Štítky: | rozhledna | milíř |

Sezonu rozhledny Milíř ve Vysoké předčasně ukončil strakapoud. Do sloupů vykutal díry

Rozhledna Milíř je uzavřena.
Rozhledna Milíř je uzavřena. | autor: wikimedia

Plány na oslavy osmého výročí provozu rozhledny ve Vysoké nad Labem a vůbec celou letošní sezónu ukončil jeden přibližně dvacet centimetrů velký pták. Přesněji řečeno, ptačí rodinka. Co se přihodilo? Důvod je neobvyklý: do dřevěných sloupů nosné konstrukce se s vervou pustil strakapoud. Informaci přináší Český rozhlas Hradec Králové.

Dole u rozhledny je bezprostřední okolí obehnáno červenou páskou a příchozí si mohou na cedulích přečíst informace o nastalé situaci. Část z otvorů v nosných sloupech je vidět i ze země.

„Támhle na té stojině jsou vidět stopy po práci strakapouda," ukazuje pro rozhlas správce rozhledny Milan Danihelka. Poškození přitom není na všech sloupech. Strakapoud si vybírá, vysvětluje nezávislý starosta Vysoké Jiří Horák. „Ty tři nosné sloupy jsou z lepeného, osoustruženého dřeva o průměru 40 centimetrů. A zřejmě to strakapoudovi dobře zní. Když na to poklepe, tam mu připadá, že je to suché."

Rozhledna funguje osmým rokem a desítky strakapoudů jsou v okolním lese také pořád. Co se tedy změnilo? Přišel covid, říká starosta. „Vždy na jaře začal strakapoud tesat, asi hledal potravu. A zkoušel vyklovávat dutiny na zahnízdění. Ale vždy jsme ho stačili zahnat, protože už v březnu jsme rozhlednu otevírali. Tím pádem tam neměl klid a nestačil zahnízdit. Ovšem přišel covid a letos jsme otevřeli až v polovině května."

Tentokrát strakapoud stihl vyvést mladé, v čemž ho obec nechtěla rušit. Pak ale stav sloupu nechala posoudit statikem a pozvala si odborníky z výzkumného ústavu dřevařského, kteří by měli poradit, co dál.

Zatím je rozhledna uzavřená, výsledky rozborů by měly dorazit ještě v říjnu. Jestli je sloup špatný, může být obec strakapoudovi vlastně vděčná, říká správce Milan Danihelka. „Určitě jsme rádi, že nás upozornil na tento problém, protože bychom o tom vůbec nevěděli a mohlo by do budoucna dojít k nějakému neštěstí."

Obec pak nechá rozhlednu opravit, buď bude stačit jen vytmelení otvorů, nebo bude potřeba vyměnit celý sloup. Peníze na to půjdou z rozpočtu.

„Rozhlednu máme pojištěnu na vandalismus, na přírodní živly, ale na strakapouda samozřejmě žádná pojistka není. Tak jsem to probíral s makléřem, který nám pojistku zajišťuje, a ten uvedl, že by mohlo jít o stejný typ pojištění, jako když má někdo zateplený dům a strakapoud nebo datel mu tam vyklove díry. To je pojistná událost. Ale plnění je tam jen do 10 tisíc korun. A to nám moc nepomůže," popisuje starosta Jiří Horák.

Náklady na opravu by v horším případě mohly jít až do statisíců korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Rozhledna Milíř začátek sezony nestihne, nikdo ji zatím nechce opravit

Rozhledna Milíř ve Vysoké nad Labem začátek letošní sezony rozhodně nestihne. Loni na jaře ji poničil strakapoud a obec dosud nevybrala firmu, která by ji opravila. Do výběrového řízení se nikdo nepřihlásil, bude se tak muset opakovat. Informaci přináší server Hradecká drbna.
Čtěte více

Zveme: V Hradci uvidíte během svátků živý betlém i Dětskou vánoční hru

Štědrý den i oba vánoční svátky budou v Hradci Králové nabité zajímavými akcemi. Ve Svinarech uvidíte betlém se zvířaty, otevře se dřevěný kostelík v Jiráskových sadech a také rozhledna ve Vysoké nad Labem. Rodiny mohou putovat za jesličkami od Biřičky, nadšenci poběží udělat…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme