Rozsáhlé pohřebiště ve Hvozdnici u Hradce vydalo archeologům unikátní nálezy
Archeologové mají u Hradce Králové další nové objevy. Na nalezišti ve Hvozdnici, jen několik kilometrů od východočeské metropole, probíhá už čtvrtá sezona záchranného archeologického výzkumu na staveništi kolonie rodinných domů. A právě archeologové z Muzea východních Čech zde objevili chybějící článek Lužické kultury. Doposud se předpokládalo, že ve východních Čechách bylo ve střední době bronzové pouze kočující obyvatelstvo. Nálezy ale nyní dokazují, že už tehdy tu bylo osídlení.
Archeologové ve Hvozdnici objevili žárové pohřebiště s více než padesátkou hrobů. To navíc patří mezi nejlépe dochované ve východních Čechách a bude se tak po ukončení terénní části výzkumu ještě dále zkoumat. „Hvozdnické nálezy datované do 15. a 14. století před naším letopočtem jasně prokazují, že Lužická kultura, která představuje ve východních Čechách kulturní a demografický vrchol pravěkého vývoje, zde má mnohem hlubší kořeny a zdejší území tak patří k její kolébce,“ informovali na webových stránkách muzea o nových nálezech archeologové.
Čtete také
V lokalitě archeologové pracovali už před více než sto lety a nalezli tu hroby ze střední a mladší doby bronzové, které daly název etapě vývoje doby bronzové tzv. hvozdnickému typu. Teprve současné nálezy ale odkryly mnohem více. „Narazili jsme na mimořádně dochované hroby, je to fantastické. Netušili jsme, že ještě někde něco takového objevíme,“ komentoval nálezy pro idnes.cz vedoucí archeologického pracoviště Muzea východních Čech Miroslav Novák.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
Vložit nový komentář
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.