Projekt hradecké nemocnici přinese ucelenou chirurgii s 22 operačními sály i lepším zázemím pro pacienty

Vizualizace zmodernizovaného pavilonu.
Vizualizace zmodernizovaného pavilonu. | autor: FN HK

Historicky největší investiční projekt hradecké fakultní nemocnice začne koncem letošního roku. V příštích dnech nemocnice vypíše výběrové řízení na stavební firmu, která zajistí výstavbu projektu Modernizace chirurgických oborů za 4,3 miliardy korun. Nemocnice předpokládá, že stavební práce by mohly začít podle výsledku tendru na zhotovitele stavby na konci roku 2024 nebo začátkem roku 2025. Podle aktuálního harmonogramu by celá akce měla být dokončena v roce 2028.

„Projekt Modernizace chirurgických oborů, který nemocnice připravuje několik let, je zcela zásadní pro další rozvoj fakultní nemocnice. Jsme rádi, že se povedlo najít prostředky na navýšené náklady na tuto stavbu a postoupit k realizaci této stavby, která umožní spojení téměř všech chirurgických oborů v nemocnici do jediného objektu,“ uvedl ředitel nemocnice Aleš Herman. Nemocnice loni získala na tento projekt stavební povolení, většina finančních prostředků bude zajištěna z programu strategických investic vlády, zbytek zaplatí ze svého rozpočtu.

Nemocnice předpokládá, že stavební práce by mohly začít podle výsledku tendru na zhotovitele stavby na konci roku 2024 nebo začátkem roku 2025. Dokončeny by měly být v roce 2028. Projekt počítá v první fázi výstavby s vybudováním přístavby k současnému Pavilonu akademika Bedrny, který byl postaven v roce 1985 a již nevyhovuje potřebám moderní medicíny. Po dokončení přístavby budou chirurgické obory přestěhovány do nové budovy a dojde k rekonstrukci pavilonu, která není možná za provozu. Po dokončení rekonstrukce se do opravené budovy přestěhují chirurgické obory, jako například ortopedie či ORL. Součástí projektu je i vybudování nových skladů a logistického centra.

Modernizace, která je největším investičním projektem v historii nemocnice, umožní vznik jednoho z největších operačních traktů v České republice s 22 nejmodernějšími operačními sály, včetně sálu pro robotem asistované operace či hybridní sál. „Projekt přinese možnost restrukturalizace chirurgických kapacit, spojených se vznikem nových oddělení, jako například oddělení nižší intenzivní péče, multioborového septického oddělení a další. Samozřejmě přinese také zlepšení prostředí pro pacienty a také nabídne lepší zázemí personálu nemocnice,“ dodal ředitel Herman.

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, která je jedním z největších zdravotnických zařízení v celé České republice, od loňského podzimu stavbaři pracují na rekonstrukci budov a provozů laboratorních oborů. Stavební práce za zhruba 230 milionů korun jsou naplánovány do jara 2025. Nemocnice chystá také projekt výstavby kliniky infekčních nemocí, dostavbu dětské chirurgie a traumatologie a další projekty. Spolu s dalšími subjekty také plánuje výstavbu parkovacích domů, které by zlepšily situaci s parkováním v areálu nemocnice a jeho okolí.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecká záchytka stále funguje omezeně, chybí lékař

Protialkoholní záchytná stanice v Hradci Králové už přes rok funguje v omezeném režimu. Je přitom spádová pro celý Královéhradecký kraj. Dříve fungovala 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Teď je nonstop otevřená jen o víkendu a o svátcích. Ve všední dny přijímá pacienty pouze v čase…
Čtěte více

Smysl pro tumor, seriál se v hradecké nemocnici natáčel hlavně o víkendech

Seriál Smysl pro tumor, který po osm nedělních večerů, vysílala Česká televize, upozornil veřejnost na problematiku onkologických onemocnění a možnosti jejich léčby. Televizní štáb záběry z lékařského prostředí natáčel předminulý rok na vybraných pracovištích Fakultní nemocnice…
Čtěte více

Minulý rok se v hradecké porodnici narodilo o 263 dětí méně než v roce 2022

V hradecké porodnici fakultní nemocnice se minulý rok se uskutečnilo 2014 porodů, což je o 263 méně než v roce 2022. Pokles porodů v posledních letech je ovlivněn demografickým vývojem v celé České republice. Klinika i během loňského roku pokračovala ve zlepšování péče o matky i…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme