Rekonstrukce Gayerových kasáren by mohla stát až 220 milionů

Podoba areálu | Zdroj: Královéhradecký kraj
Podoba areálu | Zdroj: Královéhradecký kraj

Opravený depozitář i nová přístavba, takový je záměr oprav v Gayerových kasárnách. Debatu o stavebních úpravách v areálu kasáren, která má ve vlastnictví město i kraj, v tomto týdnu opět rozbouřili krajští radní. Ti odsouhlasili záměr, ve kterém by v historickém objektu mělo dojít k rekonstrukci depozitáře, který využívá Muzeum východních Čech a měl by být přistavěn další objekt pro expozice přírodovědného muzea.

Celkové náklady na rekonstrukci a přístavbu se odhadují na 220 milionů korun.

„V krajské budově kasáren chceme provést rekonstrukci depozitáře Muzea východních Čech a před současnou historickou budovou kasáren přistavět část novou, která by byla využita pro další muzejní expozice,“ představil investiční záměr náměstek hejtmana a radní pro kulturu Otakar Ruml. „Projekt proměny celého komplexu neustále komunikujeme s městem Hradec Králové. Z celého areálu patří kraji sice pouze budova Gayerových kasáren, ale chtěli bychom v této věci zaujmout s městem jednotný postoj,“ doplnil náměstek Ruml.

Gayerova chce kraj směnit za Vrbenského kasárna

Na společných jednání se uvažuje i o variantě, že by Královéhradecký kraj směnil svou budovu Gayerových kasáren za budovu Vrbenského kasáren, která je ve vlastnictví města Hradce Králové. „Výměna objektů by usnadnila práci především pracovníkům muzea. Vrbenského kasárna jsou v současné době prázdná a rekonstrukční práce by tam mohly začít bez předchozího stěhování muzejních sbírek, jako je tomu v případě Gayerových kasáren,“ říká Josef Dvořák, krajský radní, který má na starosti majetek kraje a investice.  

O případné směně objektů se však bude teprve jednat. „Důležité je, že můžeme projekt připravovat pro územní rozhodnutí a pokud bychom se s městem na výměně dohodli, byla by možná vzájemná směna dokumentací,“ doplňuje radní Dvořák.

Další články o Vrbenského a Gayerových kasárnách si můžete přečíst na odkazu zde.

Muzeum východních Čech opravy kasáren jenom vítá

Zmiňovaný investiční záměr Muzeum východních Čech vítá. „Rekonstrukce je pro další rozvoj muzea stěžejní a je velice důležité, aby proběhla,“ uvedla ředitelka Muzea východních Čech Naďa Machková Prajzová. „Jde nám především o bezpečné uložení sbírkových předmětů. Muzeum disponuje také velmi kvalitním přírodovědným oddělením a přírodovědnými sbírkami, pro jejichž prezentování veřejnosti by byla ideální právě nová přístavba k objektu,“ dodává ředitelka muzea.

V současném depozitáři muzea v Gayerových kasárnách pracuje asi 30 zaměstnanců Muzea východních Čech a nachází se zde asi tři miliony muzejních předmětů. 

Odhadované náklady na rekonstrukci Gayerových kasáren jsou ve výši asi 220 milionů korun včetně DPH. Jednou z možností, jak nákladnou opravu financovat, je zařazení projektu do dotačních titulů Evropské unie a společná žádost města a kraje. Druhou možností je, že by kraj zažádal o dotaci na rekonstrukci sám v rámci některého z budoucích dotačních programů v dalším programovacím období.

(Zdroj: Královéhradecký kraj)

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
13.11.2014 15:06
Diviš (neregistrovaný)
Když se chce něco smysluplného udělat,tak největší brzdou jsou" památkáři a ochránci přírody."Jedni vidí ve všemm památku,u druhých je ještěrka,čolek ...... víc než člověk.Jsem sice laik ,ale v kasárnách nevidím nic tak památkově cenného.Opravovat a předělávat staré na nové je vždy těžké,někdy ani neproveditelné a je to jen velká díra na peníze!Knihovna upravené z bývalého Vertexu je spíš vyjimkou.Jistě by se na tak lukrativním místě nechalo postavit něco lepšího a to stávající zbourat!Jak je v HK zvykem mohl by někoho napadnout" za tučné všimné"další nákupní centrum.Tak to raději ta kasárna!!!!!

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Podloubí na Velkém náměstí by se mělo začít opravovat v příštím roce

Opravami podloubí, ulic V Kopečku a Rokitanského a náměstí Jana Pavla II. by měla začít revitalizace Velkého náměstí v historickém centru Hradce Králové. Vedení radnice má připravený nový plán oprav této části historického centra a nyní má k dispozici revizi a doplnění studie…
Čtěte více

Mezi kavalíry a kasárnami vzniknou nová náměstí s historickou studnou

Na revitalizaci budovy Gayerových kasáren v Hradci Králové, která začala před několika týdny, by měla navázat úprava ploch uvnitř kavalírů a před kasárnami za zhruba 70 milionů korun. Jak budou náměstíčka s novými vstupy z okolních ulic vypadat?
Čtěte více

Rozsáhlá rekonstrukce Gayerových kasáren začala. Muzejníci se mohou těšit na moderní prostředí

Stavebníci hradecká Gayerova kasárna jen tak neopustí. V těchto dnech tam začaly stavební práce. Královéhradecký kraj bývalé vojenské ubikace nechá přestavět na moderní muzejní depozitář a vynaloží na to minimálně 282 milionů korun. Zhruba 211 milionů pokryje dotace z…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme