Štítky: | Magistrát | jatka |

Prvorepubliková jatka chce zachránit petice. Možná se stanou chráněnou památkou

Chátrající jatka by mohla sloužit.
Chátrající jatka by mohla sloužit.

Prvorepubliková jatka na Pražském Předměstí by mohla mít jinou budoucnost než demolici. Petice, kterou ke konci loňského roku podepsalo více než 200 obyvatel, totiž na vedení města zapůsobila. Vzalo žádost o zachování areálu na vědomí, ministerstvo kultury dokonce zahájilo řízení o prohlášení objektu chráněnou památkou. Inormaci přináší web iDNES.cz.

Sice nelze výsledek řízení předjímat, nicméně to, že město nepostestuje, je důležité. Areál bývalých jatek stále slouží alespoň pro skladování. Objekty jsou v překvapivě dobrém stavu, což je další plus pro prohlášení kulturní památkou. Třetím pozitivem je, že prvorepublikových jatek se v celé republice podařilo zachovat a zrekonstruovat jen několik. Učebnicovým příkladem je ostravská Galerie Plato.

Některé objekty hradeckých jatek na Pražském Předměstí pochází z konce 19. století. Petici jde především o záchranu budovy hlavní porážkové haly, chlévů a žaludkárny z 30. let minulého století. Navrhl je stavitel Josef Vyleťal a před 90 lety zrealizoval Josef Fňouk. Stejná dvojice pro město postavila například Novákovy garáže nebo Skleněnou věž. Areál je součástí tovární čtvrti Na Okrouhlíku, kde od konce 19. století sousedil s fabrikami Dehtochema, Montas nebo Foma.
    
„Hlavní porážková hala s dominantou v podobě vodárenské věže se dodnes dochovala v téměř původním stavu. V hale jsou nejen původní dveře a vrata, ale i cenné prvky historického technického vybavení. Podle některých historiků se jedná o ojedinělý příklad meziválečné průmyslové architektury nejen jatek v kontextu města a východních Čech, ale i celé republiky. Věřím, že dnes se už přístup k dříve opomíjenému industriálnímu dědictví mění. Jsem přesvědčen o tom, že modernistická jatka jsou vhodným místem například pro kulturní proměnu. Bývalá tovární čtvrť by tak získala nový impuls pro další rozvoj,“ řekl pro iDNES.cz zakladatel petice Kryštof Kučera.
    
Autoři petice měli obavy, že město coby vlastník hodlá buď začít s demolicí, případně vše prodat soukromému investorovi. Podezření se snaží vyvracet náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP 09). „Město nepočítá s variantou demolice ani prodejem. Chátrající prostory mají velký potenciál. Staré industriální stavby, které s vývojem společnosti ztratily původní význam, často prochází proměnou a modernizací. Je potřeba hledat nové funkce pro staré věci. Jasným trendem je hledání všestranných a veřejných funkcí takových areálů. Od moderních průmyslových parků pro výrobu s vysokou přidanou hodnotou přes přestavbu do objektů určených pro bydlení po areály pro rekreační a kulturní funkce,“ upozornil Řádek.

Snahu o záchranu jatek podporuje i ředitel Národního památkového ústavu v Josefově Jiří Balský. „Autoři petice nás požádali o konzultaci a nám to skutečně přišlo velmi zajímavé, protože ve východních Čechách nemáme žádný památkově chráněný tento typ účelové stavby. Navíc hradecký areál není ve špatném stavu, hlavní budova je různorodě použitelná a je zachovaná včetně některého vnitřního vybavení. Myšlenku památkové ochrany jsme proto podpořili. Je důležité, jak se k tomu postaví vlastník. Pokud by zásadně nesouhlasil, ministerstvo by své řízení více vážilo, aby nešlo proti názoru majitele,“ popsal proces šéf josefovského NPÚ.

Demolice nebo prodej nehrozí   

Vlastník demolici i prodej vyloučil. Rozvoj nebo rekonverze jatek se dokonce výslovně dostaly do programového prohlášení koalice. Jenže město nezná finanční náročnost ani možnost budoucího uplatnění někdejších jatek v Kydlinovské ulici.

„V Hradci potřebujeme street centrum pro moderní nezávislé umění. Něco podobného jsem viděl například v Miami v bývalé průmyslové oblasti a moc se mi to líbilo,“ uvedl Jan Holásek (Rozvíjíme Hradec), předseda výboru pro územní plánování. „Musíme však být praktičtí. Jatka nejsou úplně v centru, také se musíme podívat na potenciální ekologickou zátěž. Musíme odpovědně posoudit lokalitu, nákladovou stránku a možnost zisku dotací a k tomu posoudit potřeby města. Chceme dělat artcentrum? Ano, ale musíme se zároveň podívat, jestli nemáme vhodnější lokalitu. Každopádně bych byl rád, kdyby jatka zůstala zachována, ale také musíme znát finanční stránku jejich proměny, abychom se nedostali do závratných čísel,“ podotkl Holásek.

Jatka na Pražském Předměstí přestala stačit v roce 1960, kdy spustil provoz březhradský masokombinát, tehdy největší v Československu. V hlavní hale je osm porážecích stanovišť, strojovna, chladírna, střevárna a šatna. V dalších jsou stáje, chlévy, žaludkárna, je tu i vila pro zaměstnance, kde až do roku 1993 byla masová laboratoř.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Nové veřejné osvětlení v Hradci by mělo šetřit energii i oči

Ekologičnost, vysoká životnost a levnější provoz, takové jsou parametry nového osvětlení, které postupně v několika etapách vystřídá to stávající. Jako první, a to už začátkem června, se změny dočká tzv. velký okruh, osvětlení bude vyměněno po celé jeho délce. Radnici se navíc…
Čtěte více

Stížnosti se na magistrát dostanou skrze aplikaci. Vyřešila se jich už tisícovka

Aplikaci Munipolis, díky které je možné nahlašovat drobné závady nebo upozornit na nedostatky ve veřejném prostoru, si od spuštění v loňském říjnu stáhly téměř dva tisíce uživatelů. Jejím prostřednictvím se již podařilo vyřešit tisíc případů po celém Hradci. Aplikace kromě…
Čtěte více

Město chce dát lidem možnost rozhodovat o části rozpočtu. Zatím hledá pro projekt název

Hradec chce zapojit své obyvatele do rozhodování části městských financí. Město už minulý rok spustilo několik participativních aktivit a projektů. Ani v tomto roce nechce od tohoto trendu upustit a tak spustí úplně první ročník participativního rozpočtu u nás. Co to vůbec…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme