou nedokážou v té chvíli zvládnout. Určitě budou vyslyšeni. Buď jim pomohou sami strážníci nebo zavolají příslušnou instituci či poradí kontakt," dodává mluvčí.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
18.1.2018 15:20
B. (neregistrovaný)
Goebbels hadr
Ha, ha, ha, pohádky naší babičky...

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Doporučujeme
Nahoru